Dong Quai - najważniejsze właściwości

Dzięgiel chiński jest używany w Azji od tysięcy lat jako środek wzmacniający układ rozrodczy kobiet. Plasuje się tuż poniżej żeń-szenia jako najpopularniejsze zioło w Chinach i Japonii, mimo że jego skuteczność nie została jeszcze poparta przez konwencjonalną medycynę zachodnią.
Dzięgiel chiński pochodzi z sękatych korzeni chińskiej wieloletniej rośliny Angelica sinensis oraz korzeni rodzimej rośliny japońskiej A. acutiloba.
Oba gatunki mają osiem łodyg ze szczytami w kształcie parasola białych kwiatów. Gdy są w rozkwicie, kwiaty przypominają botanicznego kuzyna- marchew zwyczajną. Dzięgiel chiński znany jest również jako Tang Kuei. Co ciekawe, europejskie i amerykańskie odmiany (Angelica archangelica i Angelica atropurpurea) również są stosowane w medycynie, ale dla innych objawów. Żadna z tych roślin nie jest stosowana przy objawach ginekologicznych.
Korzyści dla zdrowia
Dzięgiel chiński pomaga w regulacji cyklu miesiączkowego. Niektórzy badacze twierdzą, że aktywne składniki zwane kumaryny rozszerzają naczynia krwionośne, stymulują układ nerwowy i zwiększają przepływ krwi w całym ciele. Mogą również pomóc w relaksacji mięśni gładkich macicy, które sprawiają, że ziela można używać przy niekontrolowanych skurczach macicy.
Inni eksperci twierdzą, że dzięgiel chiński posiada swoje właściwości dzięki fitoestrogenach, które są słabsze od estrogenów produkowanych przez organizm, ale nie wiążą się z ludzkimi hormonami. Potencjalne negatywne skutki spowodowane własnymi estrogenami (np. rak piersi) dzięki fitoestrogenach mogą być złagodzone lub zniwelowane. Jednak potrzebne są długoterminowe badania nad dzięglem chińskim, żeby w pełni ocenić, jak wpływa na ludzkie ciało. Zadanie to jest dosyć trudne, ponieważ dzięgiel pojawia się w różnych kombinacjach produktów. Powszechnie dodawany jest do mieszanek ziołowych zmniejszających przekrwienie zatok oraz do leków na problemy „kobiece”.
Dzięgiel chiński może wpłynąć na:
Złagodzenie PMS i nieprawidłowe miesiączkowanie. Reputacja dzięgielu chińskiego jako tonika w głównej mierze zbudowana została dzięki jego zdolnościom do zmniejszania objawów PMS i regulacji cyklu miesiączkowego. Niezliczona ilość kobiet użyła tego ziela w leczeniu braku miesiączki, nieregularnych cyklach i nadmiernym krwawieniu menstruacyjnym. Wieloletnia popularność zioła jako leku na zmniejszanie bóli miesiączkowych została przypisana jego przeciwzapalnym i przeciwskurczowym działaniom.
Zmniejszanie bólu. Dzięgiel chiński w połączeniu z niepokalankiem pospolitym dobrze przywraca równowagę hormonalną, której brak często może spowodować silny ból. Połączone zioła pomogą zrelaksować mięśnie macicy.
Zminimalizowanie objawów menopauzy. W połączeniu z ziołami takimi jak pluskwica groniasta, syberyjski żeń-szeń i niepokalanek pospolity, dzięgiel chiński pomaga kontrolować uderzenia gorąca i zmniejsza suchość pochwy. Fitoestrogeny mogą pomóc poprzez kompensację spadków naturalnego poziomu estrogenu. W ostatnich badaniach z udziałem kobiet po menopauzie dzięgiel chiński okazał się bardziej skuteczny niż placebo w łagodzeniu tych objawów.

Dzięgiel odżywia płyny ustrojowe, zmniejsza zmęczenie i obniża ciśnienie krwi. Jest bogatym źródłem witaminy B12. Może pomóc w stymulacji i wytwarzaniu czerwonych krwinek. Dzięki temu pośrednio zwiększa ilość energii i zmniejsza zmęczenie poprzez zwiększenie liczby krwinek, które transportują tlen. Przy stosowaniu z innymi ziołami, dzięgiel chiński również nieznacznie rozszerza naczynia krwionośne, co usprawnia wydolność serca w pompowaniu krwi i pomaga w ewentualnym obniżeniu ciśnienia krwi. Chińscy lekarze od dawna przypisują to zioło przy nadciśnieniu i zaburzeniu krążenia.
Formy aplikacji dzięgla chińskiego: nalewka, tabletki, kapsułki, w formie esencji z suszonego zioła.
Możliwe działania niepożądane:
Dzięgiel chiński może mieć łagodne działanie przeczyszczające.
Krwawienie miesiączkowe może wzrosnąć podczas stosowania dzięgla chińskiego.
Przerwij stosowanie dzięgla chińskiego, gdy wystąpi wysypka.
Ostrzeżenia:
Nie należy stosować dzięgla chińskiego, jeśli jest się w okresie ciąży lub okresie karmienia piersią.
Należy ograniczyć przebywanie na słońcu podczas kuracji dzięglem chińskim, zwłaszcza jeśli jest się jasnej karnacji. Dzięgiel zawiera substancję zwane psoralen, która może reagować z promieniami słonecznymi, powodując wysypkę lub poważne oparzenia słoneczne.
Jeśli masz biegunkę, należy skontaktować się z lekarzem przed użyciem dzięgla chińskiego.
Dolegliwości-Dawkowanie:
W tradycyjnej medycynie chińskiej określa się następujące dawki tego preparatu:
Endometrioza- 200 mg standardowego wyciągu lub 1/2 łyżeczki. Płynny ekstrakt 3 razy dziennie.
Menopauza- 400-800 mg dziennie standardowego ekstraktu w 2-3 dawkach dzielonych lub od 1/4 do 1/2 łyżeczki. Płynny ekstrakt 3 razy dziennie.
Okres okołomenopauzalny- 400-800 mg standardowego ekstraktu dziennie w 2-3 dawkach dzielonych lub od 1/4 do 1/2 łyżeczki. Płynny ekstrakt 3 razy dziennie.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego- 200 mg 3 razy dziennie lub 20 kropli płynnego ekstraktu codziennie.

Komentarze

  1. Wspaniały srodek łagodzacy problem z bardzo bolesną miesiaczką...biorę go już ponad rok...obecnie menopauza z tymi tabletkami praktycznie bez zadnych ekscesów..serdecznie polecam
    Ja mam z firmy Swanson.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz