Olej z ogórecznika - najważniejsze zastosowania


Każda z części ogórecznika, od włochatej łodygi do kwiatów w kształcie gwiazdki, była wykorzystywana w tradycyjnym lecznictwie. Stosuje się go od wieków, ze względu na działanie lecznicze i wyjątkowy smak oleju. Na początku XVI wieku w Europie mieszano liście ogórecznika oraz jego kwiaty z winem, dzięki czemu powstawała świetna mikstura na melancholię.
Nowoczesne badania przyniosły wiele informacji na temat działania tego zioła i jego efektów terapeutycznych. Okazuje się, że sama roślina nie ma zbyt wielu działań, jednak olej to bardzo cenny produkt. Pomaga on na schorzenia od reumatyzmu, do problemów z menstruacją. Olej z ogórecznika ma mnóstwo działań leczniczych, ponieważ zawiera dużo kwasów GLA (kwasu gamma-linolenowego).

Działanie zdrowotne oleju z ogórecznika
Działanie oleju z ogórecznika jest podobne do oleju z pierwiosnka i czarnej porzeczki i wynika z dużej zawartości GLA, jednego z kwasów omega-6. Kwasy bGLA jest często stosowany zamiennie z innymi olejami, jednak zawiera znacznie więcej zdrowych kwasów tłuszczowych. Po doustnym przyjęciu GLA ma silne działanie przeciwzapalne. Z tego powodu, olej z ogórecznika jest bardzo często stosowany przy chorobach zapalnych, jak na przykład zapalenie stawów.
Substancje, które występują w skład tego oleju, wpływają dodatkowo na działanie GLA. Liście i kwiaty ogórecznika zawierają niewielką dawkę alkaloidów, które przyjmowane w nadmiarze, mogą prowadzić do problemów zdrowotnych. Olej z ogórecznika praktycznie ich nie zawiera. Z tego powodu, znacznie lepiej jest przyjmować właśnie suplementy diety z olejkiem z ogórecznika. Jest dość tani, a jego działanie lecznicze jest widoczne nawet wtedy, gdy przyjmujesz niewielkie dawki.
Olej z ogórecznika pomaga na takie dolegliwości, jak:
Bóle stawów wynikające ze stanu zapalnego lub RZS. Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli, że wystarczy przyjmować 1.4 grama olejku z ogórecznika, by znacząco zmniejszyć ból i swędzenie stawów. Olej bawełniany, który jest popularny na zachodzie, nie zawiera GLA. W tym badaniu wykazano, że pacjenci chorujący na reumatoidalne zapalenie stawów odnotowali znaczne zmniejszenie stanu zapalnego dzięki temu, że przyjmowali przez kilka miesięcy kapsułki z ogórecznika. W grupie placebo oczywiście nie odnotowano takiego działania. Jego przyjmowanie znacznie zmniejszyło zniszczenie tkanki stawów, ból i swędzenie. Objawy były tym mniejsze, im większą dawkę GLA przyjmowali pacjenci.
Zmniejszanie dyskomfortu zwiększanego z PMS, endometrozą i zwłóknieniami piersi
Kwas GLA wpływa na zmniejszenie wydzielania prostaglandyn, substancji, które są wydzielane w zwiększonej ilości podczas menstruacji. Dzięki temu ma działanie rozkurczowe i zmniejsza ból. Olej z ogórecznika zmniejsza tkliwość piersi u kobiet, które odczuwają ją przed okresem i łagodzi stan zapalny zwiazany ze złuszczaniem nabłonka. Większość kobiet odczuwających poważne problemy z miesiączkowaniem, ma niski poziom GLA. Stosowanie suplementów z ogórecznika, powinno być pomocne. Pomocny jest także wtedy, gdy dochodzi do zmian w piersiach. W takiej sytuacji łagodzi stan zapalny i zwiększa wchłanianie jodu. Jego niski poziom bardzo często jest objawą wielu chorób. Korzystne działanie GLA potwierdzono w wielu badaniach, dlatego jest to substancja warta zainteresowania.
Zmniejszanie objawów egzemy i łuszczycy
Naukowcy sugerują, że powstawanie tych chorób skórnych jest spowodowane tym, że organizm nie potrafi zamieniać tłuszczów z pożywienia na GLA. Przyjmowanie suplementów diety z GLA w takiej sytuacji może być bardzo pomocne. Ta substancja, wraz z innymi, niezbędnymi kwasami tłuszczowymi odżywia skórę, zmniejsza stan zapalny i sprawia, że naczynia krwionośne wolniej rozkurczają się. Ludzie, którzy często się rumienią, mają problem ze swędzeniem i egzemą, dzięki stosowaniu oleju z ogórecznika mogą zmniejszyć ilość przyjmowanych leków steroidowych i innych maści, które wywołują wiele efektów ubocznych. Większość badań wskazuje na skuteczność działania ogórecznika, jednak część lekarzy pozostaje sceptyczna.
Zmniejszenie ilości pryszczy i leczenie róży
Jeśli szukasz sposobu na zmniejszenie wydzielania sebum, powinieneś w pierwszej kolejności zwiększyć ilość przyjmowanych kwasów Omega-3. Dzięki niemu można znacznie ograniczyć występowanie zmian. Kwasy tłuszczowe z ogórecznika zmniejszają także różę, groźną chorobę związaną z obszernym stanem zapalnym i rozszerzeniem naczyń krwionośnych. Olej z ogórecznika ma działanie ściągające, co pozwala na zwiększenie napięcia skóry.
Jego kolejnym zastosowaniem jest łagodzenie stanu zapalnego powiązanego z toczniem. Będzie pomagał także wtedy, gdy stan zapalny dotyczy nerek, stawów, skóry i innych obszarów.
Ochrona przed uszkodzeniami nerwów w cukrzycy
Ludzie chorujący na cukrzyce bardzo często mają niepokojące objawy nerwowe, takie, jak mrowienie i drętwienie kończyn. Jedną z przyczyną jest zbyt mała ilość kwasów GLA w diecie. Pacjenci z cukrzycą, którzy przyjmują GLA, cierpią na te objawy znacznie częściej. Najskuteczniejszym lekarstwem na ten problem jest olej z pierwiosnka, natomiast olej z ogórecznika jest nieco mniej skuteczny.
Pozwala zmniejszyć uszkodzenia powstałe w wyniku stwardnienia rozsianego. Duża ilość NKKT w tym oleju jest bardzo wartościowa, ponieważ pozwala na zminimalizowanie stanu zapalnego, wszechobecnego w SM. Nienasycone kwasy tłuszczowe hamują niszczenie nerwów, które następuje z czasem. Bardzo ważne jest to, by przyjmować olej z ogórecznika zaraz po poznaniu diagnozy.
Leczenie kaszlu i problemów z gardłem
Jednym z najważniejszych tradycyjnych zastosowań oleju z ogórecznika, jest używanie go jako sposobu na kaszel. Zawiera nie tylko GLA, ale także śluzy, które pokrywają błony komórkowe. Pozwala to na zmniejszenie podrażnienia gardła i hamuje kaszel. Mają także działanie wykrztuśne, dlatego dzięki przyjmowaniu oleju, można łatwiej pozbyć się wydzieliny. Według badań z Uniwersytetu w Ohio, pacjenci z ostrymi problemami z oddychaniem bardzo dużo zyskują dzięki przyjmowaniu tego oleju. Gdy przyjmowali go, szybciej opuszczali szpital i mogli przyjmować mniej leków.

Leczenie choroby Alzheimera
Olej z ogórecznika wpływa korzystnie na transmisję impulsów nerwowych, dlatego znacznie poprawia pracę mózgu i hamuje zniszczenia, spowodowane tą chorobą.
Zmniejszanie napięcia nerwowego i ciśnienia krwi
Badania przeprowadzone na zwierzętach pokazują, że olej z ogórecznika bardzo skutecznie obniża ciśnienie. Nieco mniej jest badań na temat tego, jak olej działa u ludzi. Co ciekawe, u dziesięciu przebadanych mężczyzn, olej bardzo skutecznie obniżył wysokie ciśnienie powstające podczas stresu. Ponieważ osoby poddane badaniu nie denerwowały się aż tak bardzo, mogły znacznie prościej przejść do działania.
Odżywienie skóry głowy, paznokci i włosów
Duża zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych w tym oleju, nie tylko zapobiega rozdwajaniu się paznokci, ale także poprawia ogólny stan zdrowia. Dodatkowo odżywiają one skórę głowy, dlatego suplement pozwala pozbyć się problemów ze stanem włosów.
Leczenie dny moczanowej
Olej z ogórecznika zmniejsza odkładanie się kwasu moczowego w stawach. Jego nadmiar jest główną przyczyną dny moczanowej.
Zapobiega impotencji i niepłodności u kobiet

Olej z ogórecznika wspiera przepływ krwi w całym ciele, także w organach płciowych, dlatego chroni przed impotencją spowodowaną złym przepływem krwi. Dodatkowo olej zapobiega zwężaniu naczyń krwionośnych z powodu dużej ilości płytki cholesterolowej. GLA wpływa bardzo korzystnie na stan macicy, dlatego powinny go przyjmować kobiety, które nie mogą począć dziecka. To tylko kilka najważniejszych zastosowań oleju z ogórecznika - można go stosować w wielu innych chorobach.  

Komentarze