Olej kokosowy i inne tłuszcze MCT

Tłuszcze o średniej długości łańcucha, nazywane są także mianem MCT i wyróżniają się ciekawymi właściwościami. Wszystkie tłuszcze zbudowane są z węgla i wodoru, natomiast te, o których chcę dzisiaj opowiedzieć, wyróżniają się szczególną budową. Tłuszcze o krótkiej długości łańcucha (na przykład kwas masłowy), mają mniej, niż 6 atomów węgla. Tłuszcze o długich łańcuchach, takie, jak wielonienasycone EPA czy DHA, mają od 13 do 21 atomów węgla. MCT mają ich od 6 do 12. Trzy najważniejsze, nienasycone kwasy tłuszczowe, to:
 • Kwas kapronowy (zwany także heksaenowym), zawierający 6 atomów węgla.
 • Kwas kaprylowy (zwany także oktaenowym), który ma 8 atomów węgla.
 • Kwas dekanowy (po angielsku nazywa się "capric acid") i ma 10 atomów węgla.

Jeśli chcesz dokładniej poznać właściwości tych kwasów, zapraszam do samodzielnych poszukiwań.
Jakie są korzyści ze stosowania MCT?
MCT to kwasy tłuszczowe, które bardzo szybko przenikają do krwi i są źródłem energii. Jeśli zwykłe kwasy tłuszczowe można określić jako cały owoc, to MCT będą jak sok owocowy, którego nie trzeba trawić. Jeśli zjesz cały owoc, najpierw musisz go przerzuć, natomiast sok wypijasz od razu i bardzo szybko czujesz, że rośnie Ci poziom glukozy we krwi. MCT także wchłania się niemal od razu po przyjęciu.
Ze względu na bardzo łatwe wchłanianie, kwasy MCT są używane w chorobach, powodujących problemy z przyswajaniem składników odżywczych, na przykład choroba Leśniowskiego-Crohna. To dobre rozwiązanie dla osób po resekcji woreczka żółciowego.
Na pierwszy rzut oka, kwasy MCT mogą powodować otyłość. Są bardzo łatwo przyswajalne i używa się ich przy niedożywieniu. Możesz jednak nie martwić się o to, ponieważ nie mają one takich właściwości. MCT nie powoduje wzrostu masy ciała - spotkałem się raczej z informacjami, że sprzyja zwalczaniu otyłości. Osoby, które stosowały olej kokosowy przez 12 tygodni, schudły 4 kilogramy więcej, niż pozostali badani.
W innych badaniach wyniki były nieco mniej optymistyczne, jednak i tak warto zastanowić się nad przyjmowaniem MCT ma korzystny wpływ na odchudzanie i wspiera utratę wagi, ponieważ zmniejsza apetyt i poprawia metabolizm. Badania przeprowadzone do tej pory są optymistyczne. 5 gramów MCT wpływa na spalanie około 11 kalorii, i nie jest to zbyt duża ilość. Więcej kalorii spalisz chodząc przez 5 minut lub skacząc na skakance przez 2 minuty.
Chodzi jednak nie tylko o to, że kwasy pomagają spalić kalorie - znacznie ważniejsze jest to, że mają one silny wpływ na metabolizm i układ hormonalny. Badania pokazują, że MCT bardzo dobrze sprawdzają się przy cukrzycy, nadciśnieniu i innych chorobach pochodzenia metabolicznego. Badano także inne tłuszcze i nie mają one takiego wpływu na organizm.

MCT ma bardzo silne działanie na ketozę. Jeśli stosujesz dietę niskowęglowodanową i czujesz, że musisz zwiększyć ilość węglowodanów, możesz zacząć przyjmować MCT. Dzięki temu możesz zjeść nieco więcej cukrów, bez wychodzenia z ketozy.
Jak widzisz, utrata kalorii wynikająca z przyjmowania MCT nie jest bardzo duża, ale dzięki niemu osiągasz wiele innych korzyści. Jeśli z różnych powodów chcesz utrzymać stan ketozy organizmu, MCT będzie bardzo dobrym wyborem.
MCT z oleju kokosowego, czy z innych źródeł?
Do tej pory opisałem, dlaczego MCT jest dobrym wyborem dla każdej osoby dbającej o kalorie. Jakie jest najlepsze źródło tej substancji?
Bardzo dobrym źródłem MCT są naturalne oleje - poniżej pokazuję, ile tej substancji dostarczają różne z nich.
 • Olej kokosowy: 15%
 • Olej palmowy: 7,9%
 • Tłuste sery (jeśli tolerujesz nabiał): 7,3%
 • Masło: 6,8%
 • Mleko: 6,9%
 • Jogurt: 6,6%
Jeśli to dla Ciebie zbyt mało, bardzo dobrym rozwiązaniem są skoncentrowane oleje MCT, które możesz kupić na przykład w sklepach dla sportowców. Większość osób uzupełnia MCT w diecie z oleju kokosowego, ponieważ ma on dobry smak, piękny zapach i wiele właściwości zdrowotnych.
Jeśli szukasz po prostu najmocniejszego źródła MCT, wybierz czysty olej. Dawkowanie oleju MCT bardzo się różni w zależności od tego, jakie efekty chcesz osiągnąć. Niektóre osoby przyjmują go nawet 50 gramów dziennie. Olej MCT można przyjmować na wiele sposobów - nie ma szczególnego smaku ani zapachu, dlatego można go dodać na przykład do smoothie lub kawy.
Olej kokosowy to dobry wybór, ponieważ zawiera nie tylko MCT, ale także wiele innych przydatnych składników. Jeśli lubisz nabiał, wybieraj produkty otrzymywane od krów karmionych naturalna trawą. Zawierają one dużo MCT i kwas linolenowy, który ma korzystne działanie na spalanie tłuszczu.

Z tego powodu, warto wybrać się po nabiał na pobliski rynek. Jeśli chcesz zdrowo gotować, trzema najlepszymi olejami są olej kokosowy, olej palmowy lub prawdziwe masło. Oczywiście, podczas przygotowania posiłków, powinieneś zwracać uwagę na temperaturę palenia tłuszczu. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na utracie zbędnych kilogramów, wybierz specjalne produkty z czystym olejem MCT.
Wniosek
Kwasy MCT nie są magicznym preparatem, który doprowadzi do błyskawicznego schudnięcia. Wielokrotnie podkreślałem, że nie ma takich preparatów. Jest jednak wiele dowodów na to, że wspiera on odchudzanie i korzystnie wpływa na metabolizm. Jeśli zainteresował Cię temat oleju MCt, powinieneś zacząć od niewielkich dawek i zwiększać je, jeśli Twój organizm będzie je dobrze tolerował.

Z drugiej strony, nie zapominaj o mniej skoncentrowanych źródłach MCT, czyli oleju kokosowym i innych preparatów, które opisywałem powyżej. Dostarczają one korzyści, których nie da się osiągnąć dzięki stosowaniu czystego MCT. Znam wiele osób, które czują się lepiej wtedy, gdy przyjmują naturalną, zdrową żywność, a nie suplementy diety. Wszystko zależy od Twojego organizmu - wybierz preparat, który będzie pasował do Twojego stylu życia i potrzeb.

Komentarze

 1. Ile dziennie można oleju kokosowego a ile oleju MCT przyjmować? Mówię o proporcjach

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam ten olej

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz