Jak dostarczyć sobie energii? Trick jest prosty - wystarczy skorzystać z mocy guarany

Guarana to roślina, która rośnie nad Amazonką w północnej części Brazylii. Nasiona tej rośliny są stosowane przede wszystkim, jako źródło kofeiny. Od wieków były używane przez Indian, by wzmocnić wytrzymałość organizmu i poprawić wydajność fizyczną.

Guarana czy yerba mate – co się pije w Brazylii
Spotkałem się z informacją, że jest to najważniejsze źródło kofeiny w Południowej Ameryce. Nie do końca się z tym zgadzam, ponieważ pije się tam także mnóstwo yerba mate. Działanie kofeiny z guarany jest nieco inne niż tej z kawy, dlatego stanowi ona dobre urozmaicenie dla każdego kawosza. Różnica między piciem kawy i guarany jest bardzo duża. Guarana zawiera mieszaninę alkaloidów o działaniu pobudzającym, takich, jak teofilina i teobromina, a także szereg polifenoli tworzących nierozpuszczalne kompleksy. Dzięki temu można spowolnić wchłanianie kofeiny do krwiobiegu. Gdy pijesz kawę, kofeina wchłania się od razu.
To bardzo ważna zaleta guarany. Duża zawartość antyoksydantów wpływa także na wzmocnienie pamięci, dlatego nauka jest o wiele efektywniejsza. Możesz skorzystać zarówno z dużej dawki energii, która rozkłada się w czasie, jak i jeszcze lepiej wykorzystać ten czas. Bardzo dobrym dopełnieniem dla guarany, jest jagoda acai.
Działanie guarany i jej historia bardzo przypomina yerba mate. Ciekawe jest też to, że Guarani jako pierwsi zaczęli używać zarówno mate, jak i stewii. Nazwa „guarani” oznacza wojowników, a w ten sposób nazwali ich Europejczycy. Być może duża dawka kofeiny sprawiała, że Indianie mieli zbyt dużo energii i spożytkowali ją, podbijając inne plemienia. Możesz wykorzystać guaranę do znacznie szczytniejszych celów.
Legenda o guaranie
W lasach Amazonii żyła bardzo szanowana przez inne osoby para Indian. Mieli oni jedno dziecko - chłopca, uważanego przez całe plemie za strażnika aniołów. Gdzie się nie zjawił, przynosił szczęście. Jeśli były marne zbiory, przynosił ich obfitość, leczył chorych i zaprowadził spokój. Pewnego dnia chłopiec postanowił się wspiąć na drzewo, by zerwać owoc.
Jurapan, zazdrosny, zły duch, zamienił się w węża i zabił chłopca, który spadł z drzewa. Ludzie z plemienia znaleźli go i najpierw myśleli, że po prostu zasnął, ale okazało się, że ma otwarte oczy. Ogłoszono żałobę, ale w pewnym momencie, uderzył piorun. Tupa, najważniejszy bóg Indian, przemówił przez matkę chłopca, chcąc złagodzić nieszczęście. Głos powiedział, że ludzie powinni zasiać oczy chłopca i uprawiać roślinę, która z nich wyrośnie. Miała z nich wyrosnąć święta roślina, która da plemieniu ochronę przed chorobami i złymi mocami. Bardzo niechętnie zastosowali się do wskazówek. Podlewali roślinę własnymi łzami i postawili przed nią straże. Bardzo szybko wyrosła z niej guarana.

Historia guarany
Nikt nie wie, kiedy po raz pierwszy zastosowano guaranę, ale odkryli brazylijscy Indianie z plemienia Guarani. Prażyli oni nasiona guarany i następnie ścierali ją na proszek. Indianie twierdzili także, że guarana jest cudowną rośliną, ponieważ wspiera odporność organizmu i pozwala na polowanie przez kilka dni, bez jedzenia i uczucia głodu lub zmęczenia. Indianie Guarani pili guaranę także jako środek na ból głowy, gorączkę, skurcze mięśni i jelit. W kulturze Guarani ta roślina odgrywała bardzo ważną rolę, wierzono, że jest magiczna i dostarcza im sił.
Ich drink powstawał z obranych i umytych nasion, które następnie miażdżyli na drobny proszek. Proszek był następnie ugniatany jak ciasto i zwijano z niego cylindry, znane także, jako chleb z guarany. Można było go łatwo rozpuszczać w wodzie z dodatkiem cukru.
Guarana w świetle badań
Współcześnie udało się potwierdzić, że mieszkańcy Amazonii mieli rację - badania pokazały, że guarana może być stosowana na wiele sposobów. Guaranę przebadano w Europie w XVII wieku, gdy udało się ją przywieźć kolonizatorom. Co ciekawe, waleczne plemię Guarani nie walczyło z konkwistadorami. W latach 50 XX wieku, guaranę zaczęto sprzedawać w Europie i USA. Można ją pić bez obaw o środowisko, ponieważ uprawy guarany nie są zagrożone. Dziś spotkasz ją nie tylko w formie kapsułek, ale także w napojach energetycznych. Guarana to element brazylijskiej kultury - większość mieszkańców tego kraju pije guaranę zamiast kawy. Działanie utrzymuje się około 6 godzin, natomiast mała czarna działa około 4 godzin.

Oto najważniejsze zastosowania guarany:
  • Zwiększenie poziomu energii i wytrzymałości
  • Poprawa pamięci i jasności myślenia
  • Bóle głowy i PMS
  • Zmniejszenie apetytu
  • Zwiększenie metabolizmu
  • Delikatne działanie antydepresyjne
  • Walka z wolnymi rodnikami dzięki dużej ilości antyoksydantów
  • Działanie odchudzające
  • Leczenie biegunek
  • Leczenie zapalenia stawów
Guaranę warto przyjmować dlatego, że to najmocniejsze dostępne źródło kofeiny. Używa się jej w bardzo małej ilości natomiast uzyskanie takiego samego działania z yerba mate, wymaga nasypania jej tak dużo, że praktycznie brakuje miejsca na wodę.

Polecam ją Tobie, jeśli ciągle pijesz kawę i przestałeś odczuwać jej działanie. Do guarany także można się przyzwyczaić, dlatego raz na jakiś czas zmieniaj źródło kofeiny. Guaranę w dobrej cenie znajdziesz w tym sklepie WWW.

Komentarze