Zdrowie rośnie na Twoim podwórku - olej z orzechów włoskich i orzechy włoskie

Orzechy włoskie i olej, który tłoczy się z nich na zimno, to dobre źródło kwasów omega-3. Większość badań na temat właściwości orzechów, skupia się właśnie na jedzeniu ich w formie suszonej. Ostatnio większy nacisk postawiono na badanie właściwości samego oleju. Orzechy oraz olej, który z nich pochodzi, mają podobne właściwości. Zawsze używa się go w formie nierafinowanej. Olej musi być świeży (do 6 miesięcy) i używany na surowo.
Ilość oleju, która wywiera pozytywne działanie na organizm jest znacznie mniejsza, niż ilość orzechów włoskich, mających identyczne działanie. Przykładowo:
35 gramów oleju z orzechów ma taką samą moc zdrowotną, co 50 gram orzechów.
Orzechy zawierają wiele fitoskładników. Są dobrym źródłem selenu, fosforu, magnezu, cynku, żelaza i wapnia, czyli tych minerałów, których często brakuje w naszej diecie.
Orzechy i olej z orzechów włoskich, to także duża ilość witaminy B1, B2, B2, witaminy E i PP.

Badania na ich temat

Po raz pierwszy orzechy włoskie przebadano w 1937 roku, kiedy to odkryto, ze są dobrym źródeł witaminy C. Przez ostatnie 70 lat, wiele badań potwierdziło, że olej z orzechów, jak i same orzechy, zmniejszą śmiertelność wśród ludzi i chronią przed chorobami. Obecnie orzechy włoskie są uznawane za jedno z najlepszych źródeł składników odżywczych, które przyczyniają się do zachowania zdrowia. Najważniejszą zaletą orzechów włoskich jest redukcja ryzyka chorób serca. Dodawanie orzechów do diety, pozwala między innymi na obniżenie cholesterolu LDL (złego) i podwyższenie ilości cholesterolu HDL (zdrowego). Co więcej, jedne z badań wykazały, że orzechy włoskie pozwoliły obniżyć poziom trójglicerydów z 33 do 19% w ciągu półtora miesiąca. W 2004 roku, FDA ogłosiło, że:
"Jedna porcja orzechów włoskich dziennie, jako dodatek do diety ubogiej w tłuszcze nasycone i cholesterol, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca".
Moim zdanie, to znacznie lepsze źródło omega-3, niż jedzenie zanieczyszczonych metalami ciężkimi ryb.
Działanie kardioprotekcyjne oleju z orzechów włoskich wynika z dużej zawartości kwasu ALA, który w organizmie zamienia się w kwas EPA (eikozapentoenowy) i DHA (dokozaheksaenowy), znane z bardzo korzystnych właściwości na organizm. Badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wskazują na to, że jedna łyżka stołowa oleju z orzechów włoskich zawiera 1.4 grama ALA. Organizm mężczyzny potrzebuje go 1,6 grama, a kobiety 1.1 grama. Orzechy włoskie różnią się od innych orzechów tym, że zawierają przede wszystkim kwasy omega-3. W pozostałych orzechach dominują kwasy mononienasycone.

Silny antyutleniacz

Orzechy włoskie i olej z orzechów włoskich, zawiera dużo antyoksydantów - jest ich najbogatszym źródłem spośród wszystkich orzechów. Antyoksydanty to bardzo ważne substancje, które zwalczają szkodliwe działanie wolnych rodników. Dzięki temu, można uniknąć zniszczenia komórek i spowolnić proces starzenia się. Orzechy zawierają dużo kwasu elagowego, który hamuje rozwój złośliwych guzów i ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antyseptyczne. Kwas galusowy i jabłkowy to kolejne antyoksydanty, które znajdziesz w oleju z orzechów włoskich w nieco mniejszych ilościach. Mają one podobne właściwości do kwasu elagowego. Na przykładzie orzechów włoskich można zauważyć, że prawdziwe jedzenie jest znacznie zdrowsze, niż uzupełnianie niedoborów substancji za pomocą witamin i minerałów.
Regularne przyjmowanie oleju z orzechów włoskich uzupełnia dietę w niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty, których często brakuje w naszej diecie. Efektem takiej diety jest zmniejszenie ryzyka zawału i powstania nowotworów, a także spowolnienie procesu starzenia.

Jak wykorzystuje się orzechy włoskie w kuchni?

W Polsce nie brakuje tych drzew, ale mimo to, wiele osób nie wykorzystuje orzechów w kuchni. Orzechy mają doskonały smak, a olej pasuje do sałatek, do poprawiania smaku ryb i potraw mięsnych, makaronu a nawet deserów. Olej sprawdza się najlepiej wtedy, gdy jest używany na zimno i dodawany do schłodzonych potraw. W przeciwnym razie, może być gorzki. Nie dodawaj go zbyt dużo, by nie zdominował potrawy.
Nierafinowany olej włoski jest bardzo dobrym dodatkiem do sałatek, szczególnie wtedy, gdy dodasz do nich nieco orzechów. Pasuje także do drobiu. Pamiętaj, by dodawać go zawsze na samym końcu przygotowywania potrawy, najlepiej, gdy jest już ona na talerzu. Możesz nim polać ugotowany makaron, dodając wcześniej przypraw. Pasuje do wszystkich przepisów, w których autor zaleca dodanie oleju tłoczonego na zimno. Jak widzisz, orzechy włoskie można dodawać nie tylko do tortu.

Inne zalety:

Orzechy włoskie rosną w Polsce, dlatego nie musisz przepłacać za transport produktu, tak, jak na przykład w przypadku ryb. Orzechy dostępne są w naturalnym „opakowaniu”, które zabezpiecza je w trakcie transportu. Wszelkie objawy zepsucia orzechów, są dobrze widoczne, dlatego masz pewność, że orzechy, które jesz, są wysokiej jakości. Bardzo rzadko zdarza się także nawożenie drzew, a orzechy w polskich sklepach pochodzą ze skupu od osób, które hodują drzewa na swoich podwórkach.

Smacznego!

Komentarze