Xylitol - naturalny środek zastępujący cukier

Czy ksylitol jest dobrą alternatywą dla słodzików?
Słowo ksylitol jest nieco mylące, bo ludziom może wydawać się, że to produkt chemiczny. Okazuje się, że w sklepach zielarskich można kupić zarówno naturalny ksylitol, jak i produkt w formie syntetycznej. Chyba nie muszę wyjaśniać, który jest lepiej kupić. ksylitol zwykle pozyskuje się z brzozy.

Czy ksylitol to prawdziwie naturalny produkt, czy może to kolejny wilk w owczej skórze, jak syrop glukozowo-fruktozowy lub aspartam?

Czym jest ksylitol?

Tę substancję wykryto około roku 1890. Przed rokiem 1930 w sklepach można było kupić taki sam ksylitol, jaki znamy dzisiaj. W czasie II wojny światowej były duże problemy z produkcją cukru i wtedy wykorzystywano ksylitol jako jego alternatywę. Czasem potrzeba wojny, by wprowadzić zdrowe produkty do powszechnej sprzedaży. Obecnie można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością i sklepach zielarskich. Dodaje się go do wielu produktów, takich, jak gumy do żucia, płyny do płukania jamy ustnej, pasty do zębów i niektóre leki.

Chemia ksylitolu

Ksylitol należy do grupy "polioli", czyli alkoholi cukrowych. Alkohole cukrowe nie są ani cukrami, ani alkoholami. Ich struktura chemiczna łączy cechy tych dwóch substancji. Inne alkohole należące do tej grupy, to maltitol, erytrytol, mannitol i sorbitol.
Ksylitol znajdziemy w wielu owocach i warzywach - ukrywa się w ich włóknach. Można go pozyskiwać z takich roślin, jak jagody, owies, grzyby, łuski kukurydzy, trzcina cukrowa i brzoza. Słodzik jest produkowany z pulpy owocowej, jednak zanim doprowadzi się go do formy kryształków (takich, jakie kupujesz w sklepie zielarskim), musi przejść skomplikowany proces oczyszczania. Obecnie trwa debata na temat tego, czy ksylitol to wciąż naturalny produkt, czy też jest tak oczyszczony, że nie ma żadnych właściwości.

Korzyści zdrowotne ksylitolu

Niezależnie od tego, czy kupujesz ksylitol pochodzenia naturalnego, czy bardzo oczyszczony, ma on wiele właściwości zdrowotnych dla Twojego organizmu.
Zdrowie zębów
Badania z roku 1970 wykazały, że ksylitol używany regularnie, ma korzystne działanie na zęby. Nie zakończono ich w latach 70, i wystarczy przejrzeć kilka dokumentów medycznych, by potwierdzić, że ma on korzystne działanie na zdrowie. Ksylitol nie tylko hamuje wzrost bakterii, ale także wzmacnia mineralizację szkliwa i zapobiega próchnicy.
Osteoporoza
Kolejną kwestią, która pojawia się podczas badania właściwości ksylitolu, jest jego wpływ na osteoporozę. Wiele badań wskazuje na to, że ksylitol zapobiega tej chorobie u szczurów. Aktualnie nie ma odpowiednich badań prowadzonych na ludziach.
Leczenie infekcji ucha
Jest wiele badań, które wskazują, że ksylitol hamuje ryzyko infekcji ucha i pozwala się jej szybciej pozbyć. Wynika to z jego właściwości antybakteryjnych.
Wzrost bakterii i drożdży w jelitach.
Ksylitol to prebiotyk, który wspomaga wzrost pozytywnej flory jelitowej. Z drugiej strony cukier ma wpływ na wzrost niezdrowych bakterii i drożdży w jelitach. Jeśli cierpisz na chroniczne infekcje układu pokarmowego, lub masz grzybicę, warto zastosować ksylitol. W przeciwieństwie do sztucznych słodzików (jak aspartam), ksylitol nie powoduje wzrostu drożdży w jelitach.

Poziom glukozy we krwi i wydzielanie insuliny
Ksylitol wchłania się do organizmu wolniej, niż cukier, a jego część nie rozkłada się do formy przyswajalnej. Z tego powodu, nie podwyższa poziomu glukozy we krwi. Xylitol jest bardzo ciekawym zamiennikiem dla cukru, ponieważ ma niewielki wpływ na wydzielanie glukozy i nie wywołuje wyrzutu insuliny.
Infekcje
Niektóre badania wskazują na to, że ksylitol podwyższa poziom białych krwinek (a w szczególności neutrofili). Dzięki temu, możesz skutecznie chronić się przed infekcjami.

Jakie wady ma ksylitol?

Tutaj chciałbym wymienić wady syntetycznego ksylitolu, który czasem można spotkać na rynku.
To przetworzona żywność, która nie ma tak wielu korzyści zdrowotnych, jak ksylitol w formie naturalnej. Ksylitol sztucznego pochodzenia to żywność przetworzona, która nie może być elementem zdrowej diety. Z drugiej strony, ksylitol w każdej formie ma tak dużo zalet, że może być stosowany jako bardzo dobry zamiennik dla cukru.

Nie należy go przyjmować zbyt dużo, bo w takiej sytuacji, ma działanie przeczyszczające. Jeśli od razu zastosujesz dużą dawkę ksylitolu, mogą pojawić się u Ciebie takie objawy, jak gazy i wzdęcia. Każdy człowiek ma własną wrażliwość na ksylitol, dlatego należy zaczynać od jak najmniejszych dawek.
Niektóre, tanie odmiany ksylitolu mogą pochodzić z kukurydzy modyfikowanej genetycznie, dlatego powinieneś zwrócić uwagę na tę kwestię. Czytaj uważnie opisy na opakowaniu.
Należy uważać także na podawanie ksylitolu psom. Może być toksyczny i niebezpiecznie obniżać poziom cukru, dlatego nigdy nie podawaj go psom.

Działanie odżywcze i wpływ na poziom glukozy we krwi

Ksylitol ma podobne działanie słodzące, co cukier, jednak jego kaloryczność jest niższa o 1/3. 1 gram ksylitolu zawiera 2,4 kalorii, natomiast cukru - 3,87. Ksylitol zawiera podobną ilość węglowodanów, co cukier, jednak działają one w inny sposób. Ten cukier nie rozkłada się w pełni (organizm człowieka nie ma odpowiednich enzymów), dlatego słabiej podwyższa poziom glukozy we krwi. Jego indeks glikemiczny wynosi od 7 do 13, w zależności od tego, skąd pochodzi ksylitol.

Większość osób nie ma problemu z wahaniami poziomu glukozy, po przestawieniu się na ten cukier, jednak można znaleźć wyjątki. Jeśli jesteś na diecie niskowęglowodanowej i chcesz osiągnąć stan ketozy, powinieneś odstawić także ksylitol. W większość przypadków ksylitol jest bezpiecznym i przydatnym rozwiązaniem.


Morał tej historii jest następujący - wypróbuj go i sprawdź, jak działa w Twoim przypadku.

Komentarze

  1. Dzień dobry. :) Czy stewia jest tak samo zdrowa ?

    OdpowiedzUsuń
  2. ale chodzi CI o słodziki czy lisc? Pewnie autor mnie poprawi i podlikuje nam cos dobrego :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz