Jeden z najbardziej kontrowersyjnych olejów ma bardzo korzystne działanie - olej konopny


Olej z konopi budzi duże kontrowersje z uwagi na to, z jakiej rośliny pochodzi. Wszystkie rośliny z rodzaju konopi (Cannabis) dają olej, jednak pozyskuje się go tylko z konopi siewnych. Konopie siewne są dostępne w wielu odmianach. Do produkcji oleju służy odmiana, która zawiera bardzo mało substancji psychoaktywnych, przede wszystkim THC. Olej z konopi jest wolny od THC i nie ma właściwości psychoaktywnych.

Można go tłoczyć z całej rośliny, jednak najlepszy jest ten, który pochodzi z nasion. Olej wyciskano na zimno przed rafinowaniem ma bogaty, orzechowy smak i zielonkawy kolor. Po rafinacji, olej traci kolor, smak i zapach. Jest wiele zastosowań dla tego produktu.
Jednym z klasycznych zastosowań jest robienie mydła z oleju konopnego. Jest on wykorzystywany także jako dodatek do farb i lubrykant, a także środek do pielęgnacji skóry. Olej można stosować bezpośrednio na skórę, by wyglądzić ją i nawilżyć. To także dobry dodatek do olejów do ciała, kremów i innych produktów higieny osobistej. Warto wykorzystywać go także jako suplement diety, dzięki czemu będziemy mogli skorzystać z dużej zawartości niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, które zawiera. Jest to także dobry dodatek do potraw.
Nierafinowany olej z konopi ma ograniczoną trwałość. Jeśli nie przechowujemy go w ciemnych opakowaniach i w lodówce, bardzo szybko może zjełczeć. Jeśli nie chcesz, by tak się stało, kupuj go w małych butelkach i szybko wykorzystuj. Olej nie nadaje się do gotowania, ponieważ ma niską temperaturę palenia. Podobnie, jak w przypadku innych olejów - olej rafinowany jest stabilny, ale wiele z jego korzyści zdrowotnych znika.

To pytanie musi paść
Olej z konopi jest kontrowersyjny przede wszystkim dlatego, że kojarzy się z działaniem psychoaktywnym. Wiele osób pytało o to, czy ma on takie same działanie, jak marihuana. Warto zwrócić uwagę na to, że w Polsce nielegalne jest hodowanie marihuany, natomiast olej, nasiona czy produkty z włókna konopi, są legalne, z uwagi na brak działania.
Właściwości oleju konopnego
Olej konopny zawiera około 75-80% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (dobrych) i 9-11 % kwasów nasyconych, które są mniej zdrowe. Dzięki temu, olej z konopi ma największą zawartość kwasów nienasyconych, spośród wszystkich roślin. Nasycone kwasy tłuszczowe, które znajdziesz w tym oleju, są potrzebne dla Twojego organizmu podobnie, jak witaminy, ponieważ ciało nie potrafi ich produkować. Ich dostarczanie jest konieczne dla zdrowia. Niezbędne kwasy tłuszczowe biorą dział w wielu procesach i chronią błony komórkowe. Bez nich, życie nie jest możliwe. Wszystkie osoby, dla których podstawą diety są fast-foody, mają niedobór NKT. Z tego powodu warto uzupełniać ich niedobór, usuwając z diety tłuszcze zwierzęce.
Najzdrowszy olej świata
Olej z nasion konopi ma najlepszy skład, spośród wszystkich olejów, które można kupić. Zawiera odpowiednio wyważony stosunek kwasów Omega-6 do Omega-3, dzięki czemu możesz dzięki niemu wspierać działanie swojego organizmu. Dodatkowo, zawiera 3 wielonienasycone, ważne kwasy tłuszczowe - kwas gamma-linolenowy, kwas oleinowy i stearydynowy. Taka kombinacja wartościowych składników jest unikalna i warto z niej skorzystać.
Uzupełniaj kwasy omega-3
Przeprowadzono setki badań na temat tego, jaki wpływ na organizm człowieka ma brak odpowiedniej ilości zdrowych kwasów tłuszczowych. Objawy są zwykle powiązane z niedoborem kwasów Omega-3 i Omega-6, ponieważ ich pochodnymi są prostoglandyny. Zdrowa dieta musi uwzględniać odpowiednią ilość niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, co pozwoli na uzyskanie zdrowej skóry i układu immunologicznego. Niedobór tych kwasów wpływa na problemy metaboliczne, związane z wieloma narządami. Dzięki odpowiedniej ilości kwasów Omega-3 w diecie, możesz zapobiegać miażdżycy, chorobom serca i wielu innym dolegliwościom. Tutaj warto wrócić do oleju konopnego, który zawiera bogactwo tych składników i stanowi doskonałe uzupełnienie diety.

Działanie na skórę
Olej konopny działa pozytywnie także na skórę, ponieważ odbudowuje płaszcz lipidowy. Działa znacznie lepiej, niż krem, a jednocześnie nie zawiera sztucznych dodatków. Podobno jest bardzo przydatny w leczeniu łuszczycy i atopowego zapalenia skóry.
Czy olej z konopi działa, jak marihuana?
Oczywiście, że nie! Wiele osób rozczaruje informacja o tym, że w THC (czyli składnik aktywny), są bogate tylko niektóre gatunki konopi. Konopie siewne, z których produkuje się olej, zawierają bardzo mało tej substancji i dodatkowo mają sporo substancji, które hamują działanie nawet tej niewielkiej dawki THC.
Olej z konopi jest coraz popularniejszy, ponieważ można go wykorzystywać na różne sposoby i ma pozytywne właściwości zdrowotne. Zawartość THC w oleju jest minimalna, dlatego, że ta substancja odkłada się przede wszystkim w gruczołach rośliny, a nie w jej nasionach. Koncentracja THC w oleju jest praktycznie niewykrywalna, dlatego nikt nie będzie miał "odlotu" po tym produkcie.

Preparaty z oleju konopnego możesz kupić na przykład na tej stronie 

Komentarze

  1. Słyszałam wiele dobrego na ten temat. Sama już jakiś czas stosuje olejek CBG i jestem zadowolona z efektów na skórze. Myślę, że będę próbowała kolejnych produktów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz