Buzdyganek - na poziom nerki

Na tym blogu wielokrotnie pisałem o ziłach, które mają korzystny wpływ na poziom kobiecych hormonów. Soja (kontrowersyjna, ale skuteczna), pluskwica groniasta, lignany lniane czy szyszka chmielu, są stosowane w celu zmniejszenia objawów menopauzy. Ziół na męskie problemy jest znacznie mniej – przychodzi mi na myśl jedynie palma sabalowa, wierzbownica i tribulus terrestris, czyli buzdyganek. To ostatnie zioło zwiększa ilość testosteronu we krwi, przez co jest stosowane zarówno jako środek na wzmocnienie potencji, jak i jako preparat dla kulturystów.

Gdzie rośnie buzdyganek?
Buzdyganek to zioło, które można spotkać w wielu miejscach – rośnie w Afryce, Azji, Australii i na wschodzie Europy. Można go także spotkać w Polsce. Największą zawartość składników aktywnych mają rośliny z Turcji, Macedonii i Bułgarii, natomiast nieco niższą – rośliny z Indii, Chin i Wietnamu.
Potężna moc saponin
Działanie buzdyganka odkryli sportowcy z Bułgarii w latach 70 XX wieku, ale jego działanie uznawano już w świecie starożytnym.
Nie ma ziół, które posiadają tylko jeden składnik aktywny, ale główne działanie w buzdyganku wywierają saponiny.
Inne składniki to:
 • flawonoidy
 • fitosterole
 • fenolokwasy
 • witaminy
 • cukry
 • białka
 • potas i wapń
Saponiny wpływają na zwiększenie poziomu testosteronu, hormonu odpowiedzialnego za wzrost mięśni i ich siłę. Przykładowo – sportowcy z Litwy przyjmowali 40% wyciąg z buzdyganka w ilości 625 ml dziennie. Po stosowaniu go przez 20 dni 3 razy dziennie okazało się, że poziom testosteronu w ich krwi znacznie wzrósł.
Buzdyganek podwyższa poziom testosteronu we krwi, ale także zwiększa ilość hormonu luteinizującego (LH) i folikulotropowego. Po przyjęciu tego zioła, dochodzi do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi, co także wpływa na zwiększenie ilości testosteronu. Z tego powodu, buzdyganek znajduje się w wielu preparatach, które mają na celu przyśpieszyć budowanie masy mięśniowej i pozwalać na osiąganie jeszcze lepszych wyników na siłowni. Zamiast kupować je w formie tabletek, można zaoszczędzić pieniądze i kupić buzdyganek w formie ziół do parzenia.
Obok morwy białej i naowocni fasoli, buzdyganek jest ziołem o udowodnionym działaniu przeciwcukrzycowym. Kolejnym zastosowaniem, jest obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
Ta roślina jest także adaptogenem, to znaczy, przystosowuje swoje działanie do zapotrzebowania Twojego organizmu. Można spotkać się z informacją, że buzdyganek działa także na łagodzenie objawów andropauzy i zwiększa ilość plemników.

Buzdyganek na prostatę?
Jedną z przyczyn chorób prostaty może być nadmiar testosteronu. Buzdyganek wspomaga organizm w ciekawy sposób – hamuje receptory androgenowe w prostacie, dzięki czemu testosteron i inne hormony męskie mają na nią słabszy wpływ.
Pozwala to na zmniejszenie obrzęku prostaty, dlatego oddawanie moczu przestaje być utrudnione.
Inne zastosowania buzdyganka
Można spotkać się ze stosowaniem buzdyganka na problemy z drogami moczowymi oraz chorobami wirusowymi. Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, które najsilniej objawia się właśnie przy infekcjach dróg moczowych.
Może okazać się pomocny przy leczeniu kamieni nerkowych, nadciśnieniu i niektórych nowotworach.
Jak najlepiej przyjmować buzdyganek?
Jeśli chcesz, by ten preparat miał silne działanie na Twój organizm, powinieneś go przyjmować na pusty żołądek, popijając wodą. Najsilniejsze działanie wywiera wtedy, gdy masz niski poziom glukozy we krwi.
Aby zwiększyć poziom cholesterolu we krwi, warto jednocześnie przyjmować witaminę D3, selen i DHEA. Aby synteza testosteronu przebiegała prawidłowo, musisz spożywać odpowiednią ilość tłuszczy.
Używa się go w takich dolegliwościach, jak:
 • obniżone libido
 • trening (w celu przyśpieszenia budowania masy mięśniowej)
 • jako afrodyzjak i środek na potencję
Osoby, które nie osiągają sukcesów na siłowni, powinny po pierwsze zwrócić uwagę na to, czy:
 • Trenują w sposób odpowiedni do swoich możliwości
 • Spożywają prawidłową ilość białka i unikają pokarmów, które są niekorzystne dla zdrowia.
 • Zapewniają odpowiednią regenerację po treningu

Zapewniając sobie te trzy elementy, zwiększasz szansę na to, że przyniesie on dobre efekty. Jeśli mimo to nie widzisz żadnych rezultatów, dobrym wyborem może być wyciąg z buzdyganka.
Buzdyganek nie powinien być używany przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Nie wykazano żadnych innych działań niepożądanych tego preparatu.
Czy buzdyganek działa?
Z jednej strony, nie ma zbyt wielu dowodów potwierdzających działanie buzdyganka w dolegliwościach, które wymieniliśmy powyżej, ale z drugiej, jego pozytywny wpływ jest znany od tysięcy lat.
Najpewniejszym działaniem tego zioła jest wpływ na potencję i zwiększenie ilości męskich hormonów we krwi. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że buzdyganek wpływa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, wątrobę i nerki.

Wybierając preparaty z tej rośliny kieruj się tym, jak zawierają ekstraktu z rośliny. Im mniejsze stężenie, tym więcej kapsułek będziesz musiał przyjąć. Warto zaczynać od mniejszych dawek preparatu i zwiększać je, jeśli nie widzisz żadnej różnicy.
Preparaty z buzdygankiem możesz kupić w tym sklepie internetowym.

Komentarze