One ociekały kłamstwem. Sok z mangostanu i inne "oleje z węża"

Najważniejszą zasadą medycyny opartej na nauce, jest to, że decyzje zdrowotne podejmuje się na podstawie aktualnych badań naukowych. Tę zasadę powinno się stosować do nowych preparatów pojawiających się na rynku. Ulotki większości preparatów obiecują znacznie więcej, niż są w stanie zaoferować, a dowody na to, że preparat ma jakieś działanie, nie istnieją. 
Teraz firmy mają przyzwolenie od rządu i różnych inspektoratów, dlatego bez problemu wciskają ludziom kit, a Ci, gdy tylko pojawi się nowy preparat, ustawiają się po niego w kolejce, niczym po kołdry z merynosa.

Można zadać sobie pytanie – czy rząd powinien dokładniej sprawdzać, jakie preparaty pojawiają się na rynku, czy też komuś zaraz przyjdzie do głowy nazwać ochronę naszego zdrowia ograniczaniem wolności.
Szarlatani istnieli od początków świata (pierwszym z nich był sam diabeł), ale nigdy nie mogli działać na tak ogromną skalę. Nie ma dnia, w którym nie pojawiłyby się informacje na temat nowego produktu na odchudzanie czy nowotwory. Modę na coraz to nowe preparaty nakręca marketing.

Egzotyczne soki - wysokie ceny - puste obietnice

Widać to szczególnie dobrze wtedy, gdy przyjrzysz się rynkowi egzotycznych soków. Noni z Tahiti przestał być dla nas nowością, dlatego pojawią się coraz to nowe soki z tropikalnych wysp, które przez sprzedawców pokazywane są jako magiczne eliksiry. Za taki eliksir należy oczywiście słono zapłacić.
Za chwilę dowiesz się, jak wygląda nakręcanie spirali sprzedaży w przypadku soku z mangostanu.
W Polsce nie rozpowszechnił się jeszcze sok z XanGo, czyli mangostanu, jednak jest on popularny na zachodzie. Pamiętaj, że wszystkie mody na preparaty zdrowotne wędrują w kierunku odwrotnym, niż słońce. Za kilka miesięcy pojawią się pierwsze reklamy soku z XanGo i ludzie zaczną go poszukiwać.
Sok z mangostanu według producentów jest produkowany w opatentowany sposób (co od razu sugeruje, że soki innych firm są gorsze), zawierający skoncentrowany wyciąg z całego owocu. Zawiera składniki zwane xantonami, które posiadają silne właściwości antyoksydacyjne. Pozwalają wzmocnić zdrowie układu pokarmowego i układ immunologiczny, usuwają wolne rodniki, wspomagają stawy i odbudowują chrząstkę stawową, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia sezonowych przeziębień.
Brzmi nieźle – prawda? GUZIK PRAWDA!
Firmy z USA czy Anglii mają na tyle odwagi, by w tym miejscu napisać, że działanie soku nie zostało potwierdzone przez FDA i nie można go stosować do lecenia i zapobiegania chorobom. Polskie firmy się tym nie przejmują.
Pamiętaj, że jeśli przy opisie suplementu diety widzisz takie stwierdzenia, jak powyżej, to firma działa niezgodnie z prawem. Suplementom nie wolno przypisywać właściwości leczniczych.
Informacje z ulotki takiego preparatu pojawiają się za chwilę na tysiącach blogów o zdrowiu i dużych portalach, które żerują na sensacji. Ludzie zaczynają wierzyć w to, co nie zostało udowodnione.

Jak odbiera to konsument

Ludzie nie odróżniają wskazań, które zostały udowodnione od tych, które tylko ktoś sugeruje i nie ma na nie potwierdzenia. Firma nie jest uprawniona do tego, by kłamać na temat właściwości swoich preparatów. To tak, jakby producent samochodu napisał, że można nim latać.
Producent często wypisuje składniki, które zawiera jego sok i następnie pisze, jakie właściwości zdrowotne one wykazują. Obecnie panuje moda na antyoksydanty i na każdym kroku podkreśla się ich właściwości. Pamiętaj jednak, że nie ma dowodów na to, że antyoksydanty mają jakieś pozytywne działanie na Twoje zdrowie.
W przypadku soków zawartość substancji aktywnych często jest zawyżana. Sok z mangostanu ma prawie tyle samo antyksydantów, co znacznie tańszy sok z żurawiny i dwa razy mniej, niż sok z czarnych jagód.
Będzie to kolejny, zwykły sok, który będzie prawdopodobnie dobry dla zdrowia, ale kilkukrotnie droższy, niż sok z jabłek o podobnych właściwościach.
Nie wierz w takie stwierdzenia, jak to, że preparat jest „koktajlem bogatym w składniki, których dobroczynną działalność nauka dopiero poznaje”. Jeśli nauka nie wie, co jest w soku, to skąd ma to wiedzieć firma!

Pan od MLM? Już mnie nie ma!

Zauważ, że wszystkie drogie soki są sprzedawane w dystrybucji bezpośredniej, czyli w MLM. Obejrzyj sobie film a będziesz miał przynajmniej pojęcie o tym, jak zdesperowane i nastawione na sprzedaż są osoby, które sprzedają takie soki. Często muszą one zamawiać sok w pakiecie i jeśli go nie sprzedadzą, to nie odzyskają swojej kasy. Są też świetnie przeszkoleni z marketingu i wmówią Ci różne rzeczy, żebyś kupił ich badziew produkt 5 razy drożej, niż w sklepie.
Te osoby są nastawione na sprzedaż, ale będą próbowały Cię pozyskać jako kolejne ogniwo tego łańcucha. Nie daj się w to wrobić. Gdy zobaczysz, że ktoś obiecuje Ci, że za pomocą jego soku odmienisz swoje życie, bierz nogi za pas. 

Zakończenie


Moim zdaniem, rząd powinien coś zrobić z przypisywaniem wartości leczniczych tym preparatom, które jej nie mają. Marketing nowych produktów jest bardzo intensywny, a ludzie pokładają w nich zbyt dużo nadziei.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

 1. masakra, wciskają nam sok z maqui, a potem okazuje się, że nie ma on żadnych właściwości oprócz oczyszczania portfeli.

  OdpowiedzUsuń
 2. akurat piłam sok z mangOstanu (Xango)i po 4 miesiącach pozbyłam się uciążliwej opryszczki, raz na zawsze, bezpowrotnie, a lekarze stosowali antybiotyki przez lat 10 i bez żadnego rezultatu . . . noni itp nie polecam

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten artykuł mnie rozbawił. Przez prawie 60 lat chorowałam i efekt zawdzięczam lekarzom uszkodzony szpik kostny na tle nowotworowym.Zrobiono mi ponad 100 zdjęć rtg i urografie,gdzie w godzinę jest 8 zdjęć.A na dodatek czytałam,że urografii nie powinny robić osoby z nadciśnieniem,bo moga umrzeć.A właśnie chorzy na nerki mają nadciśnienie! Kto o tym mówi?? Kilka lat szukałam odpowiedzi i znalazłam m.in w książce prof. Juliana Aleksandrowicza" Nie ma nieuleczalnych chorób".Dzięki naturalnym preparatom jak owoc noni w formie liofilizowanej czy wspomniany mangostan płytki krwi mi spadły do normy,aż hematolog ostrzegał bym nie zachorowała na niskopłytkowość.Od kiedy stosuję suplementy diety naturalne nie choruję,choć prawie 1/3 mojej pracy zawodowej to zwolnienia lekarskie!!Nikt mnie nie przekona,że leki chemiczne pomagają,są sztucznie promowane a wielokrotnie lekarze nawet nie znają ich składu!To właśnie przemysł medyczno-farmaceutyczny jest największym zabójcą ludzi!Ale dysponują tak wielkim budżetem i przepisami antyludzkimi,że nikt z nimi nie wygra.To samo dotyczy szczepionek. Polecam takie książki jak Mity o cholesterolu,Nieznana medycyna czy Twoje ciało domaga się wody!Wszystko oparte na dowodach!Mam ich jeszcze ponad 100 więc żadne paszkwile o tym,że soki czy suplmenty nie pomagają na mnie nie działają,za to działają na tych co nie mają wiedzy i chodzą po lekarzach.Ja natomiast żyję pełna parą chodzę na dancingi,ćwiczę, dużo spaceruję!teraz wiem,że żyję bez lekarzy!mogłabym napisać o tym książkę!na temat zdrowotnych właściwości produktów naturalnych i ich badań są dane i mało tego w wielu krajach ludziom lekarze przepisują ale nie w skorumpowanej Polsce!Pieniądze odbierają im rozum.Przez tysiące lat ludzie zbierali kwiaty,zioła,korzonki i tym się skutecznie leczyli,dopiero 100 late temu mafia Rockefellerów zaczęła używać ropę i z niej pierwsze trucizny jako leki i tak trwa do teraz.PS.autorowi tego art. polecam książkę pt. Przeciwutleniacze rewolucja XXI wieku, czy O noni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja piję sok Xan-Max już 4 miesięcy i od tego czasu czuję się wspaniałe.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz