Bromelina pomocna na ból stawów

Badacze z Francji potwierdzili, że kombinacja składników ziołowych zawierająca bromelinę z ananasów, może zmniejszać ból stawów spowodowany zapaleniem. Podczas badań podawano pacjentom wyciąg z Diabelskiego pazura (Harpagophytum procumbens) i kurkumę (Curcuma longa), a także bromelinę z ananasa. 

Te trzy substancje podawano jednocześnie. Grupa liczyła 42 osoby, które uskarżały się na ostre i przewlekłe bóle stawów.
Podczas badań pacjenci wiedzieli, jakie preparaty przyjmują. Preparaty podawano 2 razy dziennie pacjentom, którzy mieli bóle ostre i 3 razy dziennie tym osobom, które chorowały na bóle chroniczne (1)⁠ .
Aby zobrazować ból, posłużono się skalą VAS (2)⁠.
Pacjenci cierpiący na ostre bóle byli poddawani badaniu przez 15 dni, natomiast pozostali, przez dwa miesiące. Na początku badania ból na skali VAS był oceniany na skali o długości 100 mm.
Okazało się, że wśród pacjentów z bólami ostrymi, zmniejszyły się one z 69 mm do 42 mm. W przypadku pacjentów, którzy byli chorzy przewlekle, ból zmniejszył się do 37,8 mm.
W czasie badań żaden z pacjentów nie zgłaszał działań niepożądanych, które są tak częste w przypadku leczenia farmaceutycznego. Badania wykazały, że przyjmowanie tej mieszanki składników ziołowych jest bezpieczną alternatywą dla NLPZ dla pacjentów, którzy cierpią na problemy ze stawami.
Kurkuma i Diabelski pazur są stosowane już od wielu lat, z uwagi na swoje działanie przeciwzapalne. Stosuje się je w Europie, Azji i Afryce. Bromelina ma wiele ciekawych zastosowań, ale wymaga dodatkowych badań (1)⁠.

Bromelina a zdrowie stawów i skóry

Jeśli leki ziołowe wykazują taką samą skuteczność, co chemiczne, a nie mają tylu działań ubocznych, to warto się im przyjrzeć bliżej. Bromelina zawiera enzymy proteolityczne, które sprawiają, że ma ona działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W tej chwili nie jest ona dostępna w formie leków (3).
Aby bromelina mogła zadziałać, musi mieć odpowiednie pH. Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują, że jej zastosowanie jest obiecujące. W tej chwili trwają prace nad określeniem optymalnego dawkowania tej substancji.
Jeśli chodzi o działania niepożądane tej substancji, nie są one nasilone – bromelina może powodować mdłości, biegunkę, wzdęcia i wysypkę (4).
Bromelina jest używana z uwagi na działanie przeciwzakrzepowe, wspomaganie trawienia i leczenie ropni. Enzym protaeza trawi ściany komórek. Jest wykorzystywana w kosmetyce i spotyka się preparaty z tym składnikiem, które mają działanie przeciwcelullitowe. Oczywiście firmy podchwyciły pomysł i produkują preparaty z bromeliną do przyjmowania wewnętrznego, które nie mają żadnego działania. Sportowcy stosują tę substancję dlatego, że ma ona pomagać w budowaniu masy mięśniowej. Jest to prawda jedynie częściowo, bo bromelina poprawia przyswajanie białek, dzięki czemu łatwiej wbudowują się w strukturę mięśni (5).
Podsumowując, to jedna z substancji, która daje duże nadzieje na wyleczenie chorób układu ruchu. Nie wolno zapominać, że od badań do wprowadzenia produktu na rynek jest daleka droga. Ciekawe, jakie jeszcze substancje lecznicze kryją się w owocach.

Bibliografia
1. Herbal Extract Combination Reduces Osteoarthritis Pain | GreenMedInfo [online]. [udostępniono 20.1.2015]. Pobrano: http://www.greenmedinfo.com/blog/herbal-extract-combination-reduces-osteoarthritis-pain-0.
2. Skale oceny bólu - Ból - Ból ostry - Ból - serwis dla lekarzy - Medycyna Praktyczna [online]. [udostępniono 20.1.2015]. Pobrano: http://www.mp.pl/bol/bol/ostry/show.html?id=72858.
3. BRIEN, Sarah, LEWITH, George, WALKER, Ann, HICKS, Stephen M & MIDDLETON, Dick. Bromelain as a Treatment for Osteoarthritis: a Review of Clinical Studies. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM [online]. grudzień 2004, T. 1, nr 3, s. 251–257. [udostępniono 20.1.2015]. DOI 10.1093/ecam/neh035.
4. Effects of bromelain on cellular characteristics and expression of selected genes in canine in vitro chondrocyte culture [online]. [udostępniono 20.1.2015]. Pobrano: http://vri.cz/docs/vetmed/55-11-551.pdf.
5. Bromelain, czyli bromelina; bromelina w sporcie « Medycyna dawna i współczesna [online]. [udostępniono 20.1.2015]. Pobrano: http://rozanski.li/?p=113.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

  1. To co, jak boli, to trzeba przyłożyć ananasa? Co za głupoty!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem sportowcem, przykładam więc dużą uwagę do działań profilaktycznych, które chronią mnie przed kontuzjami. Jeśli czuję, że moje stawy są obciążone, to zawsze sięgam po sprawdzoną przeze mnie maść, którą polecił mi kiedyś trener. Stosowana przeze mnie maść rozgrzewająca na stawy nie tylko łagodzi ból, ale również przyspiesza regenerację stawów. Dzięki temu produktowi nie muszę już borykać się z obrzękami skórnymi, które często pojawiały się u mnie po treningach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz