wtorek, 20 stycznia 2015

Bromelina pomocna na ból stawów

Badacze z Francji potwierdzili, że kombinacja składników ziołowych zawierająca bromelinę z ananasów, może zmniejszać ból stawów spowodowany zapaleniem. Podczas badań podawano pacjentom wyciąg z Diabelskiego pazura (Harpagophytum procumbens) i kurkumę (Curcuma longa), a także bromelinę z ananasa. 

Te trzy substancje podawano jednocześnie. Grupa liczyła 42 osoby, które uskarżały się na ostre i przewlekłe bóle stawów.
Podczas badań pacjenci wiedzieli, jakie preparaty przyjmują. Preparaty podawano 2 razy dziennie pacjentom, którzy mieli bóle ostre i 3 razy dziennie tym osobom, które chorowały na bóle chroniczne (1)⁠ .
Aby zobrazować ból, posłużono się skalą VAS (2)⁠.
Pacjenci cierpiący na ostre bóle byli poddawani badaniu przez 15 dni, natomiast pozostali, przez dwa miesiące. Na początku badania ból na skali VAS był oceniany na skali o długości 100 mm.
Okazało się, że wśród pacjentów z bólami ostrymi, zmniejszyły się one z 69 mm do 42 mm. W przypadku pacjentów, którzy byli chorzy przewlekle, ból zmniejszył się do 37,8 mm.
W czasie badań żaden z pacjentów nie zgłaszał działań niepożądanych, które są tak częste w przypadku leczenia farmaceutycznego. Badania wykazały, że przyjmowanie tej mieszanki składników ziołowych jest bezpieczną alternatywą dla NLPZ dla pacjentów, którzy cierpią na problemy ze stawami.
Kurkuma i Diabelski pazur są stosowane już od wielu lat, z uwagi na swoje działanie przeciwzapalne. Stosuje się je w Europie, Azji i Afryce. Bromelina ma wiele ciekawych zastosowań, ale wymaga dodatkowych badań (1)⁠.

Bromelina a zdrowie stawów i skóry

Jeśli leki ziołowe wykazują taką samą skuteczność, co chemiczne, a nie mają tylu działań ubocznych, to warto się im przyjrzeć bliżej. Bromelina zawiera enzymy proteolityczne, które sprawiają, że ma ona działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. W tej chwili nie jest ona dostępna w formie leków (3).
Aby bromelina mogła zadziałać, musi mieć odpowiednie pH. Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują, że jej zastosowanie jest obiecujące. W tej chwili trwają prace nad określeniem optymalnego dawkowania tej substancji.
Jeśli chodzi o działania niepożądane tej substancji, nie są one nasilone – bromelina może powodować mdłości, biegunkę, wzdęcia i wysypkę (4).
Bromelina jest używana z uwagi na działanie przeciwzakrzepowe, wspomaganie trawienia i leczenie ropni. Enzym protaeza trawi ściany komórek. Jest wykorzystywana w kosmetyce i spotyka się preparaty z tym składnikiem, które mają działanie przeciwcelullitowe. Oczywiście firmy podchwyciły pomysł i produkują preparaty z bromeliną do przyjmowania wewnętrznego, które nie mają żadnego działania. Sportowcy stosują tę substancję dlatego, że ma ona pomagać w budowaniu masy mięśniowej. Jest to prawda jedynie częściowo, bo bromelina poprawia przyswajanie białek, dzięki czemu łatwiej wbudowują się w strukturę mięśni (5).
Podsumowując, to jedna z substancji, która daje duże nadzieje na wyleczenie chorób układu ruchu. Nie wolno zapominać, że od badań do wprowadzenia produktu na rynek jest daleka droga. Ciekawe, jakie jeszcze substancje lecznicze kryją się w owocach.

Bibliografia
1. Herbal Extract Combination Reduces Osteoarthritis Pain | GreenMedInfo [online]. [udostępniono 20.1.2015]. Pobrano: http://www.greenmedinfo.com/blog/herbal-extract-combination-reduces-osteoarthritis-pain-0.
2. Skale oceny bólu - Ból - Ból ostry - Ból - serwis dla lekarzy - Medycyna Praktyczna [online]. [udostępniono 20.1.2015]. Pobrano: http://www.mp.pl/bol/bol/ostry/show.html?id=72858.
3. BRIEN, Sarah, LEWITH, George, WALKER, Ann, HICKS, Stephen M & MIDDLETON, Dick. Bromelain as a Treatment for Osteoarthritis: a Review of Clinical Studies. Evidence-based complementary and alternative medicine : eCAM [online]. grudzień 2004, T. 1, nr 3, s. 251–257. [udostępniono 20.1.2015]. DOI 10.1093/ecam/neh035.
4. Effects of bromelain on cellular characteristics and expression of selected genes in canine in vitro chondrocyte culture [online]. [udostępniono 20.1.2015]. Pobrano: http://vri.cz/docs/vetmed/55-11-551.pdf.
5. Bromelain, czyli bromelina; bromelina w sporcie « Medycyna dawna i współczesna [online]. [udostępniono 20.1.2015]. Pobrano: http://rozanski.li/?p=113.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

1 komentarz :

  1. To co, jak boli, to trzeba przyłożyć ananasa? Co za głupoty!

    OdpowiedzUsuń