Ashwagandha – zalety indyjskiego żeń-szenia

Jeden z moich pacjentów pytał co kilka dni o ashwagandę. Zrobiłem risercz i okazało się, że z tego pana niezłe ziółko – ashwaganda wykazuje działania, które powinny dać jej wysokie miejsce w encyklopedii Legalnych Środków o Działaniu Psychoaktywnym. Możesz ją dostać na przykład w firmie Himalaya.

Ashwaghanda to roślina rosnąca w Nepalu, Pakistanie, Sri Lance i Bangladeszu. Mierzy ok. 1,5 m wysokości i odznacza się żółtymi liśćmi oraz czerwonymi jagodami. Ashwaghanda to jedna z najpopularniejszych roślin stosowanych w Ajurwedzie, magiczna roślina, której przypisywane są właściwości psychodeliczne.
Najważniejszymi z punktu widzenia medycyny i pielęgnacji, częściami rośliny, są owoce i korzenie. To z nich sporządza się naturalne leki i kosmetyki.

Zalety stosowania Ashwagandy

Ashwaganda stosowana jest między innymi w celu:
1. Zredukowania stresu i wyciszenia organizmu.
2. Poprawy pamięci i zwiększenia koncentracji.
3. Opróżnienia procesów starzenia się organizmu.
4. Wyregulowania gospodarki hormonalnej.
5. Zahamowania siwienia włosów.
6. Poprawy jakości życia seksualnego (bardzo skuteczny afrodyzjak).
7. Poprawy funkcjonowania nerek i wątroby.
8. Zwiększenia wydolności organizmu.
9. Poprawy koordynacji ruchowej.
10. Wspomagania leczenia depresji.
Lista zalet Ashwaghandy jest naprawdę imponująca. To właśnie z tego względu nazywana jest często indyjskim żeń-szeniem. Jej działanie jej wyjątkowo wszechstronne. Odżywia ona mięśnie i kości, zapewnia właściwie działanie gruczołów wydzielania dokrewnego oraz wspomaga układ rozrodczy. Niweluje skutki niezrównoważonej diety przez fakt posiadania ogromnej ilości związków korzystnych dla organizmu.
Wyciąg z korzeni tej rośliny pozwala na skuteczne podniesienie poziomu hemoglobiny, czerwonych i białych krwinek. Przeciwdziała depresji i wspomaga leczenie zaistniałej. Ashwaghanda posiada ogromną dawkę żelaza, więc jest w stanie pozytywnie oddziaływać na ludzką krew. Układ krążenia zostaje zaktywizowany, a co za tym idzie wszystkie komórki są dobrze odżywione i mogą się regenerować. Ashwaghanda zawiera przede wszystkim: fitosterole, alkaloidy, fenolokwasy, kumaryny i sitoindozydy.
Pod względem medycznym Ashwghanda od lat badana jest przez ośrodki takie jak: National Institute of Mental Health, San Antonio Chochrane Center czy George Washington University School of Medicine and Health Science. Wedle ich badań wyciągi z Ashwaghandy są w stanie skutecznie przeciwdziałać stanom napięcia nerwowego i redukować skutki chorób psychicznych. Doniesienia te potwierdzono między innymi badaniami, w efekcie których pacjenci przyjmujący Ashwaghandę pozbywali się stanów lękowych i fobii.
Dziwne, psychodeliczne działanie Ashwaghandy jest w stanie odsunąć od nas nawet chorobę maniakalno-depresyjną, schizofrenie czy psychozę alkoholową.

Ashwaghanda w kosmetyce, czyli pielęgnacja rodem z Indii

Najważniejszą zaletą Ashwaghandy jest jej zdolność do prawdziwego odmładzania organizmu. Zawarte w niej antyoksydanty, w widoczny sposób rozjaśniają skórę oraz powodują, że zniszczeniu ulegają wolne rodniki (jedna z najpoważniejszych przyczyn starzenia się skóry). Związki zawarte w Ashwaghandzie powodują ponadto, że wszelkie rany, otarcia i stany zapalne, goją się szybciej. Roślinę tą coraz popularniej wykorzystuje się przy produkcji kremów oraz naturalnych mydeł.
Ashwaghanda jest bezpieczna i nietoksyczna. Można ją przyjmować w każdym wieku i nie ma obawy o uzależnienie. Dobrą wiadomością jest również fakt, że do tej pory nie wykazano skutków ubocznych zażywania tej rośliny (oprócz możliwego działania poronnego). Przed rozpoczęciem kuracji tym ziołem zalecane jest możliwie jak najdokładniejsze oczyszczenie organizmu. Jeżeli chodzi o formę występowania, to w naszym kraju Ahwaghandę dostać można w postaci suplementów diety w kapsułkach i proszku.
Niektórzy badacze twierdzą, że Ashwghanda jest jeszcze lepsza niż żeń-szeń. Prawdą jest natomiast, że każdy organizm reaguje inaczej i żeby porównać działanie tych dwóch ziół, trzeba po prostu przetestować je na sobie samym. Z pewnością warto, bo bogactwo kryjące się w Ashwaghandzie może zdziałać dla naszych organizmów wiele dobrego.
Zachęcam do komentowania i klikania lubię to!