Żyworódka - działanie łagodzące na skórę.

Jak używać żyworódki pierzastej?

Pamiętam czasy, kiedy panował szał na produkty z aloesu. Aloes używany był na skórę, zarówno w postaci samodzielnie ścinanych liści, jak jako maść. Aloes oczyszczał organizm, aloes sprawiał, że nie chorowaliśmy w zimie. Dziś aloes idzie w odstawkę, dlatego, że możemy mieć jeszcze skuteczniejsze ziółko, które na dodatek może szybko rosnąć w naszej doniczce na oknie. Mowa o żyworódce.
Uwaga – w dalszej części będzie długa dygresja o fizyce – osoby, które nie mają całego popołudnia na czytanie o fraktalach proszone są o pominięcie tego fragmentu tekstu i powrót do lektury, w następnym akapicie, od miejsca zaznaczonego podkreśleniem.

Jako dziecko zwróciłem uwagę na to, że paproć ma niezwykłą budowę. Każdy listek przypomina całą roślinę, a każda część, składająca się na liść, wygląda też tak samo. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że nazywa się to fraktalem. Podobny efekt uzyskamy, rozdwajając odcinek na dwa – w kształcie procy. Następnie każdą z nich rozdwajamy i tak w koło macieju. Na kartce papieru przypomina to właśnie drzewo widziane z oddali – każda gałąź, przypomina całość. Żyworódka jest chyba najwyraźniejszym przykładem takiego fraktalnego zakręcenia przyrody. Na każdym listku wyrasta mała roślinka, która przypomina całą roślinkę – co przypomina najbardziej żuk Maldelbrota – z uwagi na charakter zewnętrzny układu. Niesamowite.

Jaki działanie wykazuje żyworódka?

 W zasadzie jest ono podobne do działania aloesu – z tym że częściej opisuje się używanie żyworódki na skórę. Przygotowując żyworódkę, musimy wziąć liść, który ma co najmniej trzy lata. Obieramy go ze skórki za pomocą plastikowego noża – żelazo podobno ma niekorzystny wpływ na jej działanie. Można też przygotować z niej sok, jednak w tym celu należy użyć ich dużej ilości. Żyworódka kumuluje w sobie wodę, dlatego może wytrzymać bez niej przez długi czas. Hodowla żyworódki jest bardzo prosta – wystarczy wsadzić ją w doniczkę i podlewać raz na tydzień – rozmnaża się sama, przez odrosty na liściach, dlatego po kilku tygodniach będziemy mieli mnóstwo małych roślinek. Z tego, co wiem, żyworódkę jest trudno kupić w sklepie z kwiatami, ale wiele osób oferuje ją na allegro w niskiej cenie.
Żyworódka ma działanie przeciwdepresyjne, łagodzi ból, jest środkiem przeciwzapalnym i stymuluje organizm, do walki z chorobą.
Zalecamy stosowanie żyworódki na skórę – łagodzi zapalenia skóry, pomaga walczyć z bakteriami oraz wirusami. Koi skórę, podobnie jak aloes. Sprawdzi się po pogryzieniu przez owady oraz w świądzie spowodowanym innymi czynnikami.

W handlu można znaleźć zarówno sok z żyworódki, jak i maść i żel z tej roślinki. Wiele osób zadaje pytanie, czy można pić sok z żyworódki, na którym jest napisane, że jest to dodatek do kąpieli. Żyworódka nie została przebadana pod względem działania wewnętrznego – dlatego producent nie może jej sprzedawać jako środka spożywczego. Nie zmienia to faktu, że w soku z żyworódki jest jedynie żyworódka, woda oraz kwasek cytrynowy.  
Jeśli chcesz używać żyworódki, którą masz w domu, pamiętaj o tym, by sprawdzić, że to na pewno gatunek, który może być pomocny - żyworódka występuje w kilku odmianach.

Komentarze

  1. Chyba mowi Pan o soku Ekamedici.Faktycznie taki sok ma dzialanie odkazajace-czyli wolno go pic czy nie?Dobrym pomyslem sa tez soki Dermesa z zyworodki-tam wyraznie pisze o pryzjmowaniu wewnetrznym.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz