Zwalcz bezsenność za pomocą ziół.

Trudności z zasypaniem, zwane też jako bezsenność, to częsta dolegliwość. Jeszcze nasze prababcie nie miewały tego typu dolegliwości, gdyż ludzie kładli się i wstawali zgodnie z rytmem przyrody. Dzisiejsza dieta, ciągły stres oraz styl życia opierający się na pracy przy sztucznym oświetleniu, oraz nadmiar bodźców, które pobudzają mózg, wtedy kiedy powinien się wyciszyć, powoduje, że jest nam trudno zasnąć. Dodatkowym stresorem jest praca na zmiany, która zupełnie wybija nas z rytmu dobowego.
Bezsenność może mieć tysiące innych powodów – należą do nich wieczorne ćwiczenia, nadmiar kofeiny w ciągu dnia, zbyt duża ilość spożywanego pokarmu, która podnosi poziom kortyzolu oraz glukozy we krwi też mają wpływ na nasz sen. Bezsenność może być także spowodowana przez niektóre leki.

Objawy bezsenności

Bezsenność u różnych osób objawia się w odmienny sposób. Niektórzy mają trudności z zasypianiem, gdyż ich myśli zaprzątnięte są tysiącami spraw, inne osoby wstają bardzo wcześnie i nie mogą zasnąć ponownie. Być może denerwuje cię długie leżenie w łóżku i czekanie na sen. Dla niektórych osób najtrudniejsze są poranki. Po nieprzespanej nocy czujesz się wyczerpany i ciągle chce ci się spać.
Bezsenność może objawiać się na dwa sposoby, nocny i poranny. Nocna bezsenność jest spowodowana zbyt dużym napięciem umysłowym w chwili, kiedy powinniśmy się wyciszyć. Najczęściej spowodowane jest to zbyt długim wieczornym korzystaniem z komputera, lub oglądaniem telewizji. Jeśli do późna siedzisz przed monitorem, a później nie możesz się uspokoić, najpierw spróbuj zmienić swój tryb życia, a potem sięgnij po leki ziołowe. Powinieneś mieć choć trzy godziny przerwy od wyłączenia ekranów do przyłożenia głowy do poduszki. Poczytaj książkę, porozmawiaj z kimś, napij się delikatnej, ziołowej herbatki.
Jeśli po głowie krąży ci wiele myśli, postaraj się myśleć o czymś przyjemnym.
Gdy nie możesz zasnąć przez kilka godzin, nie leż w łóżku – powinno być przeznaczone tylko do snu. Jeśli chodzi o osobiste doświadczenia autora, cierpi on na bezsenność jedynie w niedzielę wieczorem - oczywiście dlatego, że nie może się on doczekać, kiedy będzie w pracy.

Jakie zioła sprawdzają się przy bezsenności?

Waleriana, czyli kozłek lekarski to znane zioło, o działaniu uspokajającym. Jego wadą jest nieprzyjemny zapach oraz smak – to właśnie nim pachną krople walerianowe oraz większość preparatów uspokajających. W koszyku z ziołami można znaleźć go bez patrzenia. Waleriana skutecznie uspokaja, a przy tym nie wykazuje działań ubocznych. Jeśli po kilku dniach stosowania waleriany, zauważyłeś, że działa coraz słabiej, odstaw go na parę tygodni i wróć do niego po przerwie (jeśli będzie taka potrzeba).
Męczennica lekarska – to zioło, które pomaga osobom, które często budzą się w nocy. Jest bezpieczna także dla dzieci – a nalewka z męczennicy może być stosowana nawet w dużych dawkach przez dłuższy czas.
Szyszki chmielu wykazują działanie uspokajające oraz tonizujące na układ nerwowy. Pomagają także w dolegliwościach trawienia, jednak najlepiej sprawdzają się jako naturalna forma wyciszenia przed snem. Polecane są także w przypadku nadmiernej pobudliwości seksualnej. W takim przypadku należy je wrzucić do butelki z piwem chmielowym. Samo piwo nie sprawdza się najlepiej jako lek usypiający, gdyż (z tego co opisuje fachowa literatura), sen po nim jest niespokojny i nie daje odpoczynku. 
Melisa – jedno z najpopularniejszych ziół w Polsce. Pomaga się wyciszyć, łagodzi napięcie zarówno jeśli chodzi o układ nerwowy, jak i pokarmowy – działa rozkurczowo. Melisa może być przyjmowana w postaci naparu – ma delikatny, cytrynowy aromat. Najlepiej sprawdza się w formie sypanego ziółka - saszetki mimo takiej samej zawartości składnika co w przygotowanej porcji, słabiej naciągają.

Która postać preparatów ziołowych sprawdza się najlepiej? 

Moim zdaniem, zależy to od naszych preferencji. Jedna osoba będzie preferowała łatwą w użyciu tabletkę, inne zaś zrobią sobie napar lub odmierzą gorzkie, ale szybko działające krople. Osobiście polecam tabletki uspokajające firmy Labofarm – które są zarejestrowane jako lek i mają ciekawy skład. Jeśli pragniesz by zioła działały szybko, użyj formy kropli. Producenci herbatek ziołowych na bezsenność często opisują, by zalewać je szklanką wody. Lepiej jest użyć mniejszej ilości - po to, by nie wstawać potem do toalety.

Komentarze