Zioła ajurwedyjskie, które spowalniają procesy starzenia.

imbir
Ajurweda - nieznane staje się znane.

Zioła, które przeciwdziałają starzeniu, dopiero od niedawna zwracają na siebie uwagę środowiska naukowego. Leczenie ajurwedą jest znane od tysięcy lat, a składa się na nie setki różnych ziół oraz substancji. System ajurwedy został wymyślony przez mędrców indyjskich jeszcze w starożytności. Dzisiaj jest zaliczany do medycyny niekonwencjonalnej, jednak zdobywa sobie coraz więcej zwolenników.
Ajurweda zwraca uwagę na trzy sprawy, związane z naszym życiem – są to Vata, Kapha oraz Pitta. Upraszczając, można to porównać do chińskiego Jing i Jang. Ten rodzaj dbania o zdrowie, nie zapomina ani o duszy człowieka, ani o jego ciele, wprowadzając równowagę, między tymi ważnymi elementami.
Cześć z ziół wymienionych poniżej można zakupić w polskich sklepach zielarskich, z częścią jeszcze nie miałem bezpośredniego kontaktu.

Jaki jest cel Ajurwedy i ziół w niej stosowanych?

Celem ajurwedy nie jest jedynie zwolnienie procesu starzenia się. Ciało musi pozostać w najlepszej kondycji i tryskać zdrowiem. Zastosowanie każdego z ziół można traktować jedynie w kategoriach indywidualnych.


Amla - emblica officinalis.


Szczególny nacisk na te zioła spotkamy w pismach Charaka Samhita. Te zioła są pełne witaminy c – dlatego pomagają w regeneracji organizmu. Polska nazwa brzmi liściokwiat garbnikowy, inna nazwa to amlaka. Przypisuje mu się działanie przeciwbakteryjne oraz wirusobójcze. Na bazie olejku z tej rośliny, powstają kosmetyki. Na polskim rynku działa firma Amla - nie mam pewności, czy nazwa to tylko przypadkowa zbieżność.

Imbir

 – zawiera składniki o działaniu antyoksydacyjnym, podwyższa ciśnienie krwi, poprawia krążenie w kończynach, zmniejsza stany zapalne na poziomie komórkowym. Imbir ma także działanie przeciwwymiotne. Jest stosowany w produkcji wielu rodzajów syropów o działaniu rozgrzewającym.


Ostryż 


– czyli popularna kurkuma – zawiera substancje wykazujące działanie przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne.Pobudza wydzielanie żółci. Najnowsze odkrycia wskazują na to, że kurkuma może sprawdzać się w wielu innych chorobach - takich jak nadciśnienie, zakażenia bakteryjne oraz wirusowe, w zapaleniu stawów oraz cukrzycy. Warto wspomnieć o kojącym działaniu na błonę śluzową żołądka.Galanga 


– zwana także chińskim imbirem. Bogata w olejki zapachowe oraz składniki zbliżone do tych, które można spotkać w imbirze. Ma działanie przeciwartretyczne.Jest popularną przyprawą w kuchni indyjskiej.Sprawdzi się, podobnie jak imbir, przy chorobie lokomocyjnej.

Boswelia


– także wykazuje korzystne działanie na stawy. Inaczej zwana kadzidłowcem.Jest łączona z takimi składnikami jak na przykład diabelski pazur – dzięki czemu pozwala cieszyć się życiem bez bólu. Dostępna jest także w postaci tabletek z glukozaminą.Wspiera odbudowę kości.

Goździki


 – pomagają zarówno w bólach zębów, jak i mięśni. Olejek z goździków ma działanie odstraszające owady, przeciwzapalne i antyoksydacyjne.


Winorośl 


– podobnie jak zioła wymienione powyżej, wykazuje korzystne działanie w walce z wolnymi rodnikami. Procyjanidyna koncentruje się zwłaszcza w nasionach winogron, natomiast rosweratrol to składnik skórek z winogron. Rosweratrol najczęściej występuje w połączeniu z lecytyną, wspiera wtedy działanie naczyń krwionośnych.
Rozmaryn 

– kwasy takie jak rozmarynowy, karnosol, ursylowy i karnosowy wykazują silne działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz mają korzystny wpływ na tarczycę. Spalenie gałązki rozmarynu będzie odstraszało owady.Lukrecja


 – zioło o działaniu przeciwzapalnym oraz antyoksydacyjnym. Pomaga chronić skórę przed promieniami UV, jej aktywne składniki to glabrol, glyceryzyna i glycerytyna, glabrol oraz liquirtyna.


Miodla indyjska 


– mało znane w Polsce zioło o zabójczym wpływie na bakterie oraz owady. Pomaga w hipoglikemii, ma działanie antymalaryczne, sprawdza się w leczeniu ran. Prowadzi się badania na temat jej skuteczności w leczeniu cukrzycy, natomiast od zawsze znamy jej działanie przeciw pchłom.

Andrographis 

andrografis

– badania wskazują, że to zioło ma korzystne działanie na skórę. Sprawdza się także w chorobach układu pokarmowego, oddechowego oraz wykazuje działanie przeciwgorączkowe. Pomaga w eliminowaniu alkoholu z organizmu.

Granat

granat

 – zawiera korzystne dla organizmu kwasy owocowe oraz witaminy. Raczej trudno znaleźć je w formie wyizolowanej, ale w postaci świeżego owocu granatu lub soku z tej rośliny będą pomagały w eliminowaniu wolnych rodników. Granat ma także działanie wzmacniające.
(źródło zdjęć - wikipedia)

Komentarze