Prawoślaz lekarski - świetny w suchym kaszlu.


Prawoślaz lekarski to po łacinie Althea officinalis, pochodzi z rodziny Malvaceae. Jest to roślina wieloletnia, osiągająca wysokość do 1,5 metra wysokości. Kwiatki są koloru bladoróżowego. Prawoślaz raczej ciężko spotkać w Polsce jako dziko rosnącą roślinę, ale jego uprawa nie jest zbyt trudna. Surowcem używanym w lecznictwie są korzenie oraz liście. Korzenie nie posiadają zapachu, smak jest słodkawy, śluzowy. Liście zbierane są przed zakwitnięciem rośliny i suszone w niskiej temperaturze w cieniu. Posiadają gęste owłosienie.

Składniki lecznicze prawoślazu lekarskiego.

Korzenie zawierają duże ilości śluzu – nawet 30 procent, skrobię, cukry proste i tłuszcze oraz składniki mineralne. Liście oprócz śluzu posiadają niewielką ilość olejku eterycznego a także karotenoidy i witaminę C.

Jak działa prawoślaz i jak się go stosuje?

Prawoślaz lekarski posiada działanie osłaniające oraz ułatwiające odkrztuszanie.
Najskuteczniejszym środkiem leczniczym przygotowanym z prawoślazu lekarskiego jest wyciąg wodny z korzeni. Może być stosowany również u niemowląt. Stosuje się go w rozmaitych chorobach górnych dróg oddechowych – w zapaleniu gardła i krtani, w suchym kaszlu, w zapaleniu oskrzeli. Śluzy zawarte w liściach i korzeniach tego zioła działają osłaniająco na jamę ustną oraz jelita – na przykład przy biegunkach. Tak jak każdy lek powlekający, prawoślaz może utrudnić wchłanianie leków z miejsc gdzie wywiera swoje działanie. Tak samo działa na witaminy oaz składniki odżywcze.

Jak podawać prawoślaz lekarski?

Wyciąg z korzeni – Łyżkę stołową korzeni zalewa się wodą o temperaturze pokojowej i pozostawia na godzinę w spokojnym miejscu, przed wypiciem należy osłodzić. Można podawać nawet do 6 razy dziennie. Odwar z liści wykonuje się w proporcji 1 łyżka liści na jedną szklankę wody. Woda użyta do wykonania odwaru powinna być gorąca. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...