Mięta pieprzowa - najpopularniejsze zioło w Polsce.


Mięta pieprzowa (Mentha piperita) należy do rodziny Wargowych, jest krzyżówką mięty nadwodnej i mięty zielonej. Nie wytwarza nasion zdolnych do kiełkowania. Surowcem w jej przypadku są pędy ścięte kilka centymetrów nad ziemią, o wysokości mniej więcej 30 centymetrów, z zaczątkami pędów kwiatowych. Liście suszy się w temperaturze poniżej 35 stopni Celsjusza. Gotowy susz należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, w miejscu chłodnym i ciemnym. Poprzez destylację uzyskuje się olejek miętowy, a z olejku miętowego po wymrożeniu można uzyskać mentol.

Co znajdziemy w mięcie.

Liście zawierają co najmniej 1,5% olejku eterycznego, którego składniki to mentol, menton, estry mentolu oraz inne związki. Gdy mięta kwitnie, zapach nieco się pogarsza. Olejek to nie jedyny składnik leczniczy liści – zawierają także garbniki, flawonoidy, związki goryczowe, fenolokwasy oraz sole mineralne.

Jakie działanie posiada mięta?

Mięta pobudza działanie układu pokarmowego oraz wątroby. Poprawiają trawienie i przyswajanie związków pokarmowych przez organizm. Mięta posiada właściwości rozkurczowe, zmniejsza napięcie mięśni gładkich w jelitach, drogach żółciowych oraz moczowych. Reguluje ruchy robaczkowe jelit, oraz posiada działanie słabo moczopędne. Liście mięty mają także działanie przeciwbakteryjne, dzięki garbnikom i składnikom olejku eterycznego. To działanie jest jednak krótkie, gdyż lecznicze składniki mięty nie kumulują się w organizmie. Olejek miętowy najskuteczniej działa gdy rozpylimy go w powietrzu, ma wtedy działanie bakteriobójcze, chłodzące oraz przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Mentol będzie działał odkażająco. Każdy kto trzymał go w ręku, wie że wywołuje silne działanie chłodzące na skórę. Olejek miętowy może mieć działania niepożądane, dlatego należy się stosować ściśle do zaleceń podanych przez producenta.

Kiedy stosujemy miętę?

Mięta to chyba najpopularniejsze zioło w Polsce. Używa się jej bardzo często w zaburzeniach trawienia – na przykład w bólach brzucha, wzdęciach, kolkach. Ma zastosowanie również w braku łaknienia oraz w nieżytach przewodu pokarmowego. Mięta działa korzystnie na wątrobę i pobudza wydzielanie żółci. Mięta ma słabe działanie uspokajające, wchodzi w skład mieszanek o takim właśnie działaniu. W preparacie Septosan mięta wspomaga działanie odkażające na jamę ustną i gardło. Olejek miętowy ma podobne wskazania co sama mięta, wraz z mentolem wchodzi w skład past do zębów.
W następnym wpisie będzie nieco o tym jak przygotować w domu preparaty z mięty. 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...