Bobrek trójlistkowy - remedium o gorzkim smaku.


 Bobrek trójlistkowy (po łacinie Menyanthes trifoliata) należy do rodziny Bobrkowatych, w Polsce występuje wszędzie tam gdzie znajdzie odpowiednią dla siebie wilgotność – nad brzegami jezior i stawów, na bagnach i podmokłych łąkach.

Surowiec

Surowcem leczniczym w przypadku bobrka trójlistkowego są liście bez ogonków – należy je zbierać w okresie maja i czerwca. Stosunkowo trudno je suszyć, dlatego rozkłada się je bardzo cienką warstwą.

Substancje aktywne w bobrku.

W liściach bobrkowych występuje meniantyna o gorzkim smaku. Ponadto zawiera flawonoidy, alkaloidy takie jak gencjanina, gencjanidyna i inne, a także olejki eteryczne, saponinę i kwas askorbowy.

Jakie działanie wywiera bobrek na nasz organizm?

Działanie bobrka związane jest z gorzkim smakiem. Podrażnienie receptorów smaku gorzkiego na języku powiązane jest z przeniesieniem działania pobudzającego na żołądek. Zwiększa się produkcja kwasów żołądkowych, śliny i soku trzustkowego. Polepsza się trawienie oraz łaknienie, dzięki temu powraca apetyt. W zbyt dużych dawkach bobrek może powodować mdłości, biegunkę oraz wymioty.

Kiedy stosować Bobrek Trójlistkowy?

Stosuje się go w przypadku braku łaknienia i w słabym wydzielaniu kwasów żołądkowych. Bobrek wchodzi w skład takich preparatów jak produkowany przez Herbapol Digetosan, nalewka gorzka oraz krople żołądkowe. Wszystkie te leki stosuje się w przypadku zaburzeń łaknienia.

Preparaty z bobrka które możemy wykonać w domu.

Odwar z liści bobrka wykonuje się z pół łyżki liści zalanych szklanką wrzątku. Ogrzewa się je do wrzenia i gotuje na małym gazie przez 5 minut. Po zdjęciu z gazu trzeba odczekać jeszcze 10 minut i przecedzić odwar. Pije się go  godzinę przed posiłkiem w ilości jednej łyżki stołowej.
Zioła na trawienie wykonuje się mieszając w równych częściach liście bobrka, liście mięty pieprzowej, kłącze tataraku, korzeń lukrecji, ziele krwawnika, ziele nostrzyka oraz tymianku. Odwar przygotowuje się z jednej łyżki ziół gotowanych przez 2-3 minuty. Spożywa się go w ilości ¼ szklanki przed jedzeniem.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...