Varumin – najdroższy propolis na świecie

Ostatnio kilka osób pytało w sklepie o preparat o nazwie Varumin. Od razu przyszło mi na myśl skojarzenie z innym preparatem o podobnej nazwie, jednak nowość na raka nie ma nic wspólnego z firmą Gama, która produkuje herbatki na bazie łuski gryki. Po lekturze składu Varuminu można wywnioskować, że lek może mieć wiele działań, ale na pewno nie przeciwrakowe. Zobaczmy, jak przebiega jego kampania reklamowa.


Uwaga – podczas wybierania suplementów diety powinieneś poradzić się lekarza lub farmaceuty, lub kierować się kampanią reklamowa producenta.
Preparat jest niezwykle drogi (to dobre słowo), gdyż kuracja na 5 – 6 dni kosztuje około 400 złotych.

Varumin został zarejestrowany w Macedonii jako środek leczniczy, co świadczy o tym, że nie jest on zarejestrowany jako lek w Polsce. 

Oryginalna receptura – skład jest opatentowany – co oznacza niestety, że producent ma monopol na ten drogi preparat. Co ciekawe, producent na swojej stronie publikuje informacje o tym, że lek jest stosowany do leczenia nowotworów w fazie wczesnej i przerzutowej. Nieco dalej pojawia się informacja o tym, że był on badany naukowo, a jeszcze dalej, że mechanizm jego działania na komórki nowotworowe nie został poznany. 
Moim zdaniem wynika z tego, że nie wiadomo, jaki wpływ ma na komórki rakowe. Może powodować ich wzrost lub zmniejszenia, ale prawdopodobnie nie ma żadnego działania. 
Co ciekawe, preparat ma działać na „zwiększenie metabolizmu i apetytu, poprawę parametrów krwi i lepsze tolerowanie tradycyjnego leczenia”. Wynika z tego, że lek wspomaga działanie organizmu, ale poza tym nie wpływa na nowotwór. To samo robi sok z granatu, sok z brzozy i kilkanaście innych preparatów podawanych przy leczeniu nowotworu bez recepty. 
Varumin ma być preparatem o wyjątkowym bezpieczeństwie, jednak każdy, kto  uważnie czyta ulotki wie, że nie stosuje się samoleczenia wtedy, gdy przyjmujemy silne leki – a do takich na pewno należą leki na nowotwory.

W Macedonii … odkryto lek na raka (?)

Następnie producent stara się zachwycić czytelnika tym, że najwięksi specjaliści badają Varumin i sprawdzają, czy działa na raka. Z tego co wiem, to najpierw bada się lek i sprawdza się, czy ma on jakieś działanie, a potem dopiero wypuszcza się go na rynek. Być może w Macedonii jest inaczej. 
Czytając ulotki nowych preparatów ziołowych mam wrażenie, że są one pisane nowomową – 
Kilka cytatów – „Z tego powodu Varumin® można stosować jako terapia uzupełniająca w leczeniu różnych chorób, które cechuje obniżona odporność i ogólny zły stan organizmu”. 
„Rak może zaatakować osoby w każdym wieku, także zarodki, ale wiadome jest, że ryzyko wzrasta z wiekiem”.
Na koniec ostrzeżenie:
Internet jest firmą globalną”
Co ciekawe, stan pacjenta ma poprawiać się już w godzinę po podaniu tego preparatu. Który ze składników aktywnych działa tak szybko? Woda (zaspokajając pragnienie pacjenta), czy coś innego?


Varumin skład

Przeraża mnie to, jak firmy żerują na ludziach chorych na nowotwory. Przypominam, że butelka Varuminu kosztuje około 400 złotych, a poniżej pokazuję, za ile można kupić składniki w sklepie zielarskim:
Varumin 1

 • woda (woda oczyszczona)
 • wyciąg z propolisu (10 zł za 100 ml 10% wyciągu)
 • wyciąg z aloesu (500 ml soku kosztuje około 19 zł)
 • konserwant: benzoesan sodu
Varumin 2 
 • woda
 • Oman korzeń i kłącze (cena około 3 złote za 50 gram)
 • Dereń (cena około 4 zł za 50 gram)
 • Nagietek (cena około 5 zł za 50 gram)
 • Krwawnik (cena około 3 zł za 50 gram)
 • Bermuda trawa (z tą rośliną spotkałem się jedynie na stronach ogrodnicznych)
 • Benzoesan sodu

Zaraz zaraz, czy benzoesan sodu nie jest rakotwórczy?


Co zamiast tego „preparatu”

Ludzie, ktoś próbuje wam się dobrać do kieszeni. Powyżej napisałem, ile orientacyjnie wynosi koszt surowców do wykonania tego preparatu, natomiast jest dla niego wiele alternatyw, które są sprawdzone i przebadane. Takim środkiem jest na przykład Befunginn, badany przez ojca Grzegorza Srokę i jego współpracowników. Firma Now Foods oferuje krople PauDarco i tabletki Vilcacora, które wzmacniają organizm. Jeśli miałbym wybierać, to rozsądniej prezentuje się nawet preparat Biobran, mimo tego, że jest w podobnej cenie. Więcej leków ziołowych o działaniu antyrakowym wymieniłem w tym poście.