Czy popcorn jest zdrowy? Okazuje się, że tak!


Popcorn budzi duże kontrowersje - ostatnio w sieci znalazłem informacje na temat tego, że jest to jedna z najzdrowszych przekąsek!
Jeśli przyjrzysz się bliżej jego składowi zobaczysz, że jest bogaty w składniki odżywcze.
Niestety, ale podczas jego przygotowywania z dodatkiem tłuszczu, cukru oraz soli, zabijamy jego korzyści zdrowotne.
Z tego powodu, bardzo ważne jest przygotowywanie popkornu w odpowiedni sposób.
Podobnie, jak wiele innych przekąsek, popcorn może być zarówno zdrowy, jak i stać się przyczyną otyłości - wszystko zależy od Ciebie.
W tym artykule postaram się przedstawić popcorn w obiektywny sposób, uwzględniając jego dobre i złe strony.

Czym jest popcorn?
Popcorn przygotowuje się ze specjalnego odmiany kukurydzy, która pod wpływem temperatury pęka w specyficzny sposób.
W środku każdego ziarna kukurydzy znajduje się niewielka ilość wody, która pod wpływem gorąca zamienia się w parę. Podczas przygotowywania popcornu dochodzi do niewielkiej eksplozji.
W Nowym Meksyku odkryto ziarno popcornu, które ma aż 5000 lat i jest najstarszym dowodem na to, kiedy rozpoczęto go jeść. Przez lata jedzenie popcornu zyskało na popularności. Stał się popularny w czasach Wielkiej Depresji, z uwagi na bardzo niską cenę.
W Stanach Zjednoczonych jest nadal najpopularniejszą przekąską i zjada się go rocznie 500 milionów ton.
Jakie składniki zawiera popcorn?
Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale popcorn to produkt pełnoziarnisty, który zawiera szereg ważnych składników odżywczych.
Kukurydza w takiej formie jest znacznie zdrowsza od silnie oczyszczonej mąki kukurydzianej. Lekarze oceniają, że jedzenie popcornu (oczywiście bez niezdrowych dodatków), może przyczynić się do zmniejszenia stanów zapalnych oraz chorób serca.
Jest także bogaty w witaminy - oto skład 100 gramowej porcji gotowego popcornu.

 • Witamina B1 (tiamina) - 7% dziennego zapotrzebowania
 • Witamina B3 (Niacyna) - 12% dziennego zapotrzebowania
 • Witamina B6 (Pirydoksyna) - 8% dziennego zapotrzebowania
 • Żelazo - 18% dziennego zapotrzebowania
 • Magnez - 36% dziennego zapotrzebowania
 • Fosfor - 36% dziennego zapotrzebowania
 • Potas - 9% dziennego zapotrzebowania
 • Cynk - 21% dziennego zapotrzebowania
 • Miedź - 13% dziennego zapotrzebowania
 • Mangan - 56% dziennego zapotrzebowania
Popcorn jest także dość kaloryczny, ponieważ dostarcza 387 kalorii. Pochodzą one z 13 gramów białka, 78 gramów węglowodanów i 5 gramów tłuszczu.
Taka porcja popcornu dostarcz także 15 gramów błonnika, co jest bardzo dużą ilością, szczególnie jak na przekąskę. Moim zdaniem, taki skład plasuje popcorn w grupie wartościowych przekąsek.
Wniosek - Popcorn to produkt pełnoziarnisty i naturalny, który zawiera wartościowe składniki odżywcze. Znajdziemy w nim dużo witamin, minerałów i błonnika.
Popcorn zawiera także bogactwo antyoksydantów
Polifenole to antyoksydanty, które chronią komórki przed wolnymi rodnikami.
Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Scranton wskazują, że popcorn zawiera dużą ilość polifenoli.
Mają one szereg korzyści zdrowotnych, takich, jak lepsze krążenie krwi, poprawienie trawienia oraz zmniejszenie ryzyka występowania różnych chorób.
Badania na temat popcornu wskazują, że jego jedzenie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka nowotworów, takich, jak nowotwór prostaty i piersi.
Wniosek - popcorn zawiera dużą ilość antyoksydantów nazywanych polifenolami. To składniki pochodzenia roślinnego, które mają wiele korzyści zdrowotnych.
Jakie działanie ma błonnik, który znajduje się w popcornie?
Popcorn wyróżnia się dużą zawartością błonnika pokarmowego. Nie od dziś wiadomo, ze błonnik zmniejsza ryzyko występowania chorób serca, otyłości i cukrzycy typu 2. Błonnik ma także działanie odchudzające i wspiera zdrowie układu trawiennego.
Rekomendowana dzienna dawka błonnika to przyjamniej 25 gramów dla kobiet, oraz 38 gramów dla mężczyzn. W diecie większości osób znajduje się jednak znacznie mniej błonnika.
100 gramów popcornu zawiera 15 gramów błonnika, co jest ilością, która stanowi znaczące wsparcie dla naszej diety.
Dzięki zawartości tego składnika, można zmniejszyć masę ciała oraz ryzyko występowania różnych chorób.
Paradoksalnie, ale jedzenie popcornu może przekładać się na obniżenie masy ciała.
Popcorn, w porównaniu do innych przekąsek, zawiera niewiele kalorii i zmniejsza uczucie głodu. Wszystko to sprawia, że można go potraktować, jako produkt dozwolony na diecie i przydatny dla osób, które chcą utrzymać prawidłową masę ciała.
Na pewno będzie lepszym rozwiązaniem niż tłuste chipsy i inne przekąski.
Badacze porównali także uczucie pełnosci po zjedzeniu popcornu oraz chipsów ziemniaczanych. Okazało się, że takie samo uczucie sytości uzyskujemy po zjedzeniu 150 kalorii z chipsów i tylko 15 kalorii z popcornu!
Dzieje się tak dlatego, że popcorn zawiera niewiele kalorii i jest bardzo lekki, w stosunku do objętości.
Oczywiście, objadanie się popcornem będzie miało jedynie negatywne działanie na Twój organizm. Popcorn będzie dobrym wyborem wtedy, gdy na przykład organizujesz imprezę lub chcesz obejrzeć mecz i normalnie, postawiłbyś przed sobą miskę chipsów.
Unikaj jedzenia paczkowanego popcornu do kuchenki mikrofalowej.
Najprostszym i najpopularniejszym sposobem przygotowywania popcornu jest po prostu wsadzenie foliowej torebki do kuchenki mikrofalowej.
Niestety, ale firmy produkujące popcorn często pakują go w torebki wykonane z kwasu perfluorooctanoenowego (PFOA), który ma wiele niekorzystnych działań na organizm.
Może być przyczyną ADHD, niskiej masy urodzeniowej i problemów z tarczycą. To tylko kilka z chorób, które powoduje ta substancja.
Popcorn z kuchenki mikrofalowej zawiera także kwas diacetylowy, nadający mu zapach masła.
Nie potwierdzono jeszcze szkodliwości tej substancji, jednak wiadomo, że w dużym stężęniu, zwiększa ona ryzyko pojawienia się chorób płuc.
Aby poprawić smak popcornu, producenci często dodają do niego tłuszcze uwodornione oraz częśćiowo uwodornione, które są bardzo szkodliwe dla organizmu. Badania wskazują na powiązanie tych tłuszczy ze zwiększonym ryzykime chorób serca i innymi dolegliwosciami.
Oczywiście, nie każdy popcorn na rynku musi zawierać te substancje, jednak nigdy nie będziemy mieli pewności, że tak jest. Znacznie lepszym wyborem jest zrobienie własnego, zdrowego popcornu w domu.


W jaki sposób nie należy przygotowywać popcornu?
Bardzo złym rozwiązaniem jest jedzenie karmelowego popcornu.
Mimo tego, że popcorn ma sporo korzystnych właśniwości na organizm, podawanie go z różnymi dziwnymi dodatkami, całkowicie niszczy jego korzyści zdrowotne.
Niewiele kalorii zawiera jedynie prawdziwy popcorn z naturalnej kukurydzy. Nie ma on nic wspólnego z popcornem, który kupujemy w sklepach.
Najgorszym rozwiązaniem jest zakup popcornu w kinie - duża porcja może zawierać nawet 1200 kalorii!
Jest on tak smaczny dlatego, że producenci dodają do niego szkodliwe tłuszcze, sztuczne barwniki oraz dużą ilość cukru i soli.
Te składniki nie tylko zwiększają kaloryczność popcornu, ale także są przyczyną tego, że zaczyna on działać na nasz organizm w szkodliwy sposób.
Najlepszy popcorn to ten, który przygotowujesz w domu.
Jak przygotować popcorn we własnym zakresie?
Najlepszym rozwiązaniem jest przygotować go w domu, w garnku.
Oto prosty sposób na zrobienie popcornu.
Składniki

 • 3 łyżeczki oliwy z oliwek lub oleju kokosowego.
 • Pół szklanki nasion kukurydzy odpowiedniej odmiany
 • Pół łyżeczki soli.
Jak go przygotować?

 • Najpierw umieść olej oraz kukurydze w dużym garnku i nakryj go.
 • Następnie podgrzewaj go przez około trzy minuty, aż kukurydza prawie przestanie strzelać.
 • Potem zdejmij garnek z ognia i przełóż popcorn do miski.
 • Posól go.
Możesz zmienić jego smak, także przez posypanie go ziołami i przyprawami. Niektórym osobom bardziej smakuje popcorn podawany na słodko, z dodatkiem cynamonu, naturalnego masła orzechowego, lub ciemnej czekolady.
Nie ograniczaj się tylko do dodania soli. Ciekawą propozycją jest także podanie popcornu wraz z drożdżami spożywczymi. Drożdże mają interesujący smak i zawierają szereg ważnych substancji odżywczych jak białka, błonnik, witamina B oraz witaminy i minerały.
Przygotowując popcorn w domu masz pewność, co jesz. Eksperymentuj także z innymi składnikami, by zmieniać skład popcornu.
Przygotowany w taki sposób, będzie najzdrowszym rozwiązaniem.
Przygotowując go samodzielnie, zaskoczysz swoich gości. Podsumowując, popcorn jest prosty w przygotowaniu, a także zawiera najważniejsze witaminy, minerały i polifenole. Jest też bardzo bogaty w błonnik.
Warto zastąpić nim inne, niezdrowe przekąski.Komentarze