Biała herbata - dlaczego warto się nią zainteresować?

Biała herbata jest uważana za jedną z najzdrowszych herbat, ponieważ ma wiele właściwości zdrowotnych. Pozwala między innymi zmniejszyć ryzyko występowania nowotworów, chorób układu sercowo-naczyniowego i wpływa korzystnie na jamę ustną. Zawiera bardzo dużo antyoksydantów, dzięki czemu ma działanie przeciwstarzeniowe i zapewnia zdrowie skóry. Chroni ją przed promieniowaniem UV. Ma również działanie przeciwbakteryjne i wspomoże organizm w czasie większego ryzyka przeziębień.

Biała herbata pomaga ludziom z podwyższonym poziomem glukozy we krwi, ponieważ zmniejsza wydzielanie insuliny, gdy jest to konieczne i uwrażliwia na nią tkanki. Picie dużej ilości białej herbaty pomaga także w odchudzaniu.
Na rynku można znaleźć dziś wiele różnych gatunków herbaty. Moim zdaniem, ma ona przewagę zarówno nad zieloną herbatą, jak i nad herbatą z rumianku lub hibiskusa. Biała herbata jest znana od tysięcy lat z korzystnego działania na organizm człowieka. Szczególną popularnością cieszy się w Azji, gdzie ludzie piją ją po to, by zachować mądrość, szczęście i zdrowie.
Najlepiej przyjmować ją regularnie - gdy przyzwyczaimy się do jej specyficznego smaku i zaczniemy ją pić każdego dnia, szybko zaczniemy odczuwać maksymalne korzyści. Biała herbata ma także działanie pobudzające, ale zawiera mniej kofeiny, niż kawa, dlatego warto zastąpić nią ten napój.
Biała herbata zawiera składniki o działaniu przeciwbakteryjnym, dlatego pozwala pozbyć się wielu chorób. Zielona i czarna herbata mają podobne działanie, jednak jest ono nieco słabsze, bo zawierają mniej składników aktywnych. Wyjątkowe działanie zielonej herbaty wynika z tego, że jest o wiele naturalniejsza. Jej produkcja zajmuje mniej czasu, niż zielonej i czarnej herbaty, bo jest mniej przetworzona.

Biała herbata – powstanie i skład

Biała herbata powstała prawdopodobnie w Chinach. Jej smak i aromat zmieniał się, wraz ze zmieniającymi się dynastiami cesarskimi. Nowoczesny sposób produkcji białej herbaty opracowano około roku 1700. Różne rodzaje tego napoju były przygotowywane ze znacznie różniących się od siebie odmian tej rośliny. Z czasem zaczęto ją eksportować do innych krajów.
Wartość odżywcza białej herbaty: W jej składzie znajdziesz takie składniki, jak taniny, fluor i flawonoidy, takie, jak katechiny i polifenole.

Właściwości zdrowotne białej herbaty

Niektóre z nich to na przykład:
Usuwanie wolnych rodników z organizmu i działanie przeciwstarzeniowe - obecność wolnych rodników w organizmie prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Wolne rodniki są odpowiedzialne między innymi za starzenie organizmu. Na szczęście polifenole z białej herbaty pomagają neutralizować wolne rodniki, co znacznie poprawia stan organizmu. Badania pokazują, że biała herbata usuwa je zarówno ze skóry, jak i innych organów. Inne badania pokazały, że ma ona bardzo silne działanie neuroprotekcyjne - potrafi uchronić komórki na przykład przed zniszczeniem przez nadtlenek wodoru. Ze względu na dużą zawartość antyoksydantów, biała herbata hamuje starzenie.
Młoda i zdrowa skóra - Masz problemy ze skórą, lub pojawiły się na niej zmarszczki? Dobrym rozwiązaniem może być filiżanka białej herbaty. Używanie zielonej herbaty jest polecane także wtedy, gdy potrzebujemy szybkiej regeneracji skóry. Będziesz czerpał z niej korzyści także wtedy, gdy dużo chodzisz po słońcu, bo zatrzymuje światło ultrafioletowe.
Zdrowie jamy ustnej - Biała herbata jest bardzo korzystna także dla zdrowia Twoich zębów i dziąseł. Zawiera polifenole, flawonoidy i taniny, które pomagają zmniejszyć wzrost bakterii, prowadzących do powstania płytki nazębnej. W białej herbacie znajdziesz także naturalny fluor, który efektywnie wzmacnia szkliwo. To znacznie lepsze rozwiązanie, niż stosowanie sztucznego fluoru, na przykład w paście do zębów.
Zapobieganie nowotworom - Biała herbata skutecznie zapobiega nowotworom, na przykład rakowi płuc. Badania sugerują, że biała herbata ma potencjalne działanie przeciwnowotworowe i chroni komórki przed apoptozą, czyli zaprogramowaną śmiercią. Szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku nowotworów płuc. Ma także działanie antymutagenne. Na jej temat jest jedynie kilka badań, dlatego możliwe jest to, że biała herbata chroni organizm także przed innymi typami nowotworów.

Działanie na cukrzycę - badania na temat białej herbaty wskazują na to, że jej przyjmowanie pozwala zmniejszyć bardzo silne pragnienie towarzyszące tej chorobie, zmniejsza poziom glukozy we krwi i stymuluje wydzielanie insuliny.
Leczenie chorób sercowo-naczyniowych - Biała herbata zawiera flawonoidy (można je znaleźć także w wielu owocach i warzywach), które pomagają zmniejszyć ryzyko choroby sercowo-naczyniowej. Mają one także działanie na obniżenie ciśnienia. Pomagają pozbyć się wysokiego cholesterolu, wspierają działanie śródbłonka i obniżają poziom trójglicerydów. Jeśli masz problemy z cholesterolem, warto zamienić zwykłą herbatę, na białą.
Działanie przeciwbakteryjne - większość chorób bakteryjnych pojawia się dlatego, że nasz układ odpornościowy nie radzi sobie z dużą ilością bakterii. Biała herbata ma działanie antybakteryjne, dlatego chroni Twoją skórę przed bakteriami i wirusami. Z tego powodu, dodaje się ją do mydeł i innych produktów do pielęgnacji ciała. Przyjmowanie białej herbaty to także sposób na ochronę organizmu przed infekcjami, spowodowanymi przez bakterie i inne mikroorganizmy. Ludzie, którzy piją ją codziennie, bardzo rzadko chorują na grypę i przeziębienie.
Utrata wagi - Na otyłość wpływa zwykle brak czasu i złe wybory żywieniowe. Często nie możemy zrzucić nadmiaru kilogramów dlatego, że nie mamy nawet chwili na ćwiczenia fizyczne. Jeśli Ty także jesteś w takiej sytuacji, możesz zastanowić się nad włączeniem zielonej herbaty do swojej diety. Ma ona silne działanie odchudzające. Badania sugerują, że biała herbata zapobiega adipogenezię, czyli tworzeniu się nowych komórek tłuszczowych. Dzięki jej przyjmowaniu, możesz regulować ich ilość. Podobne działanie mają także inne rodzaje herbaty.

Biała herbata - jak ją wybrać i przyjmować?

Najlepsza biała herbata to ta, która jest dostępna w formie całych liści. Dzięki temu widzisz, co pijesz i masz pewność, że dostarczasz organizmowi dużą ilość składników odżywczych. . To znacznie lepsze rozwiązanie niż zakup herbaty w formie saszetek.
Zaparzanie białej herbaty jest podobne, do przygotowywania innych form tego napoju. Warto do tego celu wykorzystać nieco lepszą wodę, niż tą, która płynie z Twojego kranu. Powinna być podgrzana do momentu, kiedy jest bardzo gorąca, ale nie zaczyna jeszcze wrzeć. Woda o temperaturze 100% jest za gorąca i zniszczy substancje aktywne białej herbaty. Jeśli chcesz uzyskać mocniejszy napar, powinieneś zaczekać nieco dłużej z wyjęciem liści z zaparzacza. Nie wsypuj zbyt dużo herbaty do jednej filiżanki, ponieważ mocno się rozwija.
Dziennie powinieneś przyjmować od 2 do 4 filiżanek tego napoju, dzięki czemu po pewnym czasie zaczniesz zauważać jej korzystne właściwości na organizm. Liście można zaparzać kilka razy, dlatego dobrym rozwiązaniem jest użycie tego samego zaparzacza, a nie wrzucanie nowych liści. Będzie to zarówno tańsze rozwiązanie (biała herbata jest jedną z najdroższych), jak i da napar bardzo bogaty w substancje aktywne. Jedno zalanie to marnotrawstwo. Bardzo ważne jest to, że drugie zaparzanie powinno trwać nieco dłużej, niż pierwsze.

W sklepach z herbatą i sklepach zielarskich możesz kupić jej kilka odmian - wypróbuj, która sprawdza się dla Ciebie najlepiej. Jeśli będziesz je zmieniaj raz na jakiś czas, biała herbata nigdy Ci się nie znudzi.

Komentarze

  1. świetny post, ale chyba kilka razy "sie przejęzyczyłaś" :)
    *Wyjątkowe działanie zielonej herbaty wynika z tego, że jest o wiele naturalniejsza. Jej produkcja zajmuje mniej czasu, niż zielonej i czarnej herbaty, bo jest mniej przetworzona.
    * Dobrym rozwiązaniem może być filiżanka białej herbaty. Używanie zielonej herbaty jest polecane także wtedy, gdy potrzebujemy szybkiej regeneracji skóry.
    *Jeśli Ty także jesteś w takiej sytuacji, możesz zastanowić się nad włączeniem zielonej herbaty do swojej diety. Ma ona silne działanie odchudzające. Badania sugerują, że biała herbata zapobiega adipogenezię, czyli tworzeniu się nowych komórek tłuszczowych.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz