Cukier kokosowy, czyli alternatywa dla cukru stołowego

Cukier kokosowy

Styczeń 2021 roku przyniósł nową aferę - wyższy podatek na słodzone napoje, który przyniósł nam także podwyżkę cen napojów słodzonych aspartamem. Można zgadywać, czy przyniesie to pozytywne skutki dla społeczeństwa - moim zdaniem, wzbudzi jedynie sprzeciw narodu, taki sam, jak zakaz sprzedaży drożdżówek w sklepach. Jedno jest jednak prawdą - wiele osób spożywa zbyt dużo cukru i jeśli nie umiemy się bez niego obyć, warto poszukać odpowiedników. Ciekawą alternatywą dla cukru może być cukier kokosowy, który postaram się opisać w dzisiejszym artykule.

Cukier kokosowy powstaje w naturalnym procesie - pozyskiwany jest w dwóch krokach. W pierwszym nacina się kwiaty palmy kokosowej i pozyskuje do pojemników wyciekający z niej płyn. Następnie odparowuje się z niego większość wody. Jako efekt tych działań uzyskuje się brązowy cukier o drobnych cząsteczkach, przypominający nieco nieoczyszczony cukier biały. Ten proces przypomina nieco pozyskiwanie soku z klonu lub brzozy.


Czy skład cukru kokosowego jest lepszy niż cukru białego i słodzików?

Tak, ponieważ zawiera on nieco minerałów, takich, jak:

  • żelazo

  • cynk

  • wapń

  • potas

Znajdziesz w nim także polifenole i antyoksydanty. Dzięki zawartości inuliny, ma niższy indeks glikemiczny niż standardowy cukier i nie powoduje tak gwałtownych wahań poziomu glukozy. 

Należy stosować go w umiarkowanych ilościach, ponieważ nadal jest dość kaloryczny. W jego skład wchodzi około 70% - 80% sacharozy, która składa się pół na pół z fruktozy i glukozy. Dzięki temu, można go stosować prawie w takiej samej ilości co zwykły cukier buraczany. Pozostałe 20 - 30% stanowi woda oraz minerały.


Zaletą cukru kokosowego jest dość niski (w stosunku do cukru stołowego) indeks glikemiczny. 

Jego sporą zaletą jest też fakt, że powstaje w sposób naturalny. Byłem kiedyś na wycieczce w nieistniejącej już chyba Cukrowni Strzyżów na wschodzie Polski i na własne oczy widziałem, jak odbywa się proces wytwarzania cukru z buraków cukrowych. Jest bardzo skomplikowany i wykorzystuje się w nim wiele substancji chemicznych (także tych żrących). Zwykły cukier biały praktycznie nic innego niż puste kalorie, cukier kokosowy, zawiera nieco witamin i minerałów.


Inulina wchodzą w skład cukru kokosowego, to rozpuszczalny błonnik, wspierający funkcjonowanie jelit i pośrednio - układu odpornościowego. Nie znajdziesz jej w innych słodzikach, natomiast jej naturalnym źródłem jest między innymi:

  • cykoria

  • karczoch

  • cebula

  • mniszek lekarski

Podsumowując, cukier kokosowy stanowi nieco zdrowszą odmianę zwykłego cukru i może być dobrym wyborem dla Ciebie, jeśli lubisz słodzić i trudno jest Ci zrezygnować ze zwykłego cukru. Jest bardziej naturalny i dostarcza nieco minerałów.

Nie nazwałbym go jednak super produktem, ze względu na wysoką kaloryczność - stewia czy ksylitol są w moim odczuciu dużo lepszym wyborem. Jeśli cierpisz na choroby metaboliczne, jesteś otyły lub masz cukrzycę, traktuj cukier kokosowy tak samo jak zwykły cukier, czyli trzymaj go od siebie jak najdalej. 


Komentarze