Jakie zalety ma sól Epsom?

Sól Epsom (siarczan magnezu), to tradycyjny środek stosowany w lecznictwie i weterynarii. Ma on wiele korzyści zdrowotnych, stosuje się go w ogrodnictwie, gospodarstwie domowym i do odtruwania organizmu. Jej zaletą jest bardzo niska cena (100 gramów kosztuje około 10 zł). Sól Epsom jest używana także jako dodatek do kąpieli – dzięki niej można odtruć organizm.
Nazwa tej soli, pochodzi od miejsca wydobywania, angielskiej miejscowości Epsom. Tamtejsze źródła, są bogate w siarczan magnezu, dlatego zaczęto odparowywać z nich wodę i sprzedawać sól. Siarczan magnezu dziś wydobywa się w wielu innych miejscach na świecie, także w Polsce, w Kłodawie. Podczas, gdy większość minerałów występuje w czystej formie, epsomit (źródło siarczanu magnezu), to mieszanka kilku składników. Połączenie tych dwóch składników, daje wiele korzyści dla organizmu, między innymi przyśpieszając odtruwanie organizmu.
Jakie są korzyści zdrowotne, ze stosowania soli Epsom?

Magnez i siarka to dwa bardzo ważne minerały. Podczas kąpieli w epsomicie, nasz organizm wchłania te substancje przez skórę, dzięki czemu pozbywamy się ich niedoborów. Często zapominamy o tym, że przez skórę, usuwana jest duża ilość toksyn. Podczas kąpieli z dodatkiem soli Epsom, przyśpieszamy eliminację szkodliwych substancji z organizmu, na drodze odwróconej osmozy. „Wyciąga” on toksyny z organizm, jednocześnie zwiększając ilość potrzebnego magnezu i siarki.

Magnez wpływa na działanie ponad 325 enzymów, wspiera pracę mięśni i nerwów, kontroluje procesy zapalne w organizmie oraz poprawia przepływ krwi i jej natlenienie. Siarka jest równie ważna, ponieważ stanowi składnik stawów, skóry i tkanki nerwowej. Kąpiel z dodatkiem tej soli, to jeden z najlepszych sposobów na uzupełnienie niedoboru magnezu i siarki. Wspiera ona wypłukiwanie toksyn z organizmu i wspiera budowanie tkanek. Siarka wchodzi w skład wielu aminokwasów.

Regularne kąpiele z dodatkiem soli Epsom, pomagają w zwalczeniu takich dolegliwości, jak stopa sportowca, reumatyzm, grzybica paznokci, a także przy urazach, jak skręcenia, siniaki czy naderwanie mięśni. Po skonsultowaniu tego z lekarzem, można zastosować kąpiele w soli Epsom w celu odtruwania organizmu przy chorobach przewlekłych lub przy przewlekłym bólu. Ma ona działanie przeciwzapalne.

Istnieje kilka przeciwwskazań do kąpieli w soli Epsom. Nie należy jej stosować w ciąży, przy odwodnieniu, oraz przy uszkodzeniach skóry. Może być ona niewskazana także wtedy, gdy cierpisz na choroby układu sercowo-naczyniowego. W takiej sytuacji, skonsultuj się z kardiologiem lub lekarzem ogólnym.

Kąpiel z użyciem soli Epsom

Kąpiel z użyciem soli Epsom powinna trwać około 40 minut. Około 20 minut potrzebne jest do tego, by wyeliminować toksyny z organizmu i tyle samo, by przyswoić potrzebne minerały.

Napełnij wodę ciepłą wodą Woda nie powinna być zbyt gorąca, ponieważ wtedy będzie wpływała negatywnie na stan skóry i serce. Następnie dodaj odpowiednią ilość soli, w zależności od swojej wagi:

  • Dzieci do 25 kg – pół szklanki soli
  • Dzieci ważące do 45 kg – jedna szklanka soli
  • Osoby ważące od 45 do 68 kg – 1 i pół szklanki soli 
  • Osoby ważące od 68 do 91 kg – 2 szklanki soli

Osoby ważące więcej niż 91 kg, powinny dodawać dodatkowe pół szklanki soli na każde 25 kilogramów masy ciała. Ilości podano na standardową wannę.

Dodatkowe strategie stosowania soli Epsom

Do kąpieli możesz dodać także pół szklanki oliwy z oliwek. Będzie ona wspierała skórę i uzupełni niedobór polifenoli. Jest bogata w polifenole, usuwające wolne rodniki. Niektóre osoby dodają do wody także wyciąg z imbiru lub ostrej papryki, co przyśpiesza usuwanie toksyn. Uważaj, by ostre dodatki do kąpieli nie wywołały u Ciebie poparzeń.

Podczas kąpieli z dodatkiem soli Epsom, nie używaj detergentów takich, jak mydło czy płyn do kąpieli. Mogą one zmniejszać wchłanianie minerałów i pogarszać odtruwanie organizmu. Po kąpieli warto odpocząć przynajmniej godzinę. Osoby zażywające tej kuracji na stawy, powinny po kąpieli rozruszać właśnie te miejsca. Dzięki temu poprawi się wchłanianie substancji aktywnych.