Asafetyda – przyprawia o zdrowie


Co wyróżnia asafetydę?

Asafetyda to przyprawa znana ze swych właściwości leczniczych, jak również z silnego, ostrego aromatu i smaku nadawanego potrawom. Stąd dodawanie tej przyprawy do żywności nie tylko poprawia ogólną wartość odżywczą, ale również zapewnia wiele korzyści zdrowotnych. Przyprawa ma dość dziwny smak, a jej znalezienie w sklepach nie jest proste, ale zapewniam – warto się z nią zapoznać.

Zdrowotne właściwości

Asafetyda była używana od czasów starożytnych jako domowy środek na problemy żołądkowe. Jej właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające łagodziły dolegliwości towarzyszące niestrawności, gazom jelitowym, robakom jelitowym, wzdęciom i zespołowi jelita drażliwego (IBS). Od wieków przynosi ulgę w bólach zębów czy migrenie. Chwalą ją sobie kobiety za szybką pomoc w bolesnym miesiączkowaniu, a także regulowaniu cyklu menstruacyjnego oraz mężczyźni za podnoszenie libido poprzez zwiększenie przepływu krwi. Może być także stosowana w leczeniu impotencji, nasieniotoku i przedwczesnego wytrysku. Poza tym, pomaga w leczeniu i przyspiesza regenerację w przypadku kandydozy. Wystarczy szczypta tej przyprawy podczas przygotowywania żywności w celu zapobiegania i leczenia wielu różnorodnych problemów seksualnych.

Innym zastosowaniem asafetydy jest zwalczanie chorób układu oddechowego. Jako silny środek pobudzający działa wykrztuśnie na zalegającą w płucach flegmę i w sposób naturalny łagodzi przekrwienie w klatce piersiowej. Aby pozbyć się suchego kaszlu, kokluszu czy zapalenia oskrzeli, zaleca się spożycie mieszaniny asafetydy, miodu i imbiru.

Asafetyda – znana jako silny przeciwutleniacz, jeśli jest spożywana regularnie chroni nasze komórki przed wolnymi rodnikami. Korzyści jakie z tego płyną to hamowanie wzrostu komórek nowotworowych ale także skuteczność w walce z problemami skórnymi takimi jak odciski, modzele czy pieczenie skóry. Daje efekt chłodzenia podczas stosowania na skórze oraz hamuje wzrost bakterii.


Jak mądrze korzystać z asafetydy?

Wystarczy pół łyżeczki sproszkowanej przyprawy rozpuścić w szklance ciepłej wody lub dodać np. do maślanki i wypić. Inny sposób to zrobienie gęstej papki z asafetydy i soku cytrynowego i aplikacja np. na bolący ząb. Wreszcie, najlepszym sposobem, aby skorzystać z tej przyprawy jest dodanie jej do posiłku podczas gotowania, ponieważ dodatkowo nada mu ona niepowtarzalny aromat i smak.