Czy stewia jest bezpieczna?

Stewia została zaakceptowana do użycia w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku i wtedy pojawiły się trwające do tej pory kontrowersje na jej temat. Stewia jest powszechnie używana jako naturalny słodzik, który może być używany w zastępstwie cukru. Wiemy na jej temat zbyt mało, by określić jej wszystkie wady i zalety. Jedno jest pewne – w mediach pojawia się dużo informacji na temat tego modnego słodzika (zarówno Coca-Cola jak i Pepsi dodaje stewię do swoich napojów), ale firmom jest trudno jednoznacznie powiedzieć, czy stewia jest zdrowa, czy nie. Stewia występuje w formie listków (których smak nie jest zbyt przyjemny) oraz w tabletkach, płynie i proszku. Poniżej przytaczamy kilka plotek na temat stewii:

Stevia jest niebezpieczna?

Ze spożywanie stewii łączy się ryzyko, ale ma ona także sporo zalet. Na przykład, jest ona bezpieczniejsza niż sztuczne słodziki i pomaga ustrzec się cukrzycy. Z drugiej strony ten słodzik był przez lata potępiany przez producentów napojów bezalkoholowych. Te firmy używały cukru, mimo jego szkodliwego działania na organizm. Na pewno nie wiemy wystarczająco dużo na temat tego, jak stewia działa na organizm w długim okresie stosowania. Z tego powodu, nie można jednoznacznie powiedzieć, że jest ona groźna dla zdrowia. Podobna sytuacja zachodzi z wieloma preparatami roślinnymi, które nie są znane od setek lat. 

Fakt – stewia może powodować przyrost masy ciała

Kiedyś czytałem o tym, że nie wolno oszukiwać organizmu. Jeśli jemy chipsy o smaku mięsa, przygotowuje się on na trawienie mięsa, a nie węglowodanów. W przypadku stewii będzie podobnie. Stewia jest znacznie słodsza od cukru. Badania wskazują na 300 razy słodszy smak. Gdy zjadasz coś, co smakuje jak cukier, twoje ciało przygotowuje się na dawkę kalorii. Niestety, ale one nie pojawiają się, gdyż stewia ma niską zawartość kalorii. W rzeczywistości czujesz się ciągle głodny, nawet gdy zjesz przy tym coś innego. Może to powodować przejadanie się i w końcu otyłość. Spożywanie stewii może prowadzić do wydzielania insuliny, która obniży poziom cukru we krwi i nie opanujesz się, przed zjedzeniem czegoś słodkiego.

Plotka – Stewia jest przyczyną raka

Podczas kilku lat testowania stewii, badacze odkryli, że może powodować zwiększenie zachorowań na raka. Stwierdzono to po badaniach na szczurach laboratoryjnych. Badania były prowadzone niewystarczająco długo i trudno określić, czy stewia działa na człowieka w ten sam sposób. Dlatego, trudno się zgodzić z opinią, że stewia powoduje raka. W niektórych krajach stewia jest używana od wielu lat i nie ma żadnych dowodów na to, że stewia oraz rak mają ze sobą jakiś związek.

Fakt – stewia jest naturalna w 100 procentach

To, że stewia jest „100 procentowo naturalna” nie czyni z niej od razu słodzik bezpieczniejszego od innych. Stewia jest uprawiana w Brazylii. Posiada bogatą historię i była używana do leczenia cukrzycy. Wiele preparatów w stu procentach naturalnych jest niebezpiecznych dla zdrowia, na przykład z uwagi na zanieczyszczenie nawozami.

Decyzja czy używać stewii

Jeśli nie chcesz lub nie możesz używać cukru z buraków cukrowych i pragniesz znaleźć dla niego zastępstwo, w sklepach zielarskich znajdziesz wiele rodzajów stewii. Stewia daje dużo korzyści, ale tak jak wszytko, ma też działania uboczne. Nie daj się zwieść plotkom na jej działania, ale nie zapominaj też o kontrolowaniu wagi podczas używania stewii. Najważniejsze jest zapoznawanie się z nowymi badaniami na temat stewii, które pokazują, że jest ona dobrym dodatkiem do diety. Warto pamiętać o innych, zdrowych substancjach, które mogą zastąpić stewię. Chodzi mianowicie o cukier brzozowy oraz o lukrecję, które są znacznie lepiej poznane. Oczywiście, od słodzenia można się odzwyczaić, co będzie dla Twojego organizmu najkorzystniejsze.