Dziurawiec i jego wielka moc


Ziele świętojańskie, czyli dziurawiec
Dziurawiec nazywany jest także zielem świętojańskim. Znany był starożytnym Grekom oraz Rzymianom. Pochodzi z Europy, lecz dzisiaj jest popularny na całym świecie – dotarł na tak odległe kontynenty, jak Ameryka Północna, Południowa czy Australia i Nowa Zelandia. W Polsce dziurawiec rośnie w lesie oraz na łąkach. Roślina ta zawiera hyperycynę, rutynę i kwercetynę. W swoim składzie ukrywa także olejki eteryczne, garbniki, żywce, kwasy organiczne, pektyny, cholinę, sole mineralne, cukry, witaminy A oraz C. 


Stosowany jest od wielu lat w fitoterapii, czyli ziołolecznictwie. Pomaga w stanach zapalnych dróg żółciowych, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym, objawach kamicy żółciowej oraz słabych czynnościach wątroby. Napar z dziurawca pomaga na problemy żołądkowe – wystarczy zaparzyć łyżkę ziela gorącą wodą i pić 2-3 razy dziennie taki napar. Problemy z moczem oraz kamicą także są leczone naparem z dziurawca. Moczopędne właściwości tego ziela biorą się z flawonoidów. Nazywany jest zielem dla ciała oraz duszy, ponieważ działa holistycznie, kompleksowo na cały organizm. Z kwitnących części dziurawca sporządza się krem oraz tzw. zaparzony olej stosowane w celach kosmetycznych. Można również nabyć dziurawiec w tabletkach, którego działanie również jest bardzo intensywne. Korzystniej jednak pić napar niż faszerować się pigułkami.

Na co pomaga dziurawiec?

Pomaga w wielu stanach, ponieważ działa przeciwzapalnie, oczyszczająco, tonizująco, bakteriobójczo, żółcio- i moczopędnie. Jest korzystny dla układu trawiennego, pomaga odbudować połączenia i komórki nerwowe. Usuwa toksyny nagromadzone w organizmie, pomagając wydalić je na zewnątrz. Dzięki niemu odbudowywane są połączenia i komórki nerwowe, działa przeciwdepresyjnie, eliminuje bezsenność, koi nerwy oraz łagodzi stany lękowe. Powinny go stosować osoby cierpiące na depresję, bezsenność, nerwicę lękową, migrenę, osłabienie i zatrucie organizmu, kamicę żółciową. Uszkodzenie wątroby również można leczyć dziurawcem. Jak zatem widać jest to zioło o działaniu bardzo wszechstronnym i godne uwagi. Herbatka z dziurawca dostępna jest w aptekach oraz sklepach z ziołami.


Zaleca się stosowanie oleju z kwiatów i pąków dziurawca lub naparu z tego ziela. Napar ułatwia zasypianie, a także działa ochronnie na wątrobę. Podczas kuracji dziurawcem nie wolno wystawiać się na działanie promieni słonecznych, ponieważ można narazić się na wystąpienie przebarwień skóry. Zioło to zmniejsza skuteczność leków antykoncepcyjnych. Dziurawiec nazywany jest naturalnym prozakiem, ponieważ znakomicie poprawia nastrój i dodatnio wpływa na humo. Nie stosuje się go wraz z lekami przeciwdepresyjnymi.

W czasach średniowiecznych uważano, że dziurawiec leczy 99 chorób. Nie wiadomo na jakiej podstawie opierano to przekonanie. Dziurawiec pity zimą działa przeciwdepresyjnie, co jest potwierdzone przez naukowców. Dziurawca jednak nie mogą pić wszyscy - nie zaleca się go kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Małym dzieciom dziurawiec podaje się po konsultacji z lekarzem. Poza tym dziurawiec jest rośliną ozdobną, często sadzoną w ogrodach, ogródkach, na rabatach, ponieważ pięknie dekoruje przydomowe miejsca zielone. Najlepiej sadzić go w nasłonecznionych miejscach.  

Komentarze