Produkty, których należy unikać przy infekcjach grzybiczych i zakażeniu drożdżakami

Czy wiesz o tym, że drożdżyca to popularny problem zdrowotny, który pozostaje niezdiagnozowany u setek ludzi? Chorobotwórcze grzyby łatwo przenoszą się ze skóry do układu pokarmowego, a także są przenoszone drogą płciową.

Nowe badania na temat drożdży, wskazują na to, że mają one znacznie większe negatywne działanie na organizm, niż myśleliśmy do tej pory. Na ich wzrost w największym stopniu wpływa nasza dieta, a badacze są pewni, że niektóre produkty, znacznie pogarszają stan przy drożdżycy. Samo leczenie środkami przeciwgrzybiczymi nie da rezultatów, jeśli nie zmienimy diety na taką, która nie będzie wspierała wzrostu bakterii chorobotwórczych. 

Kandydoza, czyli poważne rozprzestrzenienie się grzybów w jelitach, to poważny problem zdrowotny. Prowadzi do osłabienia organizmu, problemów z odpornością, a w skrajnych przypadkach, do śmierci. Z tego powodu warto mieć świadomość tego, które produkty pogarszają stan organizmu przy kandydozie i powinny być unikane. Oto kilka produktów, które powinieneś unikać, jeśli cierpisz na problemy z grzybicą.

Słodycze i produkty spożywcze bogate w cukier

Jelita są domem dla niezwykle skomplikowanego ekosystemu, jakim są bakterie jelitowe. Należą one do tysięcy różnych ras i ich głównym zadaniem, jest ochrona przed nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych szczepów bakterii i grzybów. Drożdże uwielbiają cukier. Jeśli cierpisz na kandydozę, powinieneś zrezygnować ze słodzenia, jedzenia miodu, dżemów, czekolady i innych produktów zawierających cukier. W przeciwnym razie, ilość grzybów w Twoich jelitach będzie stale rosła. Wyeliminowanie cukru z diety to pierwszy krok do poprawienia stanu flory jelitowej.

Produkty o dużym indeksie glikemicznym

Indeks glikemiczny produktów spożywczych określa to, jak szybko po ich zjedzeniu rośnie poziom glukozy we krwi. Zależy on od kilku czynników – przede wszystkim, od ilości węglowodanów w pokarmie oraz od ilości błonnika, który osłabia ich wchłanianie. Produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny, prowadzą do błyskawicznego podniesienia poziomu glukozy, przez co wspierają one rozwój drożdży. Drożdże Candida uwielbiają takie produkty, dlatego staraj się ich unikać, jeśli chcesz zachować zdrowie. Kilka produktów, które prowadzą do pogorszenia stanu zdrowia przy kandydozie, to:

  • Biały chleb
  • Biały ryż
  • Glukoza
  • Chipsy i inne słone przekąski
  • Piwo
  • Płatki śniadaniowe (łączą one węglowodany proste wraz z łatwo przyswajalną skrobią).
  • Chleb i ciastka

Często powtarzanym mitem jest to, że chleb jest wytwarzany z drożdży i dlatego należy go unikać przy zakażeniach grzybiczych. Są to dwa zupełnie inne gatunki. Chleb wypieka się w znacznie wyższej temperaturze niż ta, którą można uzyskać w domowym piekarniku. 

Prowadzi to oczywiście do zabicia wszystkich drożdży i bakterii. Pieczywo po wyjęciu z piekarnika jest jałowe. Nie oznacza to jednak, że chleb jest bezpieczny przy kandydozie. Chleb i ciastka są produkowane z białej, wysokooczyszczonej mąki. Podczas trawienia, powstaje z niej cukier, czyli substancja, której za wszelką cenę chcemy uniknąć przy grzybicy. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy kandydozy, powinieneś wyeliminować z diety wszystkie produkty mączne.

Napoje gazowane i soki

Gdy przechodzimy na dietę, która ma nas uwolnić od grzybów candida, nie możemy poprzestawać jedynie na zmianie pożywienia. Równie ważne, jest to, co pijemy. Napoje wpływają na jelita w takim samym stopniu, jak pokarm, dlatego należy zwracać baczną uwagę na to, co zjadamy. Napoje gazowane, napoje typu ice tea czy soki, pod względem chemicznym są mocno stężonym roztworem cukru. Należy ich unikać, ponieważ niszczą one pozytywną florę bakteryjną. Aby odtruć organizm, zrezygnuj z picie alkoholu oraz ogranicz kofeinę.

Nabiał

Mleko, sery, jogurt czy maślanka, mają wiele korzyści dla organizmu, ale mogą szkodzić, jeśli chorujesz na kandydozę. Jeśli chorujesz, możesz mieć problemy z wchłanianiem tłuszczów z tych produktów, co będzie pogarszało Twoje samopoczucie. Część osób cierpi także na nietolerancję laktozy. Dobrym rozwiązaniem może być na przykład ograniczenie nabiału do kefiru i jogurtu w niewielkich ilościach. Te produkty zawierają bakterie wspierające florę Przy poważnej nietolerancji, zastąp je probiotykami w kapsułkach.

Suszone owoce

Suszone owoce są promowane jako zdrowe, jednak zawierają one bardzo dużo fruktozy i raczej nie powinny stanowić części zdrowej diety dla osoby chorującej na kandydozę. Istnieje kilka innych podobnych produktów, które wydają się zdrowe tylko na pierwszy rzut oka. W zdrowej diecie (nie tylko przy kandydozie), należy unikać jedzenia płatków śniadaniowych i granoli. Jeśli zachorujesz na kandydozę, powinieneś ograniczyć jedzenie owoców jedynie do tych, które zawierają niewiele glukozy. Są to na przykład niektóre odmiany jabłek, grapefruity, cytryny czy melony.

Nasiona i pestki

Orzechy kojarzą nam się przede wszystkim ze zdrowymi kwasami omega-3, ale zawierają także inne substancje, które nie będą przydatne podczas diety. Na pewno powinieneś unikać jedzenia nerkowców i pistacji. Zawierają one sporo najwięcej węglowodanów spośród orzechów, dlatego prowadzą do nadmiernego wzrostu grzybów. Fistaszki mogą natomiast zawierać zarodki pleśni, które są niewidoczne gołym okiem. Z tego powodu, także powinny znaleźć się na czarnej liście.

Wędzone mięso

W sieci można znaleźć informacje o tym, że takie wędliny, jak wędzony boczek, szynka, salami, parówki czy różne odmiany kiełbasy, pogarszają stan zdrowia przy kandydozie. Podczas przygotowywania wędlin często używa się cukru. Często się mówi o tym, że antybiotyki podawane zwierzętom przechodzą do mięsa i wędlin. Moim zdaniem, nie jest to prawdą, ponieważ związki chemiczne ulegają rozpadowi podczas trawienia, a nawet jeśli przetrwają, to rozłożą się podczas produkcji żywności. Dążę do tego, że antybiotyki podawane zwierzętom do paszy, raczej nie powinny mieć wpływu na leczenie kandydozy. Jeśli nie możesz żyć bez mięsa, kupuj je w sklepie mięsnym i następnie gotuj z nich we własnym zakresie.

Makaron

Makaron składa się z mąki i wody. Jak już wspominałem, podczas trawienia mąki, wzrasta stężenie glukozy we krwi. W przypadku makaronu, można modyfikować indeks glikemiczny, gotując go odpowiednio krócej (al dente). Mimo to, raczej powinieneś zrezygnować z jedzenia spaghetti, zupek chińskich i innych klusek. Jeśli nie jesteś pewny, czy powinieneś kupić jakiś produkt, czy też zostawić go na półce w sklepie, sprawdź po pierwsze jego indeks glikemiczny. Ta informacja jest bardzo ważna, a rzadko kiedy pojawia się na opakowaniu.

Grzyby?

W sieci znajdziemy wiele sprzecznych informacji na temat tego, czy w czasie kandyzody można jeść grzyby. Zdrowy rozsądek każe nam odrzucić argument o tym, że grzyby wspierają infekcje grzybicze, bo … są grzybami. Grzyby kapeluszowe nie mają nic wspólnego z pleśniami i nie wywołują ich wzrostu. Jednocześnie zawierają sporo błonnika i minerałów, a także nadają potrawom smaku, praktycznie bez zwiększania ilości kalorii. Z tego powodu, na tej liście umieściłem je na tej liście ze znakiem zapytania. Duża zawartość błonnika sprawia, że grzyby mogą pogarszać trawienie. Obserwuj swój organizm i jeśli po ich zjedzeniu odczuwasz jakieś dolegliwości trawienne, lepiej jest je odstawić.

Ziemniaki

Niektórzy ludzie uważają, że ziemniaki (szczególnie zjadane ze skórką), są korzystne dla organizmu. Nie kierujmy opiniami, a jedynie twardymi faktami i zajrzyjmy do tabeli wartości odżywczych. Ziemniaki mają bardzo wysoki indeks glikemiczny. Zaraz po zjedzeniu ziemniaków, zwiększa się ilość węglowodanów we krwi, co wpływa na zwiększenie ilości grzybów candida w organizmie. Z tego powodu, dalsze rozważania na temat korzystnego wpływu ziemniaków na zdrowie, nie mają większego sensu. Frytki, chipsy, ziemniaki gotowane – wyeliminuj je z diety. Moim zdaniem, dotyczy to także słodkich ziemniaków. Jak sama nazwa wskazuje, zawierają one więcej węglowodanów niż zwykłe ziemniaki i ich wpływ na organizm jest jeszcze bardziej szkodliwy. Dużo węglowodanów zawiera także gotowana marchew.

Podsumowanie

Wciąż nie wiadomo do końca, jaka jest prawidłowa dieta, którą trzeba stosować przy kandydozie. Na ten temat powstało wiele mitów. Jeśli nie wiesz, czy dany produkt jest wskazany przy diecie, zwracaj uwagę na podstawowe fakty, takie, jak zawartość makroskładników. Jeśli ktoś poleca Ci jakiś produkt, a zawiera on dużo węglowodanów, staraj się go unikać. Wyeliminuj z diety wszystkie podejrzane produkty a następnie wprowadzaj je znowu, by sprawdzić, czy zmienia się po nich Twoje samopoczucie. 

Pamiętaj też o tym, że prawidłowa dieta jest podstawą zachowania zdrowia, ale przy tak poważnych dolegliwościach jak kandydoza, konieczna jest wizyta u lekarza i dostosowanie się do jego zaleceń. Niektórzy lekarze podejmują się leczenia kandydozy w radykalny sposób, zapisując duże dawki antybiotyków. Jeśli choroba nie jest bardzo nasilona, lekarz może zaproponować wcześniejsze przeprowadzenie badań. Przydatne może się okazać także oczyszczanie organizmu. Temat leczenia zakażeń grzybami candida jest bardzo interesujący i na moim blogu na pewno będą się pojawiały kolejne informacje na ten temat.