Najważniejsze zastosowania oczaru

Oczar to roślina o działaniu ściągającym. Substancje aktywne pozyskuje się z kory i liści tego krzewu, pochodzącego z Północnej Ameryki. Indianie stosowali odwar z oczaru po to, by zmniejszyć podrażnienie skóry oraz usunąć guzy. Obecnie jest to popularny środek, który stosuje się po to, by oczyścić skórę i zmniejszyć pory skóry.

W tym artykule postaram się przedstawić najważniejsze zastosowania oczaru, na urodę oraz w domu.

Jakie działanie ma oczar?


1. Środek ściągający
Oczar to jeden z najlepszych środków o działaniu ściągającym. Zawiera duże stężenie tanin, dzięki czemu usuwa nadmiar sebum ze skóry i ściąga pory. Powinny ją stosować osoby, które są narażone na dużą ilość zanieczyszczeń w środowisku. Dzięki stosowaniu oczaru, zmniejszamy ilość wyskakujących pryszczy. Przemywanie skóry oczarem przyczynia się także do zmniejszenia ilości innych zmian.

2. Zmniejszenie pryszczy, które już się pojawiły, oraz siników.
Kolejnym zastosowaniem oczaru, jest walka z pryszczami, które się już pojawiły na twarzy i w innych rejonach ciała. Oczar należy nakładać na skórę za pomocą gazika lub patyczka kosmetycznego, dzięki czemu pryszcze oraz objawy podrażnienia skóry, będą mniej widoczne. Oczar zmniejsza także widoczność siniaków, poprawia koloryt skóry, oraz przyśpiesza proces leczenia.

3. Rozjaśnienie skóry pod oczami
Gdy jesteśmy niewyspani i zmęczeni, pod naszymi oczami pojawiają się sine worki oraz opuchlizna. Można je zmniejszyć, stosując właśnie wyciąg z oczaru. Dzięki niemu, zmniejszamy opuchliznę oraz przyśpieszamy regenerację naskórka.

4. Zmniejszenie obrzmień w innych rejonach ciała
Działanie oczaru nie ogranicza się tylko do skóry - uszczelnia on także naczynia krwionośne pod powierzchnią skóry, co także ogranicza obrzęki. Warto utrzymywać miejsce, w którym jest nieprawidłowy przepływ krwi, jak najwyższej. Dzięki temu zmniejszamy ciśnienie krwi i przyśpieszamy gojenie.

5. Zmniejszanie krwawienia
Oczar ma działanie ściągające na skórę i wspiera także leczenie drobnych otarć i ranek. Można go nakładać na niewielkie rany, które sączą się i nie chcą się zagoić. Wiele preparatów z oczarem, jest na bazie alkoholu izopropylowego, który dodatkowo odkaża skórę.

6. Wspieranie skóry po depilacji
Oczar to także sposób na skórę, która jest podrażniona po goleniu i depilacji. Dzięki niemu zmniejszymy krwawienie, stan zapalny oraz dolegliwości związane z zacięciami. Można go używać także po depilacji gorącym woskiem by zmniejszyć podrażnienia.

7. Sposób na hemoroidy
Kolejnym zastosowaniem oczaru, jest zmniejszenie typowych objawów towarzyszących hemoroidom, takich, jak ból, swędzenie i krwawienie. To także substancja, która jest stosowana w wielu kremach na hemoroidy. Najlepsze efekty można osiągnąć, dzięki połączeniu go wraz z aloesem i następnie, nakładaniu na podrażnione okolice.

8. Zmniejszenie bólu gardła.
Podobnie, jak inne zioła o działaniu ściągającym, oczar wpływa na zmniejszenie bólu gardła. Napar z oczaru można stosować po to, by zmniejszyć swędzenie oraz ilość wydzielanego śluzu, oraz pozbyć się bólu towarzyszącemu różnych chorobom gardła.

9. Ulga dla dziąseł
Choroby dziąseł są prawie zawsze związane ze stanem zapalnym i obrzmieniem, dlatego stosowanie naparu z oczaru, będzie przy nich bardzo pomocne. Oczar może być stosowany także w przypadku krwawiących ranek we wnętrzu jamy ustnej. W sieci można znaleźć także przepisy na leczniczą herbatkę zawierającą olejek z goździków, napar z rumianku oraz oczaru, który ma wspierać zdrowie dziąseł niemowląt. Przed jego zastosowaniem, koniecznie skonsultuj się z pediatrą, ponieważ dziecko może być uczulone na te zioła. Dorośli mogą płukać jamę ustną wyciągiem z oczaru po to, by zmniejszyć ból po wizycie u dentysty.

10. Ulga w "uchu pływaka"
Choroba "ucho pływaka" (otitus externa), to choroba popularna u osób często pływających w basenach, oraz zawodowych pływaków. Jest ona związana z infekcją mikrobiologiczną, do której dochodzi w kanale słuchowym, wskutek wymywania woskowiny. Aby zmniejszyć nasilenie tej dolegliwości, należy wkraplać kilka kropli odwaru z oczaru do ucha, a następnie usunąć go. Konieczne jest regularne stosowanie tej metody. Niektóre osoby decydują się także na stosowanie takich preparatów, jak olejek z bazylii, olejek z drzewa herbacianego oraz ocet jabłkowy.

11. Zmniejszenie pieluszkowego zapalenia skóry
Działanie przeciwzapalne oczaru przyczynia się także do zmniejszenia bólu i podrażnień, które towarzyszą pieluszkowemu zapaleniu skóry. Aby zmniejszyć dolegliwości, należy stosować ten preparat regularnie.

12. Zmniejszenie oparzeń słonecznych
Jeśli spaliło Cię słońce, wymieszaj napar z oczaru wraz z aloesem i stosuj tę mieszaninę na skórę. Oczar zmniejszy dolegliwości związane ze stanem zapalnym, natomiast aloes, ochłodzi skórę. Dzięki temu skóra będzie się mniej łuszczyć.

13. Zmniejsz stany zapalne skóry
Oczar ma działanie ściągające, co oznacza także, że zmniejsza swędzenie i stany zapalne. Można go stosować także w przypadku podrażnienia skóry po kontakcie z pokrzywą czy barszczem sosnowskiego.

14. Łagodzenie stanów zapalnych po ugryzieniach owadów
Kolejnym zastosowaniem tego zioła, jest zmniejszenie bólu i swędzenia po ugryzieniach owadów. Warto mieć go przy sobie gdy wychodzimy na dwór.

Napisz w komentarzu, czy już stosowałeś jakieś preparaty zawierające oczar.


Komentarze