Żywe enzymy, których jest tak dużo w zielonym jęczmieniu sprawiają, że jest on bogatym źródeł witamin i minerałów. Są one dostępne w naturalnych proporcjach i ich działanie się sumuje. Jęczmień zawiera tysiące składników, których prawdopodobnie nie będzie można wyizolować i stosować w formie suplementów diety.
W sklepach dostępne są różne preparaty z zielonym jęczmieniem. Najbardziej popularną i najtańszą formą jest proszek, który rozpuszcza się w wodzie i kosztuje około 30 złotych za 200 gram. Znacznie drożej wychodzą kapsułki, gdyż za tą samą cenę masz 60 sztuk po 500 mg – czyli 30 gram.
Zielony jęczmień zawiera naturalny kompleks składników odżywczych, który przyswaja się z łatwościa. Wpływa to na łatwe przyswajanie składników wtedy, gdy są one potrzebne i wydalenie ich, gdy organizm ich nie potrzebuje. W suplementach diety witaminy są frakcjonowane, izolowane lub pochodzą ze źródeł syntetycznych. Gdy je przyjmujesz, twój organizm nie ma wyboru i musi absorbować niekompletne substancje, co prowadzi do zatrucia.
Korzyści z przyjmowania zielonego jęczmienia
Trawa jęczmienna to jedno z wielu zbóż, a najwięcej właściwości leczniczych mają jego liście, które pojawiają się przed wydaniem ziaren. Młode liście, podobnie jak kiełki, mogą bez problemu przyjmować wszystkie minerały z gleby. Gdy jęczmień ma około 30 centymetrów, zawiera bardzo dużo witamin, minerałów i białek potrzebnych w diecie człowieka, a także chlorofil bogaty w żelazo. Są one łatwo wchłaniane w układzie pokarmowym, dając organizmowi prawdziwy koktajl składników odżywczych.
W zielonym jęczmieniu znajdziesz takie składniki, jak:
- potas
- wapń
- magnez
- żelazo
- miedź
- fosfor
- magnez
- cynk
- beta-karoten
- witaminy z grupy B
- kwas foliowy
- kwas pantotenowy
Zielony jęczmień zawiera
- 30 razy więcej witaminy B1 niż mleko
- 11 razy więcej wapnia niż mleko
- 6,5 razy więcej karotenu niż szpinak
- 5 razy więcej żelaza niż szpinak
- 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcze
- 5 razy więcej witaminy B1 niż mąka z pełnego ziarna
W 100 gramach proszku jest 80 mcg witaminy B12. Zawiera także organiczny sód, który pomaga rozpuszczać złogi wapniowe w organizmie i poprawia wydzielanie kwasu żołądkowego. Powinny go używać osoby mające problemami ze stawami.
Trawa jęczmienna w formie soku zawiera aż 45% białka i nie ma w niej ani grama tłuszczu, dlatego może być używana dla sportowców budujących masę mięśniową.
W jęczmieniu jest ponad 1000 różnych enzymów, które poprawiają funkcje regulacyjne organizmu. Jednym z najważniejszych jest superoksydysmutaza (SOD), potężny antyoksydant hamujący starzenie. Chlorofil to naturalna substancja usuwająca toksyny, która jest we wszystkich warzywach z ciemnymi liśćmi. Niestety, ale spożywamy ich zbyt mało, dlatego warto urozmaicać dietę o zielony jęczmień.
Dlaczego „zielone jedzenie” jest ważne?
Naturalny pokarm, taki jak zielony jęczmień poprawia
krążenie krwi
żelazo, kwas foliowy i witamina C, B12 i białko ma korzystny wpływ na obraz krwi.
chlorofil, witamina K i wapń zwiększa wydzielanie krwi i poprawia stan krwinek
ma także wpływ na prawidłową masę ciała, serce, wrzody i poziom glukozy we krwi.
Aminokwasy w jęczmieniu
Zielony jęczmień zawiera białka i polipeptydy, małe proteiny, które mogą być wchłaniane bezpośrednio do krwiobiegu, gdzie neutralizują szkodliwe substancje. Trawa jęczmienna zawiera 18 aminokwasów, w tym 8 niewytwarzanych przez organizm.
Jęczmień na zakwaszenie organizmu
Ten składnik odżywczy jest bardzo zasadowy, dlatego pozwala na odkwaszenie organizmu. Większość przetworzonej żywności ma działanie zakwaszające, szczególnie jeśli chodzi o odczyn moczu. Według nowych badań powoduje to chroniczne zmęczenie i róznorodne problemy ze zdrowiem.
Wyciąg z zielonego jęczmienia ma też działanie:
- obniżające cholesterol
- przeciwzapalne
- przeciwwrzodowe
Odkryto w nim także nowy antyoksydant, który jest znacznie silniejszy od witaminy E. W badaniach in-vitro wykazano, że może on naprawiać zniszczone komórki DNA lub pobudzać je do regeneracji. Być może kiedyś okaże się lekarstwem na raka, szybkim starzeniem się i śmiercią komórkową. Badania w Japonii wykazały, że zielony jęczmień pomaga w leczeniu melanozy i egzemy, a także redukuje zaparcia.
źródło tekstu – http://www.purehealingfoods.com/barleyGrassInfo.php
Gdzie można dostać tanio zielony jęczmień?
Ale chodzi Ci o trawę jęczmienną w formie proszku, czy w tabletkach? Z jakiego miasta jesteś?
witam,czy zielony jeczmien i mloda trawa jeczmienna to to samo?mam w sklepie sproszkowana trawe jeczmienna z farmvitu aleniewiem czy to to samo co zielony jeczmien?chodzi mi o proszek a nie tabletki
To samo, powinny być to sproszkowane listki jęczmienia.
Jeśli dorą internetową to http://www.cosdlazdrowia.pl/product/search?s=m%C5%82ody+j%C4%99czmie%C5%84 jak stacjonarnie to będzie na pewno drożej
A JAK TO SMAKUJE? CZY TO MOŻNA WYPIĆ NORMALNIE CZY TRZEBA KLAMERKĘ NA NOS ZAŁOŻYĆ?
Jak siano ze stodoły 🙂 Niedługo będę testował zielone drinki, pewnie też będą ciekawe.Co do klamerki – do wszystkiego można się przyzwyczaić – i do yerba mate i do zielonego jęczmienia.
Różnice miedzy produktami z zielonego jęczmienia są znaczące: mamy sproszkowany sok (ekstrakt – więcej minerałów i witamin ale brak błonnika) i sproszkowana trawa jęczmienna. Ze względu na proces produkcji rozróżniamy produkty organiczne/ekologiczne oraz zwykłe (nie wiadomo czego używano do nawożenia oraz czy suszenie odbywało się we właściwej temperaturze. I ostatnia klasyfikacja to forma spożycia jęczmień występuje w proszku (do sporządzania koktajli), tabletkach oraz kapsułkach. Mam nadzieję, że wyczerpałam temat produktowy. 🙂
Zapomniałaś jeszcze dodać, że niektóre produkty zawierają miks składników pomimo tego, że producenci nazywają je jęczmieniem zielonym.
Jęczmień przede wszystkim powinien być enzymatycznie aktywny. Mnóstwo jest na rynku suszonej w wysokiej temperaturze trawy, która ani młoda nie jest ani właściwie przesuszona. Jeżeli po rozpuszczeniu po wierzchu pływają dziwne farfocle tzn. że trwa nie była młoda. Natomiast enzymatyczną aktywność uzyskujemy przez suszenie ciśnieniowe w niskiej temperaturze. Jeżeli zapytasz polskiego rolnika o to czy właściwie suszył jęczmień to zrobi naprawdę duże oczy a o maszynach do tego przeznaczonych nigdy w życiu nie słyszał. Podobnie jest z optymalizacją kosztu produkcji – rolnicy wolą zebrać jęczmień z wykształconą łodygą a nie listki bo dużo więcej proszku powstaje, problem jednak w tym, że znacznie mniej wartościowego.