Miód Manuka - wprowadzenie

źródło - Wikipedia.

Miód Manuka.

Na rynku wręcz roi się od rozmaitych miodów, a co druga osoba która zapytuje - czy mają państwo jakiś miód, ma dziadka pszczelarza i na miodzie zna się doskonale. W sklepach możemy natknąć się zarówno na miód który będzie produkowany w niewielkiej, rodzinnej pasiece na podlasiu, jak i na produkt miodopodobny, sygnowany jako "mieszanka miodów z Unii i z poza Unii". Aby jeszcze bardziej zamieszać w temacie miodów, dzisiaj będzie o miodzie Manuka.
Miód Manuka niewątpliwie wyróżnia się na półkach sklepowych ze względu na cenę - niewielki słoiczek kosztuje około 200 złotych. W artykule postaram się znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego miód manuka kosztuje tak dużo.

Skąd pochodzi miód Manuka?

Krajem pochodzenia miodu Manuka jest Nowa Zelandia, a pszczoły zbierają nektar z drzewa które nosi właśnie nazwę Manuka. Krzew ten nie jest popularny, dlatego cena miodów jest wysoka. Do ceny miodu dochodzi koszt oznaczania substancji czynnych oraz transport z drugiego krańca Ziemi.

Co zawiera miód Manuka?

Miód manuka zawiera dwie bardzo wartościowe substancje - nadtlenek wodoru (czyli wodę utlenioną) oraz methylgloxal. Methylgloxal nie występuje w żadnym innym produkcie spożywczym, a każdy miód manuka powinien być oznaczony na zawartość tego składnika.

Jak działa miód Manuka?

Większość osób które zdecydowały się na kupno miodu Manuka kupuje go ze względu nie na wyjątkowy smak, lecz na działanie. Miód manuka działa korzystnie ze względu na działanie bakteriobójcze oraz odkażające. Miód - podobnie jak miody z polskich pasiek, dostarcza nam witamin i minerałów. Miód Manuka jest polecany przy częstych zakażeniach. Możesz zastanawiać się jaki smak ma ten miód. Z relacji osób które go próbowały, przypomina normalny miód pomieszany z ... płynem do mycia naczyń.

Działanie miodu Manuka

Miód manuka wykazuje działanie odczulające. Dzięki wyjątkowemu składowi działa jak naturalny antybiotyk - co więcej, jeśli miód jest rozcieńczony z wodą, to działanie jest mocniejsze. Wykazuje także pozytywny wpływ na leczenie zapaleń w obrębie oczu. Za jego pomocą można uzyskać bardzo pozytywne rezultaty jeśli chodzi o leczenie chorób skóry, układu moczowego, nerwowego, oddechowego i pokarmowego. Miód manuka działa bardzo korzystnie w przypadku wrzodów, nieprawidłowego trawienia oraz w biegunkach. Miód manuka jest używany bardzo często przez osoby które często zapadają na choroby układu oddechowego.

Komentarze

 1. Z tym smakiem to lekka przesada, nie jest tak źle;) Ale są już smakowe odmiany, np. z zieloną herbatą, podobno bardzo smaczny :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Według mnie smak jest inny niż jesteśmy przyzwyczajeni, ale jest smaczny. Dzieciom posmakował a to ważne w sytuacji, kiedy masz niejadka. I w mojej opini lepiej jeść go sam niż dodawać do herbaty, przecież traci wtedy część właściwości. U nas miód MGO250+ to zimowy wspomagacz.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem dodawanie go do herbaty to marnotrawstwo, ale niektóre osoby używają go w taki sposób.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja słyszałam, że składniki aktywne tego miodu są odporne na wysoką temperaturę i jako jedyny nadaje się do gorącej herbaty i potraw. Nie wiem na ile to prawda ale nie jeden raz czytałam taką opinię. Ogólnie miodek polecam, mimo wysokiej ceny warto się nim wspomagać, bo działa. Teraz jest fajna promocja - 10% taniej, kody rabatowe na blogach Wolna Kuchnia i Yummymorning.pl :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz