Wirus HBV, HCV – co warto wiedzieć

wątroba
wątroba to organ atakowany przez wirusa typu B i C

Ostatnio mój znajomy podzielił się ze mną swoim problemem. Otóż gdy miał dwa lata, przeszedł bardzo poważną operację. Następnie z jego zdrowiem było wszystko ok, ale podczas ostatniej wizyty kontrolnej, zrobiono mu badanie na antygeny wirusów wątroby. Na podstawie jego wyników, kolega został odesłany do poradni chorób zakaźnych w celu dokładnej oceny, czy jest zarażony wirusem zapalenia wątroby typu B i C.
Gdy dostaniemy taką diagnozę i poszukamy w sieci informacji na tematy efektów działania tych wirusów, reagujemy strachem. W tym artykule postaram się przybliżyć WZW.

Jak przenosi się wirus zapalenia wątroby?

HBV można zarazić się przez krew, kontakty seksualne oraz podczas porodu. Zakażenie przez krew jest możliwe także w gabinecie kosmetycznym czy przy robieniu tatuażu. Nie jest możliwe natomiast zakażenie podczas zwykłego wspólnego przebywania czy mieszkania z drugą osobą, chyba, że dojdzie do kontaktu z jej krwią.

HCV został wykryty dopiero w 1989 roku, a w 1992 roku zaczęto badać przetaczaną krew na jego zawartość. Jeśli miałeś jakąś operację wykonywaną przed tą datą, jest możliwe, że jesteś nosicielem wirusa. HCV nie przenosi się drugą seksualną (szanse przy jednym partnerze wynoszą 3% przy 25 latach współżycia). Zakażenie jest możliwe podczas robienia tatuażu czy zakładania kolczyka.

Podczas robienia tatuażu możesz także zarazić się WZW

Diagnoza zakażenia

Badania na wirusy wątroby nie są bolesne ani uciążliwe. Przy podejrzeniu choroby, lekarz ogólny kieruje nas do poradni zakaźnej. Tam robione są badania z krwi. 
W Warszawie można zrobić anonimowe badania na HCV, HIV i kiłę.
Wirus może pozostawać w formie ukrytej i nie rozmnażać się. Jeśli stan wątroby jest dobry, lekarz może zadecydować wtedy o braku konieczności podejmowania leczenia. 
Kolega, którego historię opisuję, odbył 4 wizyty w poradni chorób zakaźnych w Warszawie, wizyty było około co 2 tygodnie i każda trwała około 45 minut. Dodatkowo musiał zrobić podstawowe badania krwi zlecone w poradni. Nie było to szczególnie uciążliwe.

Jak żyć z WZW, jak dbać o siebie?

WZW to podstępna choroba, która zwykle nie daje jednoznacznych objawów. Zakażenie może przypominać przewlekłą grypę, z bólami stawów i złym samopoczuciem. Czasami może towarzyszyć jej swędzenie skóry, ciemna barwa moczu oraz jasny kolor stolca. Chory zwykle siedzi w taki sposób, by odciążyć prawą stronę ciała (wątroba), co może powodować skrzywienie postawy.
W formie przewlekłej choroba może nie dawać żadnych objawów. 
Jeśli wirusa jest w organizmie bardzo mało i poza tym, jesteśmy zdrowi, możemy żyć normalnie bez objawów chorobowych przez wiele lat. 
Przy WZW konieczna jest abstynencja
Najważniejsze zalecenia przy WZW, to całkowite odstawienie alkoholu. Dla mojego kolegi, wiadomość o tym, że jest nosicielem WZW była silnym motywatorem, by odciąć się całkiem od alkoholu (co planował już wcześniej). Dodatkowo, należy odstawić papierosy i ogólnie dbać o dobry stan zdrowia. Na stan wątroby wpływa korzystnie kawa. Tak jak zawsze, stosujmy ogólne zasady dbania o zdrowie – jedzmy więcej warzyw, unikajmy używek, dbajmy o prawidłową wagę ciała.
Gdy nie stosujemy się do zaleceń lekarza (alkohol), dochodzi do pogorszenia stanu wątroby, a w rezultacie, do nieodwracalnej marskości. Alkohol może prowadzić też do nowotworu wątroby. 

Terapia WZW

Historia znajomego skończyła się bardzo pozytywnie. Wykluczono u niego HBV, natomiast ilość wirusów HCV była bardzo mała. Badanie elastograficzne wątroby (bezbolesne, trwające około 5 minut) potwierdziło, że wątroba jest w dobrym stanie, dlatego lekarz nie zalecił żadnego leczenia.
W przypadku HBV lekarz może zalecić terapię interferonem alfa lub lamiwudyną. Na refundowaną terapię czeka się od około roku do trzech lat. Ze względu na charakterystyczne działanie tego wirusa (łączy się z DNA człowieka), nie można go wyeliminować całkowicie. Leczenie ma na celu maksymalne zmniejszenie ilości osobników wirusa.
Leczenie wirusa HCV jest łatwiejsze – szansa na wyleczenie sięga od 84 do 100%.
Uwaga – tymi wirusami można zarazić się ponownie.

Zioła na WZW

Trwają badania nad naturalnymi preparatami pozwalających wyeliminować wirusy wątroby, lub przynajmniej wspierać naturalne funkcjonowanie tego organu przy chorobie. Należy pamiętać, by przy chorobie stosować je po konsultacji z lekarzem.
Mniszek lekarski (mlecz), ma działanie przeciwzapalne oraz odtruwające. Dostarcza wielu antyoksydantów oraz innych substancji, które regenerują wątrobę. Jednocześnie jest to bardzo bezpieczne zioło bez działań niepożądanych.
Kurkuma wpiera funkcjonowanie wątroby i odtruwa organizm. W sieci znalazłem także informację na temat pozytywnego wpływu kurkumy przy zakażeniu WZW typu C.
Ostropest plamisty to źródło sylimaryny, substancji potencjalnie wspomagającej pracę wątroby.
Karczoch należy do ziół gorzkich, co oznacza, że będzie skutecznie wspierał wydzielanie żółci oraz pracę układu pokarmowego. Dostarcza także antyoksydantów. 
Zielona herbata – źródło antyoksydantów chroniących wątrobę przed wolnymi rodnikami. Dobrym rozwiązaniem jest kupno dobrej jakości zielonej herbaty w wyspecjalizowanym sklepie zielarskim. Nie wydaje mi się, by tania herbata z marketu miała tyle samo korzyści, co „prawdziwe” odmiany typu Gun powder czy Sencha z górnej półki.
Rumianek – ma działanie rozkurczające i odprężające. Odtruwa organizm i zmniejsza stany zapalne. Regularne picie rumianku wpływa pozytywnie na trawienie.