Jakie właściwości zdrowotne ma wódka?


Post dla osób powyżej 18 roku życia.

Wódka to narodowy napój Polaków i Rosjan, a także produkt, z którego jesteśmy dumnie na całym świecie. Polacy zajmują obecnie 4 miejsce, pod względem wypijanej wódki, która traci na popularności, na rzecz piwa. Zwykle mówi się jedynie o jej negatywny działaniu na zdrowie oraz społeczeństwo, jednak nie wolno zapominać o tym, że wódka także posiada pewne korzyści zdrowotne.

Pod względem technologicznym, wódka jest mieszaniną etanolu oraz wody, o stężeniu około 40 procent. Wiele wódek dostępnych w sklepach ma mniejsze stężenie etanolu i zawiera wiele dodatków smakowych – można do nich zaliczyć na przykład Żubrówkę czy Żołądkową gorzką. Wódka nie może mieć mniej niż 37.5 alkoholu, natomiast w USA, zawartość alkoholu w wódce musi wynosić jedynie 30%.


Wódka stanowi także składnik wielu odmian drinków, takich, jak Martini Vodka czy Caipiroska i Krwawa Mary, gdzie zastępuje inne, droższe alkohole.

Pochodzenie wódki
Nie ma jednoznacznego potwierdzenia, kiedy po raz pierwszy zaczęto pić wódkę. Przyjmuje się, że było to w okolicach VIII lub IX wieku N.E w Polsce lub w Rosji. Wódka była stosowana wtedy jako lekarstwo. Ponieważ nie znano wtedy destylacji, wódka mogła mieć najwyższej 14 procent alkoholu, czyli tyle, ile są w stanie wytworzyć drożdże.

Jakie składniki odżywcze zawiera wódka?

Wódka jest stosunkowo kaloryczna, ale jednocześnie, nie pije się jej w takich ilościach, by mogła wpływać na otyłość. Znacznie więcej kalorii, przyjmuje się podczas picia alkoholu w formie dodatków do drinków lub napojów do zapijania.

Alkohol zmniejsza stres

Wódka i inne mocne alkohole, osłabiają pracę mózgu, zmniejszając bardzo szybko poziom stresu. Nikomu nie zalecam takiej kuracji, ponieważ może ona prowadzić do uzależnienia. Wódka wywołuje także senność, jednak sen po alkoholu, rzadko kiedy daje oczekiwany odpoczynek.

Działanie przeciwbólowe

W wielu książkach (na przykład w „Znachorze” Dołęgi-Mostowicza”), można przeczytać o stosowaniu wódki jako środka przeciwbólowego. Wykorzystuje się ją także jako wytrawiacz do ziół, który świetnie pochłania wszystkie substancje aktywne z surowca i ułatwia ich wchłanianie. Jeśli chcesz zrobić nalewkę, zastosuj czystą wódkę o stężeniu 40%.

Zmniejszenie bólu zębów

W nagłym przypadku bólu zęba, możesz posmarować okolice dziąsła wacikiem zanurzonym w wódce, co da natychmiastową ulgę. Alkohol o dużym stężeniu, hamuje odczuwanie bólu. Warto pamiętać o tym, że w wielu płynach do płukania ust, jest spora dawka alkoholu – stąd ostrzeżenie, że nie wolno ich połykać.

Wpływ na zdrowie serca

To bardziej legenda miejska, niż potwierdzone dane, jednak wielu stulatków chwali się tym, że od czasu do czasu pozwalali sobie na kieliszek wódki. Wódka rozkurcza naczynia krwionośne, poprawiając krążenie krwi, oraz może wpływać na zmniejszenie poziomu cholesterolu LDL.

Korzystny wpływ na włosy

Alkohol ma działanie ściągające, dlatego jest stosowany często w tonikach i odżywkach do włosów, a także w produktach przeciwtrądzikowych. Toniki na bazie alkoholu usuwają zanieczyszczenia z włosów oraz poprawiają ich wzrost. Mogą być korzystne także w przypadku upartego łupieżu i wtedy, gdy chcemy pobudzić funkcjonowanie cebulek włosowych.

Działanie odkażające

W medycynie do odkażania stosuje się zwykle alkohol 70%, jednak wódka, także nadaje się do odkażania ran, szczególnie tych po ugryzieniach owadów. Nie wolno stosować jej do przymoczek oraz na otwarte rany.

W sieci można znaleźć także informację o tym, że kompres namoczony w alkoholu, pozwala szybciej zwalczyć gorączkę. Wódka odkazi także stopy – można w tym celu dodać ją do miski z wodą.

Wódka na diecie

Jeśli jesteś na diecie, szczególnie niskowęglowodanowej, i chcesz napić się czegoś alkoholowego na imprezie, wódka jest jednym z najlepszych wyborów. Zawiera stosunkowo mało kalorii i będzie smakowała, na przykład w formie drinka z cytryną i lodem. Wódka jest jednym z najczystszych alkoholi i pita w umiarze, powoduje mniejszego kaca, niż analogiczna ilość whisky czy innych, ciemnych alkoholi.


Mocne alkohole w łazience

Wódka może być stosowana jako środek czyszczący, szczególnie w kuchni i łazience. Dzięki niej łatwiej pozbędziesz się pleśni i bakterii. Mocny, czysty alkohol świetnie czyści szkło i okulary. W wódce można także odkazić maszynkę do golenia.

Ostrzeżenie
Wódka ma pewne zalety zdrowotne, jednak należy pamiętać, że niszczy ona narządy, takie jak mózg, wątroba oraz trzustka. Regularne picie mocnych alkoholi pogarsza stan układu odpornościowego i podwyższa ciśnienie, a także prowadzi do większego wydzielania adrenaliny.

Mocne alkohole są zakazane w wielu chorobach, takich, jak cukrzyca, choroby układu pokarmowego czy serca.


Podsumowując – wódka stanowi element polskiej tradycji i wyróżnia nasz kraj na całym świecie. Chciałbym, by nasz naród wyróżniał się także umiarkowaniem w jej piciu.  

Komentarze