Najważniejsze trendy zdrowotne, z których warto zrezygnować w 2017 roku


1 Dieta Paleo i produkty, które się w niej stosuje
W 2016 roku dużą popularnością cieszyły się produkty Paleo, takie, jak na przykład „kuloodporna kawa” z masłem lub olejem kokosowym, oraz potrawy z bardzo dużą zawartością tłuszczu. Tłuszcz jest ważnym elementem diety, ale, jeśli jemy go za dużo i niepotrzebnie, prowadzi do zwiększenia ilości kalorii i otyłości. Zwróć uwagę także na to, że jaskiniowcy, którzy byli na diecie Paleo, żyli po 30 – 40 lat.


2 Herbatki odchudzające
Nie spotkałem jeszcze osoby, która by schudła stosując herbatki odchudzające. Działanie herbat zawierających takie składniki, jak czerwona herbata czy yerba mate, jest bardzo słabe, natomiast herbaty przeczyszczające, dają tylko tymczasowy efekt.

3 Produkty zastępujące wodę
Woda kokosowa, sok brzozowy, woda z melona, napój z aloesu – te produkty są promowane jako zdrowa alternatywa dla zwykłej wody, jednak moim zdaniem, nie są dobrym wyborem. Zawierają sporo cukru i sztucznych dodatków, przeszkadzają w odchudzaniu i nie dają Ci żadnych korzyści. Postaw na zwykłą wodę!

4 „Zielone proszki”
Pamiętasz, jak mocno reklamowano w sieci takie produkty, jak zielony jęczmień, spirulina czy trawa pszeniczna? Są one ciekawym dodatkiem do jedzenia, ale na pewno nie leczą żadnych chorób, nie odkwaszają organizmu (nie istnieje coś takiego jak zakwaszenie), oraz nie zapewnią Ci wiecznej młodości. Uważam, że lepiej jest zjeść prawdziwe warzywa, niż skrajnie przetworzony produkt, jakim są zielone proszki. Nie wierzę w to, że rozdrabnianie, suszenie i liofilizacja nie ma wpływu na zawartość witamin i minerałów w produkcie.

5 Unikanie jedzenia owoców, które zawierają dużo cukru
Owoce zawierają mnóstwo błonnika, witamin, minerałów i innych składników, jednak zwolennicy diet odchudzających często uważają, że są one przyczyną otyłości, z powodu dużej zawartości węglowodanów. Takie informacje można znaleźć na przykład w książkach Jana Kwaśniewskiego o diecie optymalnej. Żyjemy w czasach, gdy większość społeczeństwa cierpi na otyłość, ale na pewno nie jest to spowodowane, jedzeniem nadmiaru owoców! Unikaj jedzenia nadmiaru tłuszczu i słodzonych napojów, a zamiast nich, jedz więcej warzyw!

6 Superfood
Czy ktoś jest w stanie wyjaśnić, co oznacza ten termin? Ma on znaczenie jedynie marketingowe, a pod tę etykietkę można podciągnąć niemal wszystkie produkty pojawiające się w sklepach. Ostatnio spotkałem się nawet z takim określeniem … kaszanki. Aby zadbać o swoje zdrowie, kieruj się zdrowym rozsądkiem, a czasem, mądrościami naszych babć, a nie marketingowym bełkotem.


Komentarze