Domowe sposoby na wzmocnienie kości

Osteoporoza to problem zdrowotny, którego występowanie można zmniejszyć stosując takie produkty, jak szpinak, warzywa strączkowe, ocet winny, mleko, sok z ananasa, łososia, tofu, koniczyna czerwona, pluskwicę groniastą, jogurt i suplementy z wapniem. Na poprawienie stanu kości wpływa także zaprzestanie palenia i picia alkoholu, utrzymanie prawidłowej wagi, regularne ćwiczenia i ograniczenie spożycia białka.

Wraz ze starzeniem się organizmu, dochodzi do różnych dolegliwości zdrowotnych, z którymi trzeba się pogodzić. Największym problemem starszych osób są takie zaburzenia, jak problemy z pamięcią i myśleniem, stany zapalne oraz osteoporoza. 

Ta ostatnia choroba dotyka 10 milionów osób rocznie na całym świecie. Nazwa tej choroby w języku greckim oznacza "dziurawe kości", co precyzyjnie oddaje skutki jej działania na organizm. U osoby chorej na osteoporozę spada poziom wapnia w kościach, co znacznie je osłabia. Może to doprowadzić do zwiększonego ryzyka złamań kości. Jest to bardzo groźne u osób, które mają problemy z równowagą lub przewlekłym stanem zapalnym.

Ponad 70% osób w wieku powyżej 80 lat choruje na jakąś z form osteoporozy, dlatego ilość złamań biodra, ramienia i kręgosłupa w tej grupie wiekowej jest znacznie mniejsza niż u młodszych osób. Złamanie może być ogromnym problemem zdrowotnym i spowodować niepełnosprawność. Miejsce złamania jest zwykle stale osłabione i może się w nim pojawić chroniczny ból. Prowadzi to do zmniejszonej mobilności, uzależnienia od stosowania leków przeciwbólowych i osłabienia mięśni z powodu braku ruchu. 

Wszystko to sprawia, że trudno wrócić do zdrowia. Osoby w starszym wieku powinny zmienić styl życia i zmienić dietę tak, by zminimalizować ryzyko poważnego złamania. Jest kilka leków, które zwiększają wytrzymałość kości i pozwalają zmniejszyć przewlekły ból po złamaniu. Jestem pewny, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest po prostu unikanie złamań i dbanie o to, by kości były naturalnie zdrowe. Zobaczmy, jakie preparaty można zastosować, by poprawić stan kości i uchronić się od osteoporozy.


Domowe sposoby na wzmocnienie kości

Ocet winny: jednym z najlepszych sposobów na to, by wzmocnić kości, jest zwiększenie ilości przyjmowanych minerałów, a w szczególności wapnia. Wapń musi być stale uzupełniany, a w im starszym wieku jesteśmy, tym większe ilości łatwo wchłanialnego wapnia powinniśmy przyjmować. Ocet winny to bardzo dobre źródło wapnia. Dzięki niemu można zwiększyć wchłanianie wapnia z innych produktów, dlatego dodawaj go regularnie do sałatek.


Tofu: soja ma wiele interesujących działań zdrowotnych, z uwagi na dużą zawartość fitoestrogenów. Regularne jedzenie soi przywraca prawidłowy poziom hormonów, a także wpływa na zwiększenie gęstości kości. Warto o tym pamiętać szczególnie dlatego, że kobiety są znacznie bardziej narażone na osteoporozę, niż mężczyźni.


Zaprzestanie palenia: Palenie to kolejna przyczyna osteoporozy. Paląc papierosy, dostarczasz organizmowi substancji, które mogą prowadzić do nowotworów, a także zwiększasz ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Papierosy przyśpieszają także pojawienie się menopauzy u kobiet, przez co zwiększa się ryzyko osteoporozy. Przestając palić odpowiednio wcześnie, opóźniasz nadejście menopauzy i objawów, które są z nią związane.


Utrzymuj prawidłową wagę: otyłość od zawsze była związana z dużym ryzykiem wystąpienia różnych chorób, jednak zrzucenie nadmiernej ilości kilogramów, może być groźne dla zdrowia. Osoby, które są bardzo szczupłe (na przykład z powodu zaburzeń odżywiania), są znacznie bardziej narażone na przedwczesne uszkodzenie kości. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała, to klucz do zachowania zdrowia.


Koniczyna czerwona: koniczyna ma podobne działanie estrogenowe, jak soja. Stosowanie koniczyny może zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę. Jej działanie jest nieco mniej pewne od soi, ponieważ składniki aktywne wchodzą w skład olejku lotnego. Działanie lecznicze koniczyny czerwonej nie jest do końca poznane, jednak z powodzeniem stosuje się ją w medycynie ludowej.


Łosoś: łosoś i inne ryby z naturalnych hodowli, zawierają dużą ilość witaminy D i zdrowych kwasów omega-3. Jeśli chcesz uchronić się przed osteoporozą, zwiększ ilość ryb w diecie.


Regularne ćwiczenia: poważne złamania pojawiają się znacznie rzadziej u osób, które regularnie ćwiczą. Dzięki ćwiczeniom poprawiamy funkcjonowanie mięśni, a tym samym, zmniejszamy ryzyko poważnego upadku, prowadzącego do złamania kości. Aktywność fizyczna poprawia także samopoczucie i zapobiega chorobom, które są związane z wiekiem.


Odstaw alkohol: alkohol w bardzo małych ilościach może poprawić wchłanianie wapnia. Niestety, ale jeśli przyjmujemy go więcej, wpływa negatywnie na zdrowie kości i ogólne zdrowie. Co najgorsze, powoduje zaburzenia równowagi - do wielu upadków związanych z poważnym złamaniem, dochodzi właśnie pod wpływem alkoholu.


Szpinak: szpinak zawiera mnóstwo wapnia, dlatego warto go dodawać na przykład do sałatek. Upewnij się, że w Twojej diecie jest wystarczająco dużo witamin i minerałów, bo to one odpowiadają w dużej mierze za zdrowie kości.


Mleko - najsłynniejszy i najbardziej kontrowersyjny produkt, który ma wspomagać zdrowie kości. Moim zdaniem, duża zawartość wapnia w mleku to dobry sposób na wzmocnienie kości. Jedna szklanka mleka dostarcza jedną czwartą dziennego ilości dziennego zapotrzebowania wapnia.


Pluskwica groniasta: badania na temat tej rośliny są nadal w powijakach, jednak specjaliści od ziołolecznictwa twierdzą, że to zioło ma podobne działanie do soi. Pluskwica powinna być stosowana przez kobiety chcące zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy i intensywność objawów, które towarzyszą menopauzie.


Sok z ananasa: ananas ma wiele korzyści zdrowotnych i sprawdza się także u starszych osób. Pijąc regularnie sok z ananasa, uzupełniamy niedobór manganu. Prawidłowy poziom tego minerału zmniejsza ryzyko uszkodzeń kości. Najlepiej używać soku, który zrobiliśmy sami, dzięki czemu unikniemy dużej ilości cukru, charakterystycznej dla soków sprzedawanych w sklepach.


Zmniejszenie ilości przyjmowanego białka: Badacze sugerują, że przyjmowanie większej ilości białka, niż zapotrzebowanie organizmu, powoduje jego usuwanie wraz z wapniem. Warto na to zwrócić uwagę także dlatego, że człowiek w starszym wieku ma zwykle mniejsze zapotrzebowanie na białko, niż młoda osoba.


Suplementy wapniowe: suplementy zawierające wapń znajdziesz w każdym sklepie zielarskim i aptece. Ich przyjmowanie to jeden ze sposobów na uzupełnienie wapnia i zapobieganie osteoporozie.


Pamiętaj o tym, że nadmierne przyjmowanie wapnia może prowadzić do innych problemów zdrowotnych - na przykład do kamieni żółciowych lub nasilenia dny moczanowej. Ilość przyjmowanego wapnia musi być dostosowana do Twojego wieku oraz stanu zdrowia. Przed zastosowaniem domowych metod na osteoporozę, warto zapoznać się z opinią lekarza.Komentarze