Dobre zioła: Domowe sposoby na wzmocnienie kości

czwartek, 14 stycznia 2016

Domowe sposoby na wzmocnienie kości

Osteoporoza to problem zdrowotny, którego występowanie można zmniejszyć stosując takie produkty, jak szpinak, warzywa strączkowe, ocet winny, mleko, sok z ananasa, łososia, tofu, koniczyna czerwona, pluskwicę groniastą, jogurt i suplementy z wapniem. Na poprawienie stanu kości wpływa także zaprzestanie palenia i picia alkoholu, utrzymanie prawidłowej wagi, regularne ćwiczenia i ograniczenie spożycia białka.

Wraz ze starzeniem się organizmu, dochodzi do różnych dolegliwości zdrowotnych, z którymi trzeba się pogodzić. Największym problemem starszych osób są takie zaburzenia, jak problemy z pamięcią i myśleniem, stany zapalne oraz osteoporoza. 

Ta ostatnia choroba dotyka 10 milionów osób rocznie na całym świecie. Nazwa tej choroby w języku greckim oznacza "dziurawe kości", co precyzyjnie oddaje skutki jej działania na organizm. U osoby chorej na osteoporozę spada poziom wapnia w kościach, co znacznie je osłabia. Może to doprowadzić do zwiększonego ryzyka złamań kości. Jest to bardzo groźne u osób, które mają problemy z równowagą lub przewlekłym stanem zapalnym.

Ponad 70% osób w wieku powyżej 80 lat choruje na jakąś z form osteoporozy, dlatego ilość złamań biodra, ramienia i kręgosłupa w tej grupie wiekowej jest znacznie mniejsza niż u młodszych osób. Złamanie może być ogromnym problemem zdrowotnym i spowodować niepełnosprawność. Miejsce złamania jest zwykle stale osłabione i może się w nim pojawić chroniczny ból. Prowadzi to do zmniejszonej mobilności, uzależnienia od stosowania leków przeciwbólowych i osłabienia mięśni z powodu braku ruchu. 

Wszystko to sprawia, że trudno wrócić do zdrowia. Osoby w starszym wieku powinny zmienić styl życia i zmienić dietę tak, by zminimalizować ryzyko poważnego złamania. Jest kilka leków, które zwiększają wytrzymałość kości i pozwalają zmniejszyć przewlekły ból po złamaniu. Jestem pewny, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest po prostu unikanie złamań i dbanie o to, by kości były naturalnie zdrowe. Zobaczmy, jakie preparaty można zastosować, by poprawić stan kości i uchronić się od osteoporozy.


Domowe sposoby na wzmocnienie kości

Ocet winny: jednym z najlepszych sposobów na to, by wzmocnić kości, jest zwiększenie ilości przyjmowanych minerałów, a w szczególności wapnia. Wapń musi być stale uzupełniany, a w im starszym wieku jesteśmy, tym większe ilości łatwo wchłanialnego wapnia powinniśmy przyjmować. Ocet winny to bardzo dobre źródło wapnia. Dzięki niemu można zwiększyć wchłanianie wapnia z innych produktów, dlatego dodawaj go regularnie do sałatek.


Tofu: soja ma wiele interesujących działań zdrowotnych, z uwagi na dużą zawartość fitoestrogenów. Regularne jedzenie soi przywraca prawidłowy poziom hormonów, a także wpływa na zwiększenie gęstości kości. Warto o tym pamiętać szczególnie dlatego, że kobiety są znacznie bardziej narażone na osteoporozę, niż mężczyźni.


Zaprzestanie palenia: Palenie to kolejna przyczyna osteoporozy. Paląc papierosy, dostarczasz organizmowi substancji, które mogą prowadzić do nowotworów, a także zwiększasz ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Papierosy przyśpieszają także pojawienie się menopauzy u kobiet, przez co zwiększa się ryzyko osteoporozy. Przestając palić odpowiednio wcześnie, opóźniasz nadejście menopauzy i objawów, które są z nią związane.


Utrzymuj prawidłową wagę: otyłość od zawsze była związana z dużym ryzykiem wystąpienia różnych chorób, jednak zrzucenie nadmiernej ilości kilogramów, może być groźne dla zdrowia. Osoby, które są bardzo szczupłe (na przykład z powodu zaburzeń odżywiania), są znacznie bardziej narażone na przedwczesne uszkodzenie kości. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała, to klucz do zachowania zdrowia.


Koniczyna czerwona: koniczyna ma podobne działanie estrogenowe, jak soja. Stosowanie koniczyny może zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę. Jej działanie jest nieco mniej pewne od soi, ponieważ składniki aktywne wchodzą w skład olejku lotnego. Działanie lecznicze koniczyny czerwonej nie jest do końca poznane, jednak z powodzeniem stosuje się ją w medycynie ludowej.


Łosoś: łosoś i inne ryby z naturalnych hodowli, zawierają dużą ilość witaminy D i zdrowych kwasów omega-3. Jeśli chcesz uchronić się przed osteoporozą, zwiększ ilość ryb w diecie.


Regularne ćwiczenia: poważne złamania pojawiają się znacznie rzadziej u osób, które regularnie ćwiczą. Dzięki ćwiczeniom poprawiamy funkcjonowanie mięśni, a tym samym, zmniejszamy ryzyko poważnego upadku, prowadzącego do złamania kości. Aktywność fizyczna poprawia także samopoczucie i zapobiega chorobom, które są związane z wiekiem.


Odstaw alkohol: alkohol w bardzo małych ilościach może poprawić wchłanianie wapnia. Niestety, ale jeśli przyjmujemy go więcej, wpływa negatywnie na zdrowie kości i ogólne zdrowie. Co najgorsze, powoduje zaburzenia równowagi - do wielu upadków związanych z poważnym złamaniem, dochodzi właśnie pod wpływem alkoholu.


Szpinak: szpinak zawiera mnóstwo wapnia, dlatego warto go dodawać na przykład do sałatek. Upewnij się, że w Twojej diecie jest wystarczająco dużo witamin i minerałów, bo to one odpowiadają w dużej mierze za zdrowie kości.


Mleko - najsłynniejszy i najbardziej kontrowersyjny produkt, który ma wspomagać zdrowie kości. Moim zdaniem, duża zawartość wapnia w mleku to dobry sposób na wzmocnienie kości. Jedna szklanka mleka dostarcza jedną czwartą dziennego ilości dziennego zapotrzebowania wapnia.


Pluskwica groniasta: badania na temat tej rośliny są nadal w powijakach, jednak specjaliści od ziołolecznictwa twierdzą, że to zioło ma podobne działanie do soi. Pluskwica powinna być stosowana przez kobiety chcące zmniejszyć ryzyko rozwoju osteoporozy i intensywność objawów, które towarzyszą menopauzie.


Sok z ananasa: ananas ma wiele korzyści zdrowotnych i sprawdza się także u starszych osób. Pijąc regularnie sok z ananasa, uzupełniamy niedobór manganu. Prawidłowy poziom tego minerału zmniejsza ryzyko uszkodzeń kości. Najlepiej używać soku, który zrobiliśmy sami, dzięki czemu unikniemy dużej ilości cukru, charakterystycznej dla soków sprzedawanych w sklepach.


Zmniejszenie ilości przyjmowanego białka: Badacze sugerują, że przyjmowanie większej ilości białka, niż zapotrzebowanie organizmu, powoduje jego usuwanie wraz z wapniem. Warto na to zwrócić uwagę także dlatego, że człowiek w starszym wieku ma zwykle mniejsze zapotrzebowanie na białko, niż młoda osoba.


Suplementy wapniowe: suplementy zawierające wapń znajdziesz w każdym sklepie zielarskim i aptece. Ich przyjmowanie to jeden ze sposobów na uzupełnienie wapnia i zapobieganie osteoporozie.


Pamiętaj o tym, że nadmierne przyjmowanie wapnia może prowadzić do innych problemów zdrowotnych - na przykład do kamieni żółciowych lub nasilenia dny moczanowej. Ilość przyjmowanego wapnia musi być dostosowana do Twojego wieku oraz stanu zdrowia. Przed zastosowaniem domowych metod na osteoporozę, warto zapoznać się z opinią lekarza.Brak komentarzy :

Publikowanie komentarza