Jakie są najważniejsze zalety stosowania kurkumy i kurkuminy?

Kurkuma jest tradycyjnie stosowana w problemach z układem oddechowym i trawiennym. Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich 50 lat wskazują, że jej działanie wynika z dużej zawartości kurkuminy, będącej jej składnikiem aktywnym. Kurkumina to polifenol, który ma działanie antyoksydacyjne, przeciwdziała zaczerwienieniom i odtruwa organizm.

Z tego powodu, rozpoczęto badania na temat stosowania korzenia cykorii jako środka zapobiegawczego i leku. Kurkumina jest obecnie stosowana w wielu krajach, jednak zawsze określa się ją mianem suplementu diety, nie leku. Badania przeprowadzone na zwierzętach wskazują, że jej zalety są bardzo duże.
Jak działa kurkuma?
Reakcje spowodowane wolnymi rodnikami są poważnym zagrożeniem dla organizmu i mogą powodować wiele chronicznych chorób. Kurkumina wykazuje wiele korzyści właśnie podczas stosowania jej w chorobach przewlekłych, ponieważ ma silne działanie antyoksydacyjne. Stres oksydacyjny prowadzi do starzenia i nieprawidłowego działania komórek, a także ich uszkodzeń. To także przyczyna otyłości, chorób wątroby i uszkodzeń tego organu wywołanych przez alkohol. Badacze z Chin odkryli, że kurkumina może być stosowana w celu zmniejszenia objawów marskości wątroby, ponieważ zmniejsza ona szkodliwy wpływ wolnych rodników.
Kurkumina, kapsaicyna i gingerol wpływają pozytywnie także na cukrzycę. W Saint Luis odkryto, że kurkumina hamuje działanie insuliny, polegające na przenoszeniu komórek tłuszczowych do komórek i zmniejsza stres oksydacyjny.
Kurkuma i wątroba
Otyłość prowadzi do wielu chorób, między innymi do zaburzeń pracy wątroby. Aby zbadać efekt działania kurkuminy na wątrobę, badacze przebadali myszy z otyłością. Gdy podawano im ten składnik, myszy chudły i zmniejszał się ich poziom cholesterolu we krwi. Badacze zauważyli, że kurkumina może pomagać w walce ze stłuszczeniem wątroby. To działanie jest powiązane z tym, że kurkumina spowalnia aktywność komórek tłuszczowych, głównych prowokatorów choroby wątroby. Jeśli już dojdzie do ich rozwoju, kurkumina zmniejsza poziom cholesterolu.
Ochrona przed innymi chorobami
W College of Food Science and Technology w Chinach sprawdzono, czy kurkumina działa przeciw takim patogenom znajdującym się w żywności, jak E.coli. Okazuje się, że tak - substancja skutecznie spowalnia ich rozwój. Jej wpływ na grzyby jest jeszcze większy.
Kolejne badania na temat kurkuminy miały na celu ocenić jej hamujący wpływ na bakterie żyjące na ludzkich zębach. Wyniki tych badań pokazały, że kurkumina spowalnia znacznie ich rozwój. Z tego powodu trwają prace nad zastosowaniem kurkuminy jako środka konserwującego, zwalczającego bakterie i grzyby.
Ostatnie wyniki badań
Mimo tego, że działanie kurkumy jest bardzo obiecujące, czekamy wciąż na randomizowane badania z grupą kontrolną, które potwierdzą jej efektywność stosowania. Niektórzy badacze twierdzą, że biodostępność kurkuminy może być zbyt mała, co ograniczy zastosowania tego preparatu. Mówi się też o tym, że kurkumina tworzy większe, gorzej przyswajalne związki. Potwierdzono to w jednym z badań na szczurach, w których odkryto, że te cząsteczki odkładają się w wątrobie i płucach. Miały one pozytywne działanie - u zwierząt z astmą zmniejszały odpowiedź alergiczną i podrażnienie, co prowadzi do wniosku, że kurkumina może w przyszłości być stosowana w terapii astmy.
Suplementacja kurkuminą

Na rynku jest mnóstwo suplementów z kurkuminą, a naszym zdaniem warto wybrać te, które mają najwyższą jakość. Bardzo dobre działanie ma także kurkumina w płynie. Chciałbym usłyszeć od was, jakie przyjmujecie suplementy z kurkumą i jakie dają one efekty. Opisz w komentarzu swoje doświadczenia w stosowaniu kurkumy.

Komentarze

 1. Jeśli można, proszę napisać, jaka jest różnica w stosowaniu przyprawy z kurkumy, a tej, dostępnej w suplementach.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka że zwykła kurkuma praktycznie się nie przyswaja , w niektórych suplementach jest ona niewiele lepsza , a niektóre cechują się bardzo wysokim poziomem bioretencji , sama stosuję Licur który ma najwyższy poziom tego przyswajania gorąco ci polecam

   Usuń

Prześlij komentarz