Zioła na przebarwienia skórne

Czym są przebarwienia skórne i jak powstają?
Przebarwienia skórne są defektami kosmetycznymi, które powoduje nadprodukcja melaniny. Nadprodukcję tej substancji wywołuje nadmierne przebywanie na słońcu i wpływ promieni UV na skórę oraz działanie różnych substancji. Często przebarwienia skóry powstają w wyniku różnych chorób i schorzeń. Przebarwienia skórne najczęściej zostają zauważane po zniknięciu opalenizny. Zmiany skórne najczęściej pojawiają się na czole, nosie, dłoniach, policzkach i dekolcie.
Za kolor naszej skóry odpowiada produkowana w melanocytach melanina. Melanocyty znajdują się w najgłębszej warstwie naskórka. 

Melanina jest produkowana pod wpływem enzymów tyrozynazy i gromadzona jest w melanosomach. Melanina dzieli się na feomelaninę, która nie jest w stanie ochronić się przed promieniami słonecznymi, oraz eumelaninę, która ma pewne zdolności ochronne przed promieniowaniem UV. Od melaniny i wielkości melanosomów zależy kolor naszej skóry. Im większa jej zawartość i im większe są melanosomy, tym karnacja jest ciemniejsza. Melanina głównie służy do ochrony organizmu i skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, czynników genetycznych i hormonalnych. W melanocytach produkowana jest głównie feomelanina, która jest zdolna przyjąć jedynie małą dawkę promieni słonecznych. 

Bez odpowiedniej ochrony skóry, nadmierny wpływ promieni UV prowadzi do poparzeń oraz zmian skórnych, rozwoju wolnych rodników, uszkodzenia DNA i zaburzeń w procesie powstawania barwnika skórnego. Najczęstszymi przyczynami powstawania przebarwień skórnych jest ciąża, menopauza, kuracje hormonalne, choroby wątroby, stosowanie doustnej antykoncepcji, niedoczynność tarczycy, nadnerczy, działanie substancji fitotoksycznych i fotoalergizujących.
Rodzaje przebarwień skóry
Przebarwienia polekowe. Stanowią od 10 do 20 procent wszystkich przypadków nabytych przebarwień skóry. Powodowane są najczęściej przez tetracykliny, niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki przeciwmalaryczne, cytotoksyczne, psychotropowe i kardiologiczne.
Przebarwienia pozapalne. Powstają w miejscach, w których wcześniej występował trądzik, wysypki skórne, oparzenia słoneczne, uczulenia i urazy.
Melasma. Najczęstsze przebarwienie skórne występujące u kobiet po 30 roku życia. Przebarwienia charakteryzują się nieregularnym, ostro zakończonym kształtem. Występują w czasie ciąży i podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.
Melanoza Riehla. Siateczkowate przebarwienia na bocznych częściach szyi, policzkach, skroniach. Spowodowane są słońcem, kosmetykami oraz czasem stosowaną dietą.
Plamy soczewicowate starcze. Okrągłe lub owalne niewielkie plamki w kolorze jasnego brązu lub nawet czarnego. Tworzą się w miejscach narażonych na wpływ promieni UV, głównie na twarzy, szyi, dłoniach, przedramionach i podudziach. Pojawiają się między 30 a 50 rokiem życia. Z czasem mogą się powiększać i ciemnieć.

Przebarwienia skórne najczęściej leczy się dermatologicznie, jednak z wieloma z nich możemy poradzić sobie na własną rękę, stosując różnego rodzaju zioła w formie maseczek, soków lub nalewek.
Zioła pomagające wyleczyć przebarwienia skórne
Nalewka z cedru- Nalewkę z cedru stosujemy zewnętrznie na skórę. Oklepujemy miejsce występowania przebarwień skórnych kilka razy dziennie. Nalewkę z cedru przygotowujemy przez całkowite wypełnienie 0,5 litrowej butelki drobno posiekanymi listkami cedru, a następnie zalewamy około 40% alkoholem. Nalewka musi postać od paru dni do tygodnia w celu wyciągnięcia z cedru jego dobroczynnych substancji.
Sok z nagietka- Nagietek jest powszechnie stosowany podczas leczenia zmian skórnych i wszelkiego rodzaju chorób skóry, w tym zmian, przebarwień oraz stanów zapalnych skóry. Roślina kwitnie cztery miesiące, od czerwca do września. Sok przygotowujemy przez zmielenie łodyg nagietka. Soku powinniśmy stosować kilka razy dziennie, nakładając i wcierając go miejscowo na obszar, na którym występują przebarwienia skórne.

Płukanka z przytuli- Zalecana podczas leczenia przebarwień i plam skórnych, w tym plam starczych. Przytuła jest pospolicie występującym ziołem. Rośnie na zboczach gór, pastwiskach oraz łąkach. Kwietnie od lipca do września. Płukanki należy używać raz dziennie, najlepiej z samego rana. Płukankę robimy poprzez zalania jednej łyżki stołowej wrzątkiem. Wywar parzymy 30 sekund, następnie odcedzamy i przemywamy obszar zmian skórnych.

Maść z przytuli- Maści należy stosować dwa razy dziennie, codziennie. Przygotowujemy ją przez podgrzanie 0,5kg czystego tłuszczu wieprzowego, a następnie dosypujemy 4 lub 5 pełnych garści przytuli. Po pienieniu się tłuszczu należy zostawić go jeszcze minutę lub dwie na ogniu. Cały czas należy intensywnie mieszać miksturę, a po wyłączeniu ognia zostawić ją na całą noc. Następnego dnia znowu rozgrzewamy tłuszcz aż do doprowadzenia go do płynnej postaci. Po podgrzaniu przepuszczamy tłuszcz przez lniana ścierkę, a zioła skrupulatnie odsączamy. Maść należy przechowywać w małych słoikach w chłodnym i zacienionym miejscu.

Komentarze