Olejek z wiesiołka - jak działa?

Olej z wiesiołka możesz znaleźć w wielu suplementach diety, dostępnych bez recepty.
Ze względu na wiele korzyści zdrowotnych, niektórzy lekarze polecają jego stosowanie przy różnych chorobach. Przykładowo, przez kilka lat wykorzystywano go w Anglii jako lek na receptę, stosowany przy egzemie i bólach piersi w Anglii, jednak po pewnym czasie wycofano się z takiego zakwalifikowania tego preparatu.

Jakie składniki zawiera olej z wiesiołka?

Roślina, z której się go pozyskuje, jest dość niepozorna i rośnie w wielu miejscach świata. Jego nasiona są niewielkie i bardzo twarde, dlatego raczej nie przyjmuje się ich w taki sposób, jak nasiona lnu.
W jego skład wchodzi kwas mnóstwo kwasów omega-6, w szczególności GLA.
Kwas linolenowy to jego drugi składnik, który jest niezbędnym składnikiem każdej komórki i powleka komórki nerwowe (jest składnikiem mieliny), a dzięki niemu, można uchronić nerwy od degeneracji.
W jego składzie jest około 8% GLA i 72% kwasu linolenowego.
Rekomendowana dawka olejku z wiesiołka jest dość duża i wynosi od 4 do 6 gramów dziennie.

Olej z wiesiołka na egzemę

Egzema i inne problemy skórne, bardzo często pojawiają się dlatego, że w organizmie jest nieprawidłowy stosunek kwasów omega-3 i omega-6. Przyjmowanie oleju z wiesiołka poprawia tę równowagę, dlatego zmniejsza nasze problemy.
Badania na temat tego oleju jednoznacznie wykazały, że zmniejsza on objawy egzemy, takie, jak swędzenie i pieczenie skóry.
Jeśli przyjmujesz leki sterydowe, może być to poważnym przeciwwskazaniem do stosowania wiesiołka, dlatego przed jego zastosowaniem musisz zapytać o zdanie lekarza. Sterydy mają jeszcze jedno działanie - osłabiają działanie oleju, dlatego łączenie tych dwóch preparatów może być niewskazane.
Egzema może być efektywnie leczona z użyciem konwencjonalnych leków, jednak wiele osób próbuje leczyć się na własną rękę. Innym preparatem, który pomaga przy tej dolegliwości, jest olej z ogórecznika i olej lniany.

Co ciekawe, olej wiesiołkowy może dawać niewielkie efekty uboczne ze strony układu pokarmowego, ale mijają one bardzo szybko.
Jest wiele badań na temat działania wiesiołka na układ pokarmowy i ich wyniki nie są jednoznaczne. Spotkałem się także z opinią, że ma on bardzo dobre działanie zarówno wtedy, gdy jest stosowany miejscowo, jak i doustnie. Trudno ocenić ten preparat jednoznacznie, bo naukowcy nie mają problem z uzyskaniem funduszy na jego przebadanie.

Olej z wiesiołka na menopauzę i PMS

Największym problemem kobiet w wieku menopauzalnym są uderzenia gorąca. Lekarze stale szukają lekarstwa na tę dolegliwość i badali pod tym względem także wiesiołka. Jedne badania z 2006 roku wykazały, że jego działanie jest nie do odróżnienia od placebo.
Nowsze badania z 2013 roku, w których zbadano 56 kobiet w wieku okołomenopauzalnym przez 6 tygodni, dają większą nadzieję. Wykazały, że pozwala on skutecznie pozbyć się rumieńców i napadów gorąca.

Nie ma aktualnie żadnych wyników, które wskazywałyby na to, że olej z wiesiołka jest korzystny na PMS - badania prowadzone systematycznie na niewielkiej grupie kobiet, nie potwierdziły tego założenia.

Kilka kobiet zaznaczyło w ankietach, że odkąd przyjmują olej z wiesiołka, znacznie zmniejszyły się u nich takie objawy, jak tkliwość piersi, złe samopoczucie, rozdrażnienie i zatrzymanie wody w organizmie.

Olej z wiesiołka na neuropatię

Neuropatia jest bardzo częstą dolegliwością towarzyszącą cukrzycy. Może być ona leczona z użyciem oleju z wiesiołka wtedy, gdy nie działają inne metody, lub gdy nie można ich zastosować.
Lekarze nie są pewni, czy olej z wiesiołka działa, czy też nie, jednak sporo pacjentów potwierdza, że przyjmowanie wiesiołka przez dłuższy czas jest korzystne dla zdrowia.
W jednym, niewielkim badaniu potwierdzono, że olejek z wiesiołka skutecznie poprawia stan przy neuropatii, jednak trzeba przyjmować go przynajmniej przez pół roku. Warto zauważyć, że wiele ziół jest skutecznych w odczuciu pacjentów, a ich działanie zostało potwierdzone przez badaczy dopiero po wielu latach. Tak jest także w przypadku oleju z wiesiołka.

Wiesiołek na osteoporozę

Jeśli chcesz zmniejszyć utratę kości i zwiększyć ich gęstość, powinieneś przyjmować olej z wiesiołka wraz z olejem z ryb i wapniem.
Dzięki temu zwiększa się wchłanianie tych substancji, dlatego znacznie poprawia stan kości. Można go stosować także przy chorobach reumatycznych i innych stanach zapalnych, bo skutecznie je zmniejsza.

Olejek z wiesiołka na inne dolegliwości

Przypisuje się mu wiele innych właściwości na zdrowie, ponieważ dostarcza NNKT (niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych), które są potrzebne dla zachowania zdrowia. Wpływają korzystnie między innymi na układ nerwowy, naczynia krwionośne, stan serca i wiele innych problemów zdrowotnych.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wiesiołka na wzmocnienie odporności i cholesterol. Znam kilka osób, którym udało się obniżyć skutecznie poziom cholesterolu dzięki przyjmowaniu wiesiołka. Inne wskazania to nowotwory, poprawienie pracy mózgu i płodności. Jeśli cierpisz na poważne choroby, powinieneś przed rozpoczęciem leczenia skonsultować się z lekarzem.  

Komentarze