Kwas chlebowy – tradycyjny, polski napój


Kwas chlebowy to napój bezalkoholowy, uzyskiwany w procesie fermentacji chleba. W smaku przypomina chleb i charakteryzuje się słodko-kwaśnym aromatem. Prawdziwy kwas chlebowy jest jasnobrązowego koloru, a na dnie naczynia, w którym się znajduje, dostrzec można mętny osad. Najlepszy kwas można kupić na Ukrainie, ale jest on dostępny także w sklepach - na przykład sieci Społem. 


Początkowo kwas chlebowy wytwarzany był jedynie w gospodarstwach domowych. Pierwsze wzmianki o nim datowane są na X wiek n.e., a pierwszymi „producentami” kwasu chlebowego, byli Słowianie. Od wieku XVI kwas stał się narodowym napojem w Rosji i na Ukrainie. Do XIX wieku przepis na kwas chlebowy był ściśle strzeżoną tajemnicą, później natomiast zaczęto produkować go fabrycznie.

Jak powstaje kwas chlebowy?


Kwas chlebowy powstaje w procesie fermentacji alkoholowo-kwasowej. Surowcami do jego wytwarzania są razowy lub żytni chleb, cukier, drożdże i ewentualnie rodzynki. Mimo, że kwas chlebowy sklasyfikowany jest, jako napój bezalkoholowy, musimy wiedzieć, że w czasie jego fermentacji wytworzony zostaje również alkohol. Zawartość alkoholu w gotowym kwasie chlebowym wynosi maksymalnie 2,2%. Technologia jego wytwarzania (bardzo zresztą podobna do produkcji piwa), powoduje, że kwas chlebowy jest naturalnie gazowany.

Wartość odżywcza i lecznicza kwasu chlebowego


Dobroczynne składniki zawarte w kwasie chlebowym to m.in.
 • witaminy (z grupy B, C)
 • kwas mlekowy (enzymy i bakterie)
 • składniki mineralne

Spożywanie kwasu chlebowego jest korzystne dla organizmu człowieka. Działa wzmacniająco, aktywuje wzrost i odnowę organizmu. Dzięki zawartości kwasu mlekowego reguluje mikroflorę jelitową, a także poprawia przemianę materii i wspomaga układ krążenia. Regularne spożywanie kwasu chlebowego przyczynia się do minimalizowania przykrych objawów alergii, przeciwdziałaniu osteoporozie, migrenie i grzybicy. Wykazuje również działanie przeciwnowotworowe.

Przepis na kwas chlebowy


Tradycyjny kwas chlebowy sporządza się ze składników w poniższych proporcjach:
- Suchy chleb razowy (1 kg)
- Suchy chleb żytni (0,5 kg)
- Woda (10 l)
- Cukier (30 dag)
- Drożdże (4 dag)
- Rodzynki (10 dag)
- Skórka cytrynowa (1 łyżeczka)
- Ryż (1 łyżeczka)

Suchy chleb kruszymy i zalewamy wrzącą wodą, przykrywamy i odstawiamy na dobę w temperaturę pokojową. Na powierzchni zaczynu utworzy się osad, który musi być na bieżąco usuwany. Po upływie doby całość powinno się przecedzić, dodać drożdże rozrobione w ciepłej wodzie, skórkę z cytryny i cukier, a następnie ponownie przykryć i odstawić na dobę. Po tym czasie musimy przecedzić kwas po raz drugi i rozlać do butelek z grubego szkła. Do każdej butelki dodajemy kilka ziaren ryżu i kilka rodzynek. Po zakręceniu kwas chlebowy należy odstawić w chłodne miejsce na 3 dni.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

 1. Na tej samej zasadzie powstaje regionalny napój zwany piwem kozicowym lub jałowcowym. Zamiast chleba stosuje się chmiel i jagody jałowca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawy produkt, nie słyszałem o czymś takim. Jest jeszcze podobny produkt o nazwie podpiwek.

   Usuń
 2. człowiek szuka przepisu na kwas i trafia na fantastyczna stronę! będę wracać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za opinię, zmotywuje mnie do dalszego pisania.

   Usuń
 3. Dziękuję za przepis jutro nastawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz