Co dzieje się w żołądku po wypiciu srebra ?

Srebro koloidalne do picia , czy też nie?

Obraz
Srebro koloidalne to produkt stworzony przez zawieszenie niewielkich cząsteczek srebra w płynie. Znane jest ze swoich właściwości antybakteryjnych ( na przykład gronkowca złocistego zabija na szalce laboratoryjnej w 180 minut i są na to badania naukowe). Jednak dziwnym trafem nie każdemu zależy na tym, żeby ludzie dowiedzieli się o jego właściwościach. Cudownym trafem zniknęło z aptek kilka lat temu. W tym artykule dowiesz się jakie ma zastosowanie, jak możesz je wykorzystać, komu zależy by ukryć prawdę i żebyś nie wiedział wszystkiego o tym produkcie oraz na co zwracać uwagę przy wyborze tego właściwego i co najważniejsze - bezpiecznego srebra koloidalnego. Żeby było wszystko jasne - Tutaj niczego nie sprzedaje. nic nie musisz u mnie kupować ani za nic płacić :) Jedynie suche fakty, które w mojej opinii dają do myślenia. Ale po kolei...

Adżwan - tradycyjna przyprawa kuchni indyjskiej


Inne nazwy adżwanu

Adżwan to po angielsku carom seeds, łacińska nazwa to Trachyspermum ammi, a tradycyjnie nazywa się go yawani, etiopejskim kuminem. Można spotkać się też z nazwą ajwain, bishops weed i carom, kminek kopytyjski, omam i omum. Kupisz go w sklepach, które zajmują się sprzedażą produktów z krajów orientalnych.

Pochodzenie rośliny

Roślina pochodzi z Indii. Należy do rodziny selerowatych, a jej krewniakami są takie przyprawy jak koper ogrodowy, kminek zwyczajny i kumin.

Wygląd przyprawy

Przyprawę adżwan można kupić w formie całych ziaren, rzadko zdarza się w formie proszku. Jeśli potrzebujesz mocniejszych wrażeń smakowych, kup całe ziarna i rozkrusz je w moździerzu lub w palcach. Używa się je do wypieku chlebu. Mają one szary kolor i są prążkowane i poskręcane, podobnie jak nasiona kuminu. Jeśli są przechowywane w hermetycznym pojemniku, mogą leżeć bardzo długo.

Smak i aromat

Jej aromat przypomina nieco tymianek lub kumin. Zamiast tej przyprawy można użyć też oregano.
Używa się go do wypieków, szczególnie do placków nazywanych parathas. Pasuje do ciężkostrawnych potraw, szczególnie mięs. Aby skorzystać z jego zalet, należy go poddać obróbce cieplnej, gdyż wtedy olejki eteryczne będą mogły się wydostać.

Właściwości zdrowotne

Przyprawę żuje się w celach zdrowotnych, silny aromat sprawia, że po jej spożyciu na moment drętwieje język. Badania wykazały, że ma działanie bakteriobójcze i antyoksydacyjne. Może także wpływać pozytywnie na układ pokarmowy, leczyć problemy z wypróżnianiem. Służy także do wyrobu past do zębów. Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

  1. Próbowałem tej przyprawy, ma niesamowity smak, jest intensywna i dziwna!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo zdrowa przyprawa. Nie tylko dobrze wpływa na układ pokarmowy, ale również działa korzystnie dla cukrzyków, astmatyków, alkoholików. Pomaga w odchudzaniu i w przeziębieniach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo zdrowa przyprawa. Nie tylko dobrze wpływa na układ pokarmowy, ale również działa korzystnie dla cukrzyków, astmatyków, alkoholików. Pomaga w odchudzaniu i w przeziębieniach.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Srebro koloidalne do picia , czy też nie?

Klebsiella pneumoniae - pałeczka zapalenia płuc - bakteria odporna na wszystko ?

Reumatoidalne zapalenie stawów czy jest na to sposób?