6 ziołowych substancji przeciwbólowych


Kolekcja ziół o działaniu przeciwbólowym

Ból jest objawem, dzięki któremu wiemy, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Jego przyczyną jest przeważnie zapalenie. Gdy cierpisz na zapalenie i masz takie objawy jak ból pleców, szyi, lub boli cię naciągnięta kończyna, leczenie za pomocą ziół pomoże ci złagodzić dolegliwości. Pamiętaj, że leczenie ziołami wymaga dłuższej terapii niż lekarstwami. Działanie przeciwzapalne ziół nie wyleczy cię z choroby – zapalenie jest poważnym problemem – ale pozwoli zmniejszyć dawki leków przeciwbólowych. Gdy przewlekle cierpisz na zapalenia, musisz znaleźć ich przyczynę. Być może jest coś nie tak z twoją dietą. Przed zastosowaniem preparatów ziołowych powinieneś skonsultować się z lekarzem.

1 – Wierzba biała (Salix Alba). 

Wierzba zawiera substancje przypominające aspirynę. W naturalnej postaci ta substancja wchłania się o wiele szybciej niż jako sztuczny związek. Kora wierzby białej może przyczynić się do zmniejszenia bólu pleców, stawów oraz bólów grypowych. Pamiętaj o tym, że preparatów z wierzby nie powinno się podawać dzieciom i młodzieży. To często popełniany błąd, a badania wykazały, że podawanie dzieciom aspiryny powoduje wzrost ryzyka zachorowania na zespół Reye'a. 

2 – Boswellia. 

Surowiec w postaci żywicy jest pozyskiwany z kory. Substancje czynne, które są w niej zawarte, hamują procesy zapalne. Boswellia jest bardzo często używana w medycynie ayurwedyjskiej. Jej ziela używa się jako środka wspomagającego leczenie dolegliwości jelitowych. Boswelia jest dostępna w formie maści i jako składniki preparatów do stosowania wewnątrznego. 

3 – Diabelski Pazur 

Opisywaliśmy go w poprzednim poście. Jego działanie zostało dokładnie przebadane i udowodnione. Najwięcej osób przychodzi po diabelski pazur z mentolem.   

4 – Bromelina 

Enzym wyekstrahowany z ananasa. Zmniejsza poziom prostoglandyn we krwi, dzięki czemu stan zapalny nie jest tak nasilony. Bromelina przynosi dobre efekty u osób z artretyzmem. Udowodniono także pozytywny wpływ na leczenie pacjentów po wypadkach. Niektóre źródła przypisują jej działanie równie silne jak leków NLPZ. Ma także działanie odchudzające.

5 - Kurkumina

 Substancja także opisywana w medycynie ayurwedyjskiej. Pomaga w leczeniu zapalenia stawów – szczególnie u osób starszych. Odpowiada za ostry smak curry. Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że kurkumina (pozyskiwana z ostryżu długiego), normuje poziom cytokinin – związków odpowiedzialnych za stan zapalny.

6 – Imbir

Sączenie herbaty z imbiru pomaga nam uporać się z przeziębieniem, ogrzewa organizm i dodaje nam sił do walki z chorobą. Badania wskazały, że także ten surowiec redukuje poziom prostaglandyn – dzięki czemu stan zapalny ulega redukcji. Trwają badania porównujące moc imbiru z działaniem leków niesteroidowych.  

Komentarze