Skuteczne zioła na anemię


Anemia to dolegliwość (bądź objaw choroby) który dotyka dużą ilość kobiet. Świadczy o tym coraz większa ilość pań które poszukują „czegoś na lepszą krew” - czyli preparatów które w prosty sposób poprawią poziom hemoglobiny. Lekarze najczęściej zlecają w tym celu preparaty z żelazem – niestety, często powodują one nieprzyjemne objawy niepożądane. Zastanówmy się zatem jakie są przyczyny oraz objawy anemii.

Objawy anemii

Objawy anemii są słabo zaznaczone – z tego powodu niewiele osób zgłasza się samodzielnie do lekarza. Anemia jest wykrywana za pomocą badania krwi. Anemia objawia przez uczucie ciągłego osłabienia i zmęczenia (co zwykle jest zrzucane na karb przepracowania). Osoba z anemią może mieć zawroty głowy oraz problemy żołądkowe – szczególnie jeśli problem związany jest ze złym wchłanianiem żelaza z pożywienia. Przy niskim poziomie hemoglobiny zaczynają wypadać włosy, mamy uczucie ciągłego zimna.

Przyczyny

Przyczyny anemii są dwie – albo problem wiąże się z nadmiernym krwawieniem, albo ze złą produkcją czerwonych krwinek. Krwawienie może być związane z nadmiernymi krwawieniami miesięcznymi, wtedy konieczna będzie wizyta u ginekologa i unormowanie cyklu. Anemia może mieć również inne przyczyny – o wiele groźniejsze - takie jak krwawienia wewnętrzne czyli wrzody, żylaki przełyku, hemoroidy. O ile te ostatnie dają widoczne objawy w postaci jasnoczerwonych śladów krwi, o tyle ciemna krew w ubikacji powinna budzić duże zaniepokojenie. Będzie oznaką tego iż występuje krwawienie z układu pokarmowego, co jest bardzo groźną sytuacją. Gdy krwawimy do wewnątrz, poziom żelaza bardzo szybko spada, czujemy się osłabieni i kręci się nam w głowie.
Niektóre osoby które odżywiają się w nieprawidłowy sposób również mają problem z anemią – organizm nie ma wtedy z czego produkować czerwonych krwinek. Najczęściej występuje brak żelaza lub kwasu foliowego. Te dolegliwości związane są zwykle z brakiem mięsa oraz roślin które są bogate w te substancje.

Złe wchłanianie żelaza

Istnieją również choroby w których organizm nie przyswaja żelaza które jest dostarczane z pożywieniem. Może to być spowodowane zaburzeniami wchłaniania – takimi jak celiakia lub wycięcie żołądka – wtedy dodatkowa dawka żelaza będzie powodowała jeszcze gorsze dolegliwości żołądkowe. Czasem problem leży również w działaniu szpiku kostnego – gdy powstaje w nim za mało erytrocytów.
Z drugiej strony istnieją leki które również zmniejszają przyswajanie żelaza z pożywienia. (Preparaty żelaza mają podobne działanie – zmniejszają bowiem wchłanianie innych leków.)
Objawy niedokrwistości często występują przy zakażeniu pasożytami – szczególnie tasiemcem, a także przy chorobach układu moczowego.

Dieta w anemii

Przejdźmy zatem do części praktycznej – czyli jak poprawić poziom hemoglobiny w krwi za pomocą diety. Jeśli twój organizm nie wchłania żelaza, dieta zapewne pomoże w małym stopniu. W większości przypadków żelazo naturalnego pochodzenia jest dosyć łatwo przyswajalne, dlatego zwiększenie odpowiednich potraw , poprawi nasz stan.
Najwięcej żelaza znajduje się w mięsnych podrobach – to one powinny stanowić podstawę suplementacji tego składnika. Niestety, wśród pań można szukać ze świecą amatorek takich potraw jak wątroba wieprzowa, płucka czy śledziona. Sporo tego składnika znajduje się w żółtkach jajek, w soi oraz otrębach ryżowych. Wbrew temu co się zwykło uważać, szpinak nie jest szczególnie bogaty w żelazo.

Preparaty ziołowe na anemię

Bardzo dużym powodzeniem cieszy się sok z buraka – który dostarcza nam zarówno żelazo, jak i inne cenne składniki. Możemy go przygotować samodzielnie jak i zakupić gotowy w sklepie – koszt litrowej butelki soku dobrej jakości to około 10 złotych.
Również glony takie jak spirulina i chlorella mają pozytywny wpływ na poziom hemoglobiny we krwi. Jest to związane z dużą ilością chlorofilu – którego centralną częścią jest atom magnezu.
Działanie układu krwiotwórczego jest związane z układem odpornościowym. Możemy go wspierać również za pomocą preparatów bazujących na pyłku oraz mleczku pszczelim. Wzmacniają one ogólny stan organizmu i wyraźnie wpływają na poziom hemoglobiny.
Z preparatów ogólnie dostępnych w aptekach można polecić również tabletki z buraka oraz kwas foliowy i witaminę B comp.
(zdjęcie pobrane z sxc.hu)  
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Komentarze

 1. Moja siostra miała odwołaną operację z powodu anemii, jakie zioła polecisz na szybką poprawę stanu zdrowia?

  OdpowiedzUsuń
 2. Aktualnie zażywam kwas foliowy (Folik), bo mam erytrocyty poniżej normy (za to poziom żelaza mi wzrósł nieznacznie o, ironio!). Hemoglobinę mam jeszcze w normie, ale krwi nie mogę oddać. Poza tym szybko straciłam kilka kilogramów, bo ze stresu zaczęłam jeść mniej (utrata apetytu).
  Piję pokrzywę i czekam - za miesiąc sobie zrobię powtórnie badania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy artykuł "Zioła na anemię" po czym brak jakiejkolwiek wzmianki o jakimkolwiek zielu na nią...

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz