Błonnik pokarmowy w naszej diecie.


Walka z otyłością – preparaty błonnikowe.
Preparaty błonnikowe są wskazane dla wszystkich osób które mają problemy z zaparciami. Co więcej, dzięki uczuciu pełności które dają, mogą spowodować iż będziemy spożywali mniejsze porcje pokarmu.
Błonnik to substancja która nie ma wartości odżywczej. Nie będziemy tutaj omawiali poszczególnych rodzajów błonnika, skupimy się na błonniku nierozpuszczalnym. Po spożyciu błonnika i popiciu go dużą ilością wody – na standardową porcję błonnika należy wypić jej dwie szklanki – błonnik będzie pęczniał, dzięki czemu nas żołądek będzie wysyłał sygnały o tym iż nie potrzebuje dużo pokarmu. Dzięki temu możemy zmniejszyć porcje pokarmu. Polacy spożywają bardzo mało pokarmów bogatych w błonnik – należą do nich na przykład rośliny strączkowe, owoce takie jak gruszki i śliwki, marchew, karczoch, brokuły, kalarepa. Poprawiają one perystaltykę jelit dzięki czemu możemy spędzać mniej czasu w ubikacji. Świetnym źródłem błonnika pokarmowego są nasiona babki płesznik. One również pęcznieją w naszym przewodzie pokarmowym, dzięki czemu nie czujemy głodu związanego z pustym żołądkiem. Preparaty błonnikowe powinniśmy zażywać na pół godziny przed posiłkiem. Błonnik usuwa również złogi które zalegają w naszych jelitach – dzięki czemu czujemy się lżej. Niektóre osoby opisują błonnik jako substancję która pomaga walczyć z nowotworami, ponieważ ma wiązać tłuszcze i pomagać w wydaleniu ich z organizmu. Błonnik pokarmowy pomoże nam gdy jesteśmy na diecie z wykluczeniem węglowodanów. Najpopularniejsze postacie błonnika pokarmowego to błonnik w postaci proszku (na przykład colon c) oraz błonnik w tabletkach. Błonnik pozyskuje się z nasion babki płesznik oraz z pancerzy skorupiaków. Na rynku dostępny jest również błonnik pochodzący z ananasa. Niezależnie od postaci w której spożywamy błonnik, należy pamiętać o popijaniu go wodą.
Błonnik posiada również drugą twarz – działania negatywne. Dla niektórych osób, zwłaszcza tych które nie tolerują dużej ilości warzyw, nie jest odpowiednim środkiem pomocniczym w odchudzaniu. Również autor bardzo popularnej diety „optymalnej” czyli profesor Kwaśniewski, twierdzi iż błonnik to niepotrzebny balast, który fermentuje w żołądku i przez który oszukujemy nasz organizm i czujemy się gorzej niż zwykle. Według jego badań, sztuczne zwiększanie ilości kału jest niepotrzebne, bowiem naraża nas na niepotrzebne straty energii. Z tego powodu każda osoba powinna dostosować indywidualnie ilość błonnika w swojej diecie. Pamiętajmy iż dieta optymalna przez innych lekarzy została oceniona jako szkodliwa dla zdrowia i nie polecana. Błonnik pokarmowy rozpuszczalny to na przykład kawa rozpuszczalna "Cykoria", która jest bardzo przydatna przy tego typu problemach.