Zastosowanie rzęsy wodnej w lecznictwie i dietetyce

rzęsa wodna

Rzęsa wodna to powszechnie występująca roślina słodkowodna. Można znaleźć ją przede wszystkim w stojących zbiornikach wody, takich, jak sadzawki czy brzegi jezior. W moich okolicach, rzęsa występowała także w okolicach podmokłych łąk, w większych zagłębieniach gruntu. Roślina rozwija się błyskawicznie i w krótkim czasie, potrafi pokryć całą powierzchnię wody, odcinając dopływ światła innym organizmom. Tempo rozwoju rzęsy staje się jeszcze bardziej imponujące gdy zwrócimy uwagę na to, że jest to jedna z najmniejszych roślin naczyniowych. Rzęsa uwielbia dużą ilość azotu w wodzie, dlatego rozwija się także w silnie zanieczyszczonych akwenach.

Kto by pomyślał, że ta mało imponująca roślina, posiada szereg właściwości zdrowotnych.
Ze względu na bogactwo składników mineralnych wykorzystywana jest ona w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym.
Rzęsa wodna zawiera: mangan, pektyny, śluzy, kwas kawowy, kwasy tłuszczowe, cukry i fitosterole.
Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje rzęsę wodną ze względu na jej właściwości:
  • przeciwreumatyczne
  • przeciwartretyczne
  • przeciwkaszlowe
  • odżywcze
  • przeciwzapalne
  • występujące w niej śluzy, osłaniają błonę śluzową żołądka
  • wspomaga układ immunologiczny
  • obniża poziom cholesterolu we krwi
  • oczyszcza krew
Przemysł kosmetyczny wykorzystuje rzęsę wodną do produkcji kremów i odżywek do skóry dojrzałej z problemami, ze względu na jej właściwości ułatwiające gojenie chorób skórnych na tle zaburzeń przemiany materii, oraz ze względu na jej właściwości odżywcze.
Napary oraz maseczki z rzęsy wodnej możemy przygotowywać samodzielnie w domu.
Poprawiają one koloryt skóry, pomagają pozbyć się zmian trądzikowych, łojotoku, nawilżają, odżywiają i ujędrniają.

rzęsa wodna w jeziorze


Należy jednak pamiętać, aby zebrać rośliny rosnące w wodzie wolnej od zanieczyszczeń, ponieważ rzęsa wodna ma tendencje do gromadzenia zanieczyszczeń. Z tego względu roślina ta bywa wykorzystywana przy budowie ekologicznych oczyszczalni ścieków – wychwytując zanieczyszczenia z wody działa jak swoisty filtr biologiczny.
Wypłukane liście rzęsy wodnej nadają się do przygotowywania suszu, mrożonek, jak również do wykorzystania na świeżo.
W kuchni liście rzęsy wodnej wykorzystywane są do przygotowywania nalewek na bazie alkoholu, oraz sałatki po przyprawieniu solą i oliwą. W sieci możecie znaleźć przepis na nalewkę z rzęsy, opisywany jeszcze przez Hildegardę z Bingen. Od niej, pochodzą także przepisy na potrawy z rzęsy.
Drobniutkie liście rzęsy wodnej świetnie smakują podane z twarogiem lub innego typu serem.
Rzęsę wodną przeznaczoną do celów konsumpcyjnych należy zbierać w zbiornikach wodnych o niskim poziomie wapnia, roślina ta tak samo, jak zanieczyszczenia wychwytuje z wody wapń i wiąże w swoich komórkach w postaci szkodliwych szczawianów wapnia. Dużym problemem jest niestety oczyszczenie rzęsy wodnej do takiego stopnia, by można było ją bez obaw spożywać. Jako, że rozwija się ona na powierzchni wody, pochłania wszelkie zanieczyszczenia, w tym ropę i benzynę, a także środki stosowane w lecznictwie.
Biorąc pod uwagę wszystkie prozdrowotne walory rzęsy wodnej, warto wybrać się na wycieczkę w celu dokonania jej zbioru, na terenach ekologiczne czystych, i włączyć ją do domowego zielnika, na przykład w oczku wodnym.


Komentarze