Czy znasz te zioła, wspierające funkcjonowanie oczu?


zrelaksowana kobieta

Jeszcze w pokoleniu naszych rodziców, problemy ze wzrokiem spotykały raczej osoby starsze. Dziś nikogo nie dziwi widok dzieci w okularach. Problemy ze wzrokiem, można podzielić w prosty sposób  - na wady wzroku oraz dolegliwości związane z podrażnieniami. W tym tekście skupię się na ziołach, które zmniejszają takie efekty, jak:

·        Piekące oczy
·        Uczucie piasku pod oczami
·        Rozmyte widzenie
Te negatywne efekty mogą być spowodowane między innymi przez:
·        Długotrwałe wpatrywanie się w ekran
·        Pracę w zanieczyszczonym środowisku (klimatyzacja, kurz, dym, także papierosowy, spaliny)
·        Patrzenie przez cały dzień w jeden punkt (na przykład, podczas pracy z maszynami, ale szczególnie na komputerze)
·        Alergie lub uczulenia na niektóre związki chemiczne
·        Bakterie, wirusy lub grzyby
·        Przemęczenie, brak snu
·        Czytanie lub praca przy zbyt słabym świetle

Jakie są objawy zapalenia spojówek?
Jeśli problemy ze wzrokiem nie mijają, mimo zastosowaniu preparatów dostępnych bez recepty, konieczna będzie wizyta u lekarza. Mogą one oznaczać zapalenie spojówek, wywołane przez patogeny. Na tę dolegliwość bardziej narażone są osoby, cierpiące na zespół suchego oka. Gdy podejrzewasz zapalenie spojówek, zamiast stosować naturalne metody leczenia, skonsultuj się z lekarzem i zastosuj się do jego zaleceń.

Zioła na prawidłowe funkcjonowanie oczu
Poniżej przedstawiam listę najważniejszych ziół na oczy, z krótkim opisem, dlaczego warto je stosować.

Świetlik – to najpopularniejsza roślina, po którą sięgamy, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze objawy zmęczenia wzroku. Świetlik działa przeciwzapalnie, zmniejsza opuchliznę i przywraca prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych.
Miłorząb japoński – miłorząb wzmacnia naczynia krwionośne oraz sprawia, że ich ściany są bardziej elastyczne. Można go przyjmować także w formie naparu do picia. Uwaga – nie wolno go łączyć z ziołami lub lekami, które powodują rozrzedzenie krwi (Aspiryna!).
Koleus (Pokrzywka) – piękna roślina, która jest rzadko spotykana w sklepach zielarskich. Koleus forskohlii, poprawia funkcjonowanie oczu, zmniejsza zmęczenie wzroku oraz wspomaga funkcjonowanie plamki żółtej.
Zielona herbata – można stosować ją w formie okładów. Zawdzięczamy jej działanie odprężające i odżywcze.

zioła na polanie


Rumianek – rumianek ma działanie przeciwbakteryjne, a także dostarcza dużej dawki witamin i flawonoidów. Te ostatnie, pozwalają zmniejszyć opuchliznę i stany zapalne. Rumianek ma także działanie kojące i poprawia stan naczyń krwionośnych oczu. Można go przyjmować także wewnętrznie – ma wtedy działanie uspokajające, zmniejsza napięcie nerwowe i ułatwia zasypianie.
Nagietek – działanie pomarańczowych kwiatów na narząd wzroku, jest zbliżone do działania rumianku. Nagietek pobudza także regenerację naczyń krwionośnych. Według profesora Rózańskiego, najbardziej wartościowy jest nagietek z własnej uprawy.
Malwa – to roślina zawierająca dużo śluzu. Sprawdza się ona nie tylko jako sposób na zmniejszenie dolegliwości jamy ustnej i gardła, ale także, wspomaga funkcjonowanie oczu. Duża porcja flawonoidów oraz antocyjanów (barwników roślinnych), wpływa korzystnie na naczynia krwionośne i odżywienie narządu wzroku.
Szafran – wspomaga funkcjonowanie plamki żółtej i wzmacnia wzrok. Dzięki niemu, uzupełniamy niedobór karetonoidów, które spowalniają rozwój jaskry.

Ostrzeżenie

Podczas stosowania preparatów ziołowych w formie okładów, należy zachować szczególną ostrożność i używać za każdym razem świeżego, ochłodzonego naparu. Nasączamy nim gaziki kosmetyczne. We własnym zakresie, nie wolno zakraplać do oczu żadnych preparatów przygotowanych w domu – mogą zawierać one bakterie i podrażniać oczy. W aptekach znajdziesz natomiast szeroki wybór kropli, które dają szybką ulgę w przypadku mniej poważnych dolegliwości.

Komentarze