Popularne mity na temat ziół


Ziołolecznictwo przeżywa obecnie renesans – zioła są łatwo dostępne, tanie i wysokiej jakości, a także, możemy łatwo znaleźć wartościową lekturę na ich temat. Wydaje mi się, że pokolenie naszych rodziców i dziadków, korzystało z ziół znacznie rzadziej, niż dzisiejsi 20 – 30 latkowie. Niestety, ale dużą część naszej wiedzy na temat ziół, stanowią niesprawdzone informacje, przekazywane z ust do ust, a często, po drodze przeinaczane. W największym stopniu dotyczy to nowych ziół, takich, jak czystek czy yerba mate, jednak różnego rodzaju bzdurki, można usłyszeć także na temat zwykłych, dobrze poznanych ziół. W tym artykule postanowiłem rozprawić się z kilkoma popularnymi mitami na temat ziół i ziołolecznictwa.


Zioła są najlepsze wtedy, kiedy są świeże
Zawsze zadziwiali mnie ludzie, którzy narzekali na to, że w sklepie zielarskim nie ma świeżych, tylko suszone zioła. Suszenie to metoda znana od wieków, która pozwala na zachowanie prawidłowych proporcji składników aktywnych oraz na dłuższe przechowywanie ziół, bez konieczności utrwalania ich w innych sposób. Zioła suszone stosuje się zwykle w mniejszych dawkach niż świeże i w przepisach często widnieje informacja, że ziół suszonych bierze się łyżeczkę, a świeżych, łyżkę lub więcej. W przypadku większości ziół, stosuje się specjalne metody zbioru i suszenia, które pozwalają na zachowanie jak największej ilości substancji aktywnych.

Herbata z rumianku, może wywoływać katar sienny
W większości przypadków do objawów alergii dochodzi wyłącznie wtedy, gdy mamy kontakt z pyłkiem rośliny, na którą jesteśmy wrażliwi. Picie naparu z liści czy kwiatów, raczej nie powinno wywoływać objawów alergicznych.

Aby zioła zadziałały, muszą być stosowane przez kilka tygodni
Uogólnianie w medycynie często kończy się dużymi nieścisłościami. Niektóre zioła wywierają pozytywne działanie na organizm człowieka dopiero po dłuższym czasie, jednak znacznie częściej, poprawa następuje w ciągu kilku dni, a nawet kilku godzin. Zioła gorzkie czy zawierające olejki eteryczne, działają bardzo szybko, dlatego nie trzeba ich przyjmować przez dłuższy czas. Co więcej, niektóre zioła są przeznaczone jedynie do krótkotrwałego stosowania.

Zioła powinny być stosowane zamiast leków, ponieważ leczą większość chorób
Niestety, ale w większości chorób, działanie ziół jest zbyt słabe, by szybko i bez skutków ubocznych przywrócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Czasem zioła mają więcej działań niepożądanych i są znacznie trudniejsze w dawkowaniu, niż zwykłe leki. Przykładowo – początkowo choroby serca leczono naturalnymi glikozydami z naparstnicy czy cebuli morskiej, jednak terapia w ten sposób, była często niebezpieczna dla pacjenta. Z tego powodu, zaczęto stosować wyizolowane związki, które można znacznie łatwiej kontrolować.

Leczenie ziołami nie ma nic wspólnego z medycyną
Kolejna bzdura – wiele ziół, jest uznawanych za leki i są one wybierane przez lekarzy jako pierwsze, jeśli chodzi o leczenie różnych dolegliwości. Zioła są niezastąpione na przykład w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego czy oddechowego. Nie można powiedzieć, że leczą one wszystkie choroby, ale w większości przypadków, są bardzo pomocne.

Zioła nie mają działań ubocznych i mogą być bezpiecznie stosowane wraz z lekami
Niestety, ale zioła nie mogą być stosowane bez ograniczeń. Przykładowo lukrecja, może powodować niedobór potasu, a dziurawiec, nie może być stosowany wraz z lekami przeciwdepresyjnymi. Wiele ziół jest zakazanych także w ciąży. Zawsze, gdy przyjmujesz jakieś leki i chcesz uzupełnić swoją dietę o zioła, porozmawiaj o tym najpierw z lekarzem lub farmaceutą. Zadanie pytania na forum, nie jest wystarczające.

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania ziół

Zioła mają prawidłowe działanie tylko wtedy, gdy są dobrze przechowywane. Nie wolno trzymać ich w wilgoci oraz w nasłonecznionym miejscu. Należy uważać także na to, by nie zasiedliły się w nich owady. Dobrym wyznacznikiem tego, czy dane zioło może być stosowane, jest jego zapach. Jeśli mięta czy rumianek ma silny, naturalny zapach, równie silne będzie jego działanie. Zwietrzałe, przeterminowane zioła, nadają się tylko do wyrzucenia.

Komentarze