10 niezwykłych właściwości herbaty z trawy cytrynowej


Czy kiedykolwiek dany był Ci przywilej posiadania herbaty z trawy cytrynowej? Tak, zgadza się – przywilej. To określenie herbata zawdzięcza swoim niesamowitym korzyściom.

Trawa cytrynowa jest rodzajem rośliny wieloletniej. Zgodnie z nazwą ma zapach cytryny lecz
w smaku jest słodsza i łagodniejsza.
Jest ona powszechnie stosowana w kuchni azjatyckiej, aby wzbogacić smak potraw. Trawa cytrynowa jest bogatym źródłem kwasu foliowego, magnezu, cynku, witaminy A i C, miedzi, fosforu, żelaza, wapnia, potasu oraz manganu. Zawiera także niewielkie ilości witaminy B1. Mimo, że nie jest do końca bezpieczna dla dzieci znajduje zastosowanie  w alternatywnych środkach stosowanych w leczeniu problemów zdrowotnych.


Herbata z trawy cytrynowej korzystnie wpływa na zdrowie. Przedstawiamy Top 10 jej niezwykłych właściwości.

 1. Wspomaga trawienie – trawa cytrynowa zawiera związki antyseptyczne, które skutecznie zabijają pasożyty i bakterie znajdujące się w układzie pokarmowym. Wspomaga trawienie poprzez odbudowę „dobrych” bakterii w jelicie grubym. Pomaga także w leczeniu wielu dolegliwości trawiennych takich jak zgaga, zaparcia, niestrawność, wzdęcia, biegunki, wymioty. W celu zapewnienia właściwego trawienia zaleca się regularne picie herbaty
  z trawy cytrynowej.
 2. Oczyszcza i detoksykuje – jest to niezbędny proces dla organizmu aby organy pracowały w wydajny sposób. Moczopędne właściwości trawy cytrynowej wspomagają eliminację kwasu moczowego, toksyny i złego cholesterolu. Powoduje częstsze oddawanie moczu utrzymując nerki w odpowiednim stanie.
 3. Wspiera w walce z nowotworem – według zespołu badawczego kierowanego przez izraelskich uczonych: profesora Yakow Weinstein i doktora Rivka Ofir z Zakładu Immunologii i Mikrobiologii istnieje duże prawdopodobieństwo, że trawa cytrynowa ma potencjał do walki z rakiem. Aromat trawy cytrynowej stymuluje komórki nowotworowe do autodestrukcji nie szkodząc komórkom zdrowym.
 4. Osłabia skurcze menstruacyjne – jest to dolegliwość znana milionom kobiet na całym świecie. Picie gorącej herbaty z trawy cytrynowej dwa razy dziennie sprawia, że skurcze menstruacyjne nie są tak silne. Ponadto ma również właściwości przeciwtrądzikowe regulując pracę gospodarki hormonalnej.
 5. Właściwości antyseptyczne – według naukowców są one potężniejsze niż te które posiada penicylina czy streptomycyna. Trawa cytrynowa wykorzystywana do leczenia gronkowca okazała się wysoce skuteczna. Co więcej leczy zainfekowane rany oraz rozmaite infekcje skórne.
 6. Zwalcza infekcje – herbata z trawy cytrynowej może powstrzymać rozwój niektórych rodzajów zakażeń, np. grzybicy.
 7. Środek przeciwko depresji – trawa cytrynowa łagodzi stres, zmęczenie i objawy takie jak ból głowy. Jej zapach poprawia nastrój i daje uczucie relaksu. Można ją stosować pojedynczo lub w połączeniu z herbatą z jaśminu lub rumianku.
 8. Źródło antyoksydantów – gdy wolne rodniki oddziałują z białkami w obrębie komórek mogą zachodzić procesy powodujące choroby przewlekłe, np. chorobę Alzheimera. Przeciwutleniacze zawarte w trawie cytrynowej mogą zatrzymać tę interakcję i zapobiec wystąpieniu poważnych chorób. Dodatkowo właściwości moczopędne utrzymują w odpowiedniej kondycji wątrobę i trzustkę kontrolując poziom cholesterolu.
 9. Pomaga w przeziębieniu – grypa i przeziębienie, to dolegliwości, które nie są obce nikomu. Jednak filiżanka herbaty z trawy cytrynowej radzi temu problemowi. Właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze trawy cytrynowej pomagają uporać się z objawami gorączki i kaszlu. Jest ona bogata w witaminę C co jest dobre dla układu odpornościowego. Trawa cytrynowa jest stosowana także do łagodzenia bólu stawów i mięśni oraz leczy bóle głowy. Ułatwia oddychanie gdyż zapobiega gromadzeniu się śluzu w drogach oddechowych. Jest to ważna informacja szczególnie dla astmatyków.

Przygotowanie leczniczego napoju z trawy cytrynowej jest proste. Wystarczy ugotować 3 goździki, dodać łyżeczkę cynamonu i kurkumy oraz trawę cytrynową w kubku mleka. Należy pić taką miksturę co najmniej raz dziennie.

 1. Właściwości przeciwzapalne – trawa cytrynowa uśmierza ból dlatego jest bardzo skuteczna w przypadku reumatyzmu, zapalenia stawów, dny moczanowej oraz choroby zwyrodnieniowej stawów. Ogranicza ona enzymatyczną aktywność cykooksygenazy-2, która jest znaną przyczyną bólu stawów. W celu przygotowania specjalnej mieszkanki należy połączyć olej kokosowy i olej z trawy cytrynowej w stosunku 2:1. Nacieranie taką substancją stawów pozwala zmniejszyć ból. Aby uzyskać lepsze efekty można pić herbatę z trawy cytrynowej. Rezultaty są widoczne już po tygodniu.

Podsumowując, trawa cytrynowa ma wiele cudownych właściwości, które pomagają zwalczać problemy zdrowotne. Dlatego regularne picie herbaty z trawy cytrynowej powinno stać się nawykiem.

Komentarze

 1. Parę miesięcy temu znalazłem w sklepie dobrej jakości trawę cytrynową i zacząłem dodawać ją do potraw dla smaku, potem do herbaty aż wreszcie zacząłem parzyć herbatę na trawie, i wychodziła całkiem niezła.

  Taka drobna uwaga - jeśli powołujesz się w tekście na czyjeś badania, dobrze by było do nich zalinkować, aby czytelnik mógł sobie sprawdzić. Bo pisanie o tym, że ktoś cośtam stwierdził w badaniach to już nie prywatne przemyślenie.

  Druga kwestia - podejrzewam że ci izraelscy badacze badali nie "aromat trawy cytrynowej" tylko substancję zapachową (aromat to sam zapach jako odczucie). Oraz że do mieszanki w końcowym punkcie używa się nie "oleju z trawy cytrynowej" tylko olejku eterycznego. Roślina nie jest olejodajna.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz