„Lepszy” smak – krótsze życie. 5 najniebezpieczniejszych dodatków E

Na półkach supermarketów znajdujemy mnogość superproduktów, które długo pozostają świeże, przez długi czas nie tracą koloru i konsystencji, mają w sobie ekstra ilości składników odżywczych. Jak często nabierasz się na te kłamstwa? Mleko po dwóch dniach musi się zepsuć, kolor zblaknąć, konsystencja zmienić się a przy zbilansowanej diecie nie są nam potrzebne dodatkowe ulepszacze.
W różnych krajach różnie rozpatruje się ich szkodliwość, zależy to od sposobu interpretacji przez specjalistów wyników badań na toksyczność E-dodatków.
Poniżej podział wg grup uporządkowanych numerycznie, w dalszej części artykułu dowiesz się których koniecznie unikać.

Charakterystyka i podział E.
 • E100 – E199 – barwniki i aromaty
Wpływają na atrakcyjny wygląd produktów. Są to sztuczne związki chemiczne imitujące smak, aromat lub kolor danego owocu, np. w jogurtach.
 • E200 – E299 – konserwanty
Zapobiegają wzrostowi drobnoustrojów w produktach. Przykładowo E220 to dwutlenek siarki, konserwant stosowany w winie, suszonych owocach, przyprawach.
 • E300 – E399 – przeciwutleniacze
Pod nazwą E300 kryje się kwas askorbinowy, czyli witamina C. Zapobiegają jełczeniu i zmianom koloru jedzenia.
 • E400 – E499 – emulgatory
Są to środki zagęszczające, stosowane powszechnie do zup i sosów; żelujące, emulgujące (proces emulgacji to połączenie dwóch niemieszalnych substancji takich jak olej i woda. Emulgatory utrzymują konsystencję np. majonezu).
 • E500 – E599 – regulatory kwasowości i substancje przeciwzbrylające
 • E600 – E699 – wzmacniacze smaku
W tej grupie bardzo niebezpieczny glutaminian sodu E621 i glutaminian potasu E622. Mogą powodować m.in. bóle głowy, bezsenność, pogorszenie wzroku.
 • E700 – E999 – środki słodzące, spieniające
To preparaty zastępujące cukier jak aspartam E951 lub stosowane do wypełniania gazem opakowań jak azot E941
E” wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia
 1. Azotan sodu (azotyn sodu) E251– inaczej zwany saletrą sodową lub saletrą chilijską. Związek chemiczny NaNO3 konserwujący, dodawany do żywności, dla zachowania jej trwałości. Najczęściej stosowany w przetwórstwie mięsa, gdyż jego zadaniem jest hamować rozwój bakterii jadu kiełbasianego. Wpływa na smak, zapach i barwę produktów.
Duże stężenie azotanów w organizmie prowadzi do ich przemiany w azotyny, te z kolei mogą powodować uszkodzenia hemoglobiny a w efekcie niedotlenienie krwi i organów. Zbadano iż azotyny negatywnie wpływają na przyrost masy ciała, rozrodczość, tarczycę oraz poziom witamin w organizmie. Ponadto ma działanie kancerogenne.
 1. Glutaminian sodu E621 (MSG) – to aminokwas używany jako wzmacniacz smaku w zupach, sosach sałatkowych, chipsach, przyprawach typu vegeta, keczupie, mrożonkach a także w jedzeniu w restauracjach.
Badania wykazują, że a regularne spożywanie glutaminianu sodu może powodować iż ten będzie kumulował się w ciele a groźne skutki uboczne takie jak: depresja, dezorientacja, uszkodzenia wzroku, zmęczenie, bóle głowy i otyłość mogą wystąpić z dużym opóźnieniem. .
Glutaminian sodu wpływa na neurologiczne ścieżki w mózgu wyłączając funkcję „jestem pełny” pobudzając komórki do szybszej przemiany materii. Prowadzi to do utraty kontroli nad ilościami spożywanego jedzenia i dalej do otyłości.
 1. Aspartam E951 – sztuczny, uznawany za najbardziej niebezpieczny dodatek „E”. Jest to słodzik stosowany jako zamiennik w produktach dietetycznych opisywanych jako te „bez cukru”, „light”. Przykładowo: napoje gazowane light, soki owocowe bez cukru, dietetyczne produkty mleczne, galaretki, dżemy, marmolady, piwa bezalkoholowe, konserwy rybne. Metanol i składnik rozpadu aspartamu- formaldehyd- to czynniki wywołujące wiele groźnych chorób jak choćby: białaczka, choroby układu nerwowego, rak piersi, rak płuc, ale też migrenowe bóle głowy, zawroty głowy, nudności, drętwienie kończyn, bóle stawów, depresja, ataki niepokoju, zaburzenia widzenia i słuchu, trudności z oddychaniem, a to jedynie niektóre z przebadanych skutków ubocznych.
 2. Karagen E407 – to emulgator, który znajdziemy w śmietankach pasteryzowanych, dżemie, galaretce, mleku w proszku, półproduktach do dekoracji ciast, margarynach niskotłuszczowych. . Istnieją badania potwierdzające fakt, iż jego spożywanie może powodować ubytki błony śluzowej jelit i żołądka, a nawet zmiany złośliwe. Dzieje się tak, ponieważ aby pozyskać włókna kara genu stosowane w przemyśle spożywczym i kosmetycznym konieczne jest zastosowanie pestycydów. W wyniku reakcji chemicznych zachodzących w środowisku układu pokarmowego uwalniane są kancerogenne związki. Inne wywoływane schorzenia to owrzodzenie układu pokarmowego, zmniejszenie wchłaniania składników mineralnych.
 3. Barwniki spożywcze – syntetyczne związki, mające dodać atrakcyjności produktom spożywczym:
 • Tetrazyna E102 – dodawana do oranżady, wywołuje trudności z oddychaniem i reakcje alergiczne skórne
 • Żółć pomarańczowa E110 – marmolady, gumy do żucia, powłoczki tabletek, wywołuje różne reakcje alergiczne np. pokrzywkę, duszności
 • Czerwień koszenilowa E124 – w kolorowych napojach alkoholowych, wyrobach cukierniczych, może powodować nadpobudliwość u dzieci
 • Erytrozyna E127 – owoce i warzywa konserwowane, powoduje trudności w nauce, szkodzi tarczycy
 • Błękit patentowy E131 – barwione słodycze, lody, powoduje uwalnianie histaminy
 • Aluminium E173 – zdobnictwo cukiernicze, przyczynia się do Alzheimera, jest toksyczny dla układy krwionośnego i nerwowego

Powyższe są najgroźniejsze dla naszego zdrowia, niestety na nich lista się nie kończy. Nie warto nieświadomości przypłacać zdrowiem. 

Komentarze

 1. Hmm. A ja kupiłam w APTECE multiwitaminę do rozpuszczenia dla dzieci. I co zawiera? Aspratam!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz