Czy siarka jest zdrowa? Najważniejsze zastosowania organicznej siarki

Siarka to dziwny minerał - z jednej strony każdy z nas wie, że jest ona niezbędnym składnikiem organizmu (wchodzi w skład białek), ale z drugiej, raczej nie mówi się o niej w kontekście suplementów diety. Siarka jest jednym z podstawowych składników komórek - jeśli jej brakuje, dochodzi do chorób skóry, stawów oraz układu pokarmowego.

W tym artykule przedstawię kilka podstawowych zastosowań siarki, zarówno dla zwierząt, jak i dla zwierząt.

Czy wiesz, że siarka jest 3 pod względem częstotliwości występowania minerałem w ciele? Połowa siarki w organizmie koncentruje się w mięśniach, skórze oraz kościach. Siarka jest składnikiem aminokwasów, składających się na białka, hormony oraz antyciała. Organizm człowieka zużywa siarkę, dlatego też musi być ona stale dostarczana z pożywieniem. W przeciwnym razie nie ma mowy o zachowaniu optymalnego zdrowia i odżywienia organizmu.

Siarka jest wymagana do produkcji insuliny Insulina to hormon odpowiedzialny za kontrolowanie metabolizmu glukozy. Jeśli nasz organizm otrzymuje za mało siarki, nie może wydzielać insuliny i komórki trzustki, pracują nieprawidłowo. Co więcej, komórki organizmu są mniej wrażliwe na działanie insuliny. To wszystko przekłada się na insulinooporność.

Siarka odtruwa organizm na poziomie komórkowym i zmniejsza ból. Zdrowe komórki organizmu są w stanie lepiej przyswajać różne składniki odżywcze, oraz eliminować toksyny. Siarka wpływa także na poprawę procesu oddychania komórek, dzięki czemu, pozwala uzyskać w nich prawidłowe ciśnienie. Jeśli mamy wystarczający poziom siarki w organizmie, dochodzi do uszczelnienie ścian komórkowych i ogólnie - wzmocnienia tkanek. Dzięki temu, można zmniejszyć ból, zmniejszyć częstotliwość występowania alergii i wzmocnić mięśnie.

W naszych żyłach nieustannie dochodzi do pogarszania stanu naczyń. Dzięki siarce, można uelastycznić naczynia krwionośne, ponieważ ma ona odwrotne działanie. Elastyczne i dobrze dotlenione naczynia krwionośne, wpływają pozytywnie na stan całego organizmu.

Bohater tego artykułu jest nazywany także minerałem piękna, ponieważ pozwala zachować czystą i młoda skórę, oraz wpływa pozytywnie na włosy. Wchodzi ona także w skład kolagenu, kluczowej substancji, jeśli chodzi o zdrowie skóry i jej gojenie się. Jest ona bardzo ważna, jeśli cierpimy na trądzik, ponieważ zmniejsza występowanie zmian, chroni przed powstaniem blizn, oraz przyśpiesza odbudowę komórek skóry. Jeśli poziom siarki w organizmie jest wystarczający, Twoja skóra i włosy zyskują na elastyczności i gładkości.

Jakie są najważniejsze źródła siarki organicznej? 

Siarka to substancja, którą można znaleźć niemal wszędzie. Jej bogatym źródłem jest woda deszczowa oraz woda morska. Następnie, siarka jest przyswajana przez rośliny. Kolejnym źródłem siarki w naturze są wybuchy podwodnych wulkanów, podczas których, wydzielają się jej ogromne ilości. Siarka ulatnia się do atmosfery w formie siarczku dimetylu. Ozon i promieniowanie ultrafioletowe zamieniają go w metylosulfonylometan oraz dimetylosulfotlenek. Siarka powraca na ziemie głównie w formie MSM, czyli metylosulfonylometanu, który jest przyswajany przez rośliny i wodorosty.


Mimo tej obfitości siarki w przyrodzie, w wielu przypadkach jest jej za mało w naszej diecie. Przez setki lat ludzie jedli naturalne owoce i warzywa z własnej grządki i nie musieli zastanawiać się na tym, jak czy zawierają one wszystkie substancje odżywcze. Niestety, ale przechowywanie pożywienia, transportowanie go na dalekie odległości, gotowanie go, a nawet mycie owoców i warzyw, zmniejsza ilość związków siarki. Z tego powodu, wiele osób przyjmuje zbyt mało siarki. Rosnącym problemem jest także zanieczyszczenie powietrza i postępująca degradacja. Spada także jakość wody. Z tego powodu, warto zastanowić się nad ewentualną suplementacją związków siarki.


MSM (czyli dimetylosulfotlenek) to substancja o silnym działaniu przeciwpasożytniczym. Pasożyty to problem dotykający wielu osób. Jeśli nic nie zrobimy by z nimi walczyć, będą się one rozmnażały i stale zatruwały nasz organizm. Dimetylosulfotlenek wpływa niekorzystnie na błony śluzowe pasożytów, przez co organizm może je wydalić.

Działanie antyalergiczne siarki 

Siarka wpływa pozytywnie na błony śluzowe organizmu i hamuje skutecznie rozwój alergenów. Dzięki temu, można zmniejszyć częstotliwość występowania alergii spowodowanych zatruciem organizmu, usunąć wolne rodniki, oraz zmniejszyć przepuszczalność komórek. Siarka ma także naturalne działanie przeciwhistaminowe - według niektórych lekarzy, można ją stosować zamiast leków przeciwalergicznych z tą korzyścią, że nie ma ona działań niepożądanych.

Siarka i witamina C 
Organizm człowieka wykorzystuje związki siarki oraz witaminę C by stworzyć nowe, zdrowe komórki, oraz by zapewnić prawidłowy stan tkanek łącznych. Dzięki połączeniu tych dwóch substancji, organizm tworzy więcej kolagenu, niezbędnego składnika skóry i włosów. Jeśli występują u Ciebie niedobory MSM oraz witaminy C, może się to objawiać na przykład wolnym gojeniem się ran, problemami ze skórą oraz wypadaniem włosów. Siarka odpowiada także za odbudowę naskórka i pozostałych ścian komórkowych. Przekłada się to na lepsze odżywienie tkanek, ponieważ wchłaniają one lepiej składniki odżywcze.

MSM składa się w 34% z łatwo przyswajalnej siarki - to jedno z najbogatszych źródeł tego pierwiastka, które można przyjmować bez szkody dla organizmu. Produkt jest bezpieczny i nie wywołuje alergii, a także należy do produktów lekkostrawnych.

Aby zwiększyć ilość siarki w diecie, należy jeść większą ilość czosnku i cebuli - jej związki odpowiadają za słony smak tych roślin.

Wybierając suplementy zawierające MSM, zwracaj uwagę na to, czy posiadają one certyfikaty. Posiadają je jedynie dokładnie oczyszczone produkty. W ofercie wielu firm znajdziesz także MSM w proszku, które przyjmuje się po rozmieszaniu z wodą.

Przyjmując jedną łyżeczkę takiego preparatu dziennie, zapobiegasz ewentualnym niedoborom siarki w organizmie. Warto zapoznać się z tym preparatem wtedy, gdy w Twojej diecie dominuje żywność przetworzona i brakuje w niej warzyw.

Podobnie, jak w przypadku innych preparatów, najbardziej opłacalną formą siarki, jest sproszkowane MSM w dużym opakowaniu. Jest ono znacznie tańsze od kapsułek.

MSM przyjmuje się w dawce od jednej do dwóch łyżeczek dziennie. Najlepiej jest je przyjmować na czczo, popijając dużą ilością wody. Dzięki temu, siarka łatwiej się wchłonie, a dodatkowo, nie dojdzie do ewentualnych interakcji z innymi substancjami. Jeśli przyjmujesz preparaty siarki w czasie posiłku, musisz liczyć się z tym, że będą miały one słabsze działanie.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci w jakimś stopniu wpływ tego minerału na organizm. Obecnie preparaty z siarką nie są zbyt popularne na rynku, a wiedza na ich temat, jest mizerna.

Jeśli stosowałeś preparaty zawierające siarkę, napisz o tym w komentarzu. Sam znam kilka osób, które stosowały siarkę z powodzeniem i odczuwały dzięki niej dużą poprawę.

Komentarze

  1. Przyjmowałem suplement MSM, gdy doznałem kontuzji kolana. Suplementację tą połączyłem jeszcze z krzemem, witaminą C, kolagenem. Oprócz uleczenia kontuzji zyskałem poprawę stanu włosów i skóry.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja też używam suplementów. Z powodu chorego żołądka nie wolno mi jeść wielu produktów bogatych w siarkę. Odpada moja ulubiona fasola i cebula. Nie mogę też jeść większości owoców ze skórką. Jabłka jem tylko pieczone, a witamin w takim jabłku jest bardzo mało. Kiedyś miałam bardzo gęste włosy ale jak zaczęłam chorować wypadały mi garściami. Teraz chcę trochę zadbać o siebie. Zamówiłam sobie z sklepu internetowego medycyny naturalnej organiczną siarkę. Jest tam kilka różnych firm a ja mam tą z holistic. Ciekawe czy do wesela brata moja czupryna trochę się zagęści. Na razie zauważyłam, że mój trądzik się trochę uspokoił.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz