Jakie są korzyści ze stosowania Chanca Piedra?


Chanca piedra, zwana także phylannthus niruri, to dobrze poznana roślina z amazońskich lasów deszczowych. Jest ona często stosowana w takich celach, jak wspieranie pracy pęcherzyka żółciowego, nerek, pęcherza moczowego oraz wątroby. Najczęściej stosuje się ją właśnie w tym ostatnim celu, ponieważ skutecznie odtruwa ona organizm i usuwa z niego szkodliwe substancje.


Jak chanca piedra wpływa na kamienie nerkowe i żółciowe?

Kamienie nerkowe stanowią problem nie tylko w rozwiniętych krajach. W amazońskiej dżungli, Indianie radzili sobie z nimi, przyjmując właśnie ten preparat. W medycynie ajurwedyjskiej, stosuje się ją do dzisiaj, by zapobiegać formowaniu się kamieni. W tej chwili nie ma długoterminowych badań, które potwierdzają działanie tej rośliny, jednak jest bardzo prawdopodobne, że rzeczywiście wspiera ona ochronę przed kamieniami. 

Prawdopodobnie, działa ona także zapobiegawczo i dodatkowo spowalnia formowanie się kamieni nerkowych i żółciowych. Badania z 2002 roku z Indii, wskazują na to, że Chanca Piedra, wspomaga wydzielanie żółci. Takie działanie ma także wiele innych, gorzkich ziół. Przyśpieszone wydzielanie żółci ma wiele zalet dla organizmu, ponieważ przyśpiesza usuwanie szkodliwych substancji i poprawia wchłanianie substancji odżywczych. Z tego powodu, chanca piedra jest dodawana do niektórych suplementów diety, które wpływają na wątrobę.

Chanca Piedra i praca wątroby.

W tradycyjnej medycynie chińskiej, bardzo często zaleca się stosowanie tego zioła, jako sposobu na rozwiązanie problemów z wątrobą. Tutaj można znaleźć więcej badań potwierdzających działanie rośliny. Badania wykonane na myszach wskazują między innymi na to, że zmniejsza ona toksyczność acetaminofenu, oraz skutecznie chroni wątrobę przed stresem oksydacyjnym. Szczególnie zaleca się jej stosowanie w połączeniu z innymi ziołami wpływającymi na pracę wątroby.

Działanie antyoksydacyjne Chanca Piedra

Chanca Piedra jest stosowana także po to, by łatwiej unormować nasze ciśnienie oraz zmniejszyć wysoki poziom glukozy we krwi. Szczególnie silne działanie wykazują wchodzące w jej skład fenole. Wpływają one pozytywnie na poziom glukozy we krwi, oraz ciśnienie krwi. Redukuje ona także efekty związane ze stanami zapalnymi w organizmie. Badania potwierdzają, ze chanca piedra wpływa korzystnie na nasz układ immunologiczny.

Walka ze szkodliwymi organizmami


Chanca Piedra wymiata nie tylko antyoksydanty - wpływa także na usunięcie szkodliwych bakterii, bez niekorzystnego wpływu na te, które są dla nas pożyteczne. Działalność przeciwbakteryjną tego zioła, potwierdziły badania, przeprowadzone na 28 roślinach i wodorostach z całego świata. Chanca piedra znalazła się tam w gronie najsilniejszych ziół. Moim zdaniem, warto częściej zastosować tę roślinę, z uwagi na wszechstronne działanie. Znajdziesz ją w formie monopreparatu w ofercie firmy Swanson, a także jako dodatek, w wielu innych preparatach na wątrobę.  

Komentarze