W jaki sposób działają preparaty hamujące wchłanianie węglowodanów?


Preparaty hamujące wchłanianie węglowodanów, to kolejny rodzaj preparatów odchudzających.
Działają one nieco inaczej niż pozostałe preparaty na odchudzanie, które są dostępne na rynku.
Zamiast spalać zbędne kalorie, zmniejszają one trawienie i wchłanianie węglowodanów. Dzięki temu, organizm przyswaja mniej kalorii mimo tego, że jemy tyle samo.

Jakie daje to korzyści zdrowotne?
Czy stanowią one rozwiązanie problemu "złych" węglowodanów, które są obwiniane za otyłość?
Jak działają preparaty na zmniejszenie wchłaniania węglowodanów?
Głównym działaniem preparatów tego typu, jest blokowanie wydzielania lub działania enzymów, które są konieczne do trawienia węglowodanów.
Niektóre z nich są używane, jako suplementy na odchudzanie. Działanie preparatów tego typu, bierze się z zawartości składnika nazywanego inhibitorem alpha-amylazy, naturalnie występującego w pewnych roślinach.
Jednym ze źródeł tego składnika, jest dobrze znana fasola.
Inhibitory alfa-glukozydazy są wykorzystywane także w leczeniu cukrzycy typu 2.
W tym tekście skupię się na blokerach węglowodanów dostępnych bez recepty.
Większość preparatów opisanych w tym artykule, pochodzi właśnie z fasoli.
W jaki sposób działają substancje blokujące wydzielanie węglowodanów?
Węglowodany, które trawi nasz organizm, można podzielić na dwie grupy - węglowodany proste oraz złożone. Węglowodany proste można znaleźć w takich produktach, jak owoce czy mleko.
Znajdują się także w większości produktów przetworzonych, takich, jak słodzone napoje czy jogurty owocowe. Węglowodany złożone można znaleźć między innymi w makaronie, chlebie, ryżu oraz warzywa, takich, jak ziemniaki. Węglowodany złożone składają się z węglowodanów prostych, połączonych w długie łańcuchy. Podczas trawienia, enzymy rozbijają te wiązania i cukry mogą się wchłonąć. Dzięki przyjmowaniu inhibitorów węglowodanów, można zmniejszyć nasilenie działania tych enzymów. W efekcie, węglowodany przechodzą przez jelito grube i nie są trawione. Przekłada się to także na brak wzrostu poziomu glukozy we krwi.
Pożądanym efektem dla większości osób będzie także zmniejszenie masy ciała.
Moim zdaniem, przyjmując preparaty tego typu, nie można popełniać błędu, polegającego na jedzeniu większej ilości węglowodanów, niż zjedlibyśmy normalnie. W praktyce, nie da się zablokować wchłaniania 100% cukrów.
Efektywność preparatów jest ograniczana przez wiele czynników, co prowadzi do konfliktów.
Jak efektywne jest działanie takich preparatów?
W rzeczywistości, preparaty hamujące wchłanianie węglowodanów, wpływają tylko na częściowe zmniejszenie ich trawienia. W najlepszej sytuacji można uzyskać zablokowanie 50 - 65% enzymów trawiennych.
Nie przekłada się to jednak na zablokowanie trawienia takiej samej ilości węglowodanów.
Jedne z badań na temat bardzo silnej substancji poprawiającej wchłanianie węglowodanów wskazują, że nawet zatrzymanie 97% enzymów trawiennych, zmniejszyło wchłanianie węglowodanów o jedynie 7%.
Dzieje się tak dlatego, że "blokery węglowodanów" nie działają bezpośrednio na wchłanianie cukrów. Ich działanie jest pośrednie - można powiedzieć, że zwiększają one czas, jaki jest potrzebny enzymom do strawienia cukru.
Dodatkowo, węglowodany złożone to tylko niewielka część węglowodanów w naszej diecie.
Osoby cierpiące na otyłość mogą popełnić błąd, objadając się węglowodanami prostymi i przyjmując blokery węglowodanów. W rzeczywistości, nie mają one żadnego działania na tego rodzaju cukry. Niezależnie, czy odchudzasz się czy też nie, unikaj cukrów prostych, jak glukoza i fruktoza.
Efektywność preparatów hamujących rozpad węglowodanów, zależy także od tego, akie węglowodany przyjmujesz.
Jakie są dowody na działanie takich preparatów?
Mimo tego, że blokują one wchłanianie węglowodanów tylko w niewielkim stopniu, istnieją dowody wskazujące na ich pozytywne działanie na odchudzanie.
Osoby, które były na diecie i przyjmowały blokery węglowodanów, chudły nawet do 4 kilogramów więcej w ciągu 12 tygodni. Największy spadek wagi nastąpił wśród osób, które jadły więcej węglowodanów, co pokazuje jasną zależność między stosowaniem blokerów węglowodanów, a odchudzaniem związanym z ich blokowaniem.
U osób, które były na diecie bogatej w węglowodany, średni spadek wagi wynosił od 2 do 3 kg.
Można znaleźć także badania, które wskazują na brak korzyści stosowania supresantów wchłaniania węglowodanów na dietę.
Trudno ocenić jak jest naprawdę, ponieważ większość badań na ten było prowadzonych na małą skalę. Sytuację mogą rozjaśnić niezależne, badania wykonane na dużych grupach osób.
Blokery węglowodanów zmniejszają apetyt
Spowolnienie trawienia węglowodanów nie jest jedyną korzyścią z ich stosowania - dzięki nim, można zachować dłużej uczucie najedzenia po posiłku.
Jedząc takie produkty, spowalniamy opróżnianie żołądka po jedzeniu.
Białka fasoli zawierają także substancję o nazwie fitohemaglutynina. Ten związek zwiększa poziom hormonów, które są odpowiedzialne za uczucie sytości. Badania na szczurach pokazują, że stosowanie suplementów z tą substancją, znacznie obniża apetyt. Szczury przyjmujące duże dawki fitohemaglutyniny, jadły nawet o 25 - 90% mniej kalorii. Ten efekt nie trwał długo,
ponieważ szczury po 8 dniach, wracały do standardowych porcji jedzenia. Gdy szczury przestawały dostawać wyciąg z fasoli, jadły ponownie o 50% więcej niż poprzednio, aż wróciły do poprzedniej wagi.
Blokery węglowodanów działają na zmniejszenie apetytu jeszcze na inny sposób
Badania podobne do przytoczonych wskazują na to, że suplementy zawierające wyciąg z fasoli, zmniejszały ilość przyjmowanego jedzenia o 15 - 25%. W tym badaniu przyjrzano się temu, których pokarmów zaczynały unikać szczury przyjmujące wyciąg i okazało się, że były to węglowodany i tłuszcze.
Ten efekt nie został jeszcze potwierdzony u ludzi, jednak ostatnie badania wskazują na to, że skoncentrowany, standaryzowany wyciąg z fasoli, może zmniejszać uczucie głodu, przez wpływ na ilość hormonu - greliny.
W tej chwili trudno jest stwierdzić, czy ten efekt da się osiągnąć za pomocą suplementów diety, które znajdują się na rynku, czy też trzeba zaczekać na jeszcze silniejsze środki.
Blokery węglowodanów to sposób na zapanowanie nad poziomem glukozy we krwi.
Preparaty tego typu są promowane jako środki odchudzające, jednak lekarzy bardziej interesuje ich inne działanie, mianowicie wpływ na ilość glukozy we krwi.
Dzięki stosowaniu blokerów węglowodanów, spowalniamy trawienie węglowodanów złożonych
i jednocześnie zmniejszamy poziom glukozy we krwi. Dzieje się tak, bo węglowodany są wydalane, zamiast wchłaniać się.
Jak już wspominałem, wpływa to jedynie na pewną ilość węglowodanów w naszej krwi.
Dodatkowo, preparaty tego typu działają pośrednio na hormony, które odpowiadają za kontrolowanie poziomu glukozy.
Badania przeprowadzone na zdrowych osobach wskazują na mniejsze wahania glukozy, po przyjęciu wyciągu z fasoli. Dzięki nim, można także szybciej powrócić do prawidłowego poziomu glukozy we krwi.
Zamień węglowodany w błonnik
Po przyjęciu preparatów spowalniających trawienie węglowodanów, zwiększa się ilość skrobi, która nie podlega trawieniu w jelitach. Dzieje się tak dlatego, że w ten sposób zmniejszamy ilość węglowodanów wchłanianych z jelit, i zmniejszamy objętość treści jelitowej.
Skrobia, która nie zostaje strawiona, ma działanie podobne do błonnika.
Jednocześnie, nie powoduje ona problemów żołądkowych, jak na przykład skrobia z niedojrzałych owoców lub surowych ziemniaków. Jeśli część skrobi w jelitach zostanie niestrawiona, stanie się ona pożywką dla bakterii jelitowych, które przerobią je nie na cukry proste, a na tłuszcze.
Tak właśnie się dzieje, jeśli przyjmujemy takie preparaty, jak wyciąg z fasoli.
Istnieje wiele badań na temat skrobi tego typu - ma ona takie pozytywne właściwości, jak obniżanie ilości tłuszczu w organizmie, wspieranie zdrowia jelit, oraz uwrażliwienie tkanek na insulinę.
Dodatkowo, dzięki jedzeniu takiej skrobi, można zmniejszyć ilość tłuszczu spalanego po posiłkach.
To kolejny argument za tym, że stosowanie ekstraktu z fasoli i innych preparatów na zmniejszenie poziomu glukozy we krwi, może być korzystne.
Czy preparaty zmniejszające wchłanianie węglowodanów są bezpieczne?
Blokery węglowodanów, pochodzące z legalnego źródła, są bezpieczne.
Bezpieczeństwo stosowania i efekty uboczne preparatów tego typu.
Niestrawiona skrobia w jelitach może dawać kilka efektów ubocznych.
Podczas fermentacji skrobi w jelicie grubym, rozkładana jest ona na składniki, które mogą być przyczyną efektów ubocznych. Należą do nich wzdęcia, ból brzucha oraz skurcze.
Efekty uboczne nie są zbyt nasilone i mijają wraz czasem, a także występują tylko u części osób.
Należy zwrócić uwagę na to, że podczas przyjmowania preparatów tego typu przy cukrzycy, konieczne jest dopasowanie dawki i ewentualne zmniejszenie ilości podawanej insuliny.
Czy preparaty tego typu, powinny być sprzedawane jako suplementy diety?
Moim zdaniem, ich działanie wychodzi znacznie poza definicję suplementu.
Duża nadzieja jest w firmach farmaceutycznych, które zgodzą się wyłożyć większą kwotę na dokładne zbadanie tych substancji aktywnych i ewentualnie zaczną produkować z nimi leki dostępne bez recepty.
Suplementy diety nie podlegają tak dokładnym badaniom, a siła działania poszczególnych preparatów może się różnić, z uwagi na brak standaryzacji.
Obecnie fakt, że suplementy z wyciągiem z fasoli są … jedynie suplementami, wiąże ręce sprzedawcom i utrudnia ocenę ich działania - nie można o nich w świetle prawa powiedzieć, że mają one działanie lecznicze. Moim zdaniem nie są to także klasyczne suplementy diety, bo nie dostarczają substancji aktywnych, które są niezbędne ludziom.
Szukając preparatów tego typu, unikaj podejrzanych źródeł i ofert, w których ktoś gwarantuje że schudniesz. Znacznie bezpieczniejsze są zakupy w zwykłym sklepie zielarskim lub aptece.
Kupując w nieznanym miejscu, narażasz się na to, że preparat będzie zawierał substancje, których nie wymieniono na opakowaniu.
Dobrym miejscem na zakup suplementów jest także Internet, jeśli sklep w którym kupujesz produkty, działa od dłuższego czasu, jest obsługiwany przez fachową kadrę i posiada placówkę stacjonarną.
Czy warto przyjmować preparaty na zmniejszenie wchłaniania węglowodanów?
Obecnie mamy kilka dowodów na to, że preparaty tego typu umożliwiają umiarkowany spadek wagi, zmniejszenie apetytu oraz wpływają korzystnie na poziom glukozy we krwi.
Trudno jest dziś określić, czy suplementy tego typu mają korzystne działanie długoterminowe. Dodatkowo, preparaty tego typu pomagają jedynie osobom, które są na diecie zawierającej sporo węglowodanów.
Nie wolno zapominać, że stanowią one jedynie uzupełnienie prawidłowej diety i nie mogą jej zastępować. Jeśli chcesz je zastosować jako substytut zdrowego życia, popełniasz błąd.
Podstawowym warunkiem wpływającym na prawidłową masę ciała, jest zdrowa dieta powiązana z ćwiczeniami.Komentarze

Prześlij komentarz