Korzyści zdrowotne stosowania kurkumy

Kurkuma może być jednym z najbardziej skutecznych suplementów diety, ponieważ wiele badań wykazało, że ma poważne korzyści dla ciała i mózgu. Oto 6 korzyści zdrowotnych wynikających ze stosowania kurkumy.

1. Kurkuma zawiera związki bioaktywne o silnych właściwościach leczniczych.
Kurkuma jest przyprawą, która sprawia, że curry ma żółty kolor. Jest ona używana w Indiach od tysięcy lat jako przyprawa i zioło lecznicze. Ostatnio nauka przyjrzała się indyjskiemu ziołolecznictwie i oficjalnie przyznała kurkumie jej właściwości zdrowotne. Wykryto w niej związki zwane kurkuminoidami, z których najważniejszymi są kurkuminy.
Kurkumina jest głównym aktywnym składnikiem kurkumy. Ma ona silne działanie przeciwzapalne i jest bardzo silnym antyoksydantem. Jednak zawartość kurkuminy w kurkumie plasuje się na poziomie jedynie 3%. Niestety, kurkumina jest słabo wchłaniana do krwiobiegu. Jednak wchłanianie kurkuminy można wesprzeć, łącząc ją z czarnym pieprzem, który zawiera piperynę. Jest to naturalna substancja, która zwiększa wchłanianie kurkuminy o 2000%. Kurkumina jest rozpuszczalna w tłuszczach, dobrym pomysłem jest spożywanie jej wraz z tłustymi posiłkami.
2. Kurkumina jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym.
Stan zapalny jest niezwykle ważny. Pomaga organizmowi zwalczyć obcych najeźdźców, a także odgrywa rolę w naprawie uszkodzeń. Bez zapalenia, patogeny, takie jak bakterie mogą łatwo przejąć kontrolę nad naszym ciałem i spowodować wiele przykrych uszkodzeń. Ostre, krótkotrwałe zapalenie jest korzystne, jednak przewlekłe długotrwałe jest niebezpieczne, ponieważ sieje spustoszenie we własnych tkankach. Obecnie uważa się, że przewlekłe zapalenie odgrywa rolę praktycznie w każdej chorobie zachodu. Obejmuje to choroby serca, raka, zespół metaboliczny, chorobę Alzheimera i różne choroby zwyrodnieniowe.
Dlatego wszystko, co pomoże zwalczyć przewlekłe zapalenie ma dla nas potencjalnie dużą wartość medyczną, pozwalającą na pozbycie się, bądź zapobieganie tym chorobom. Okazuje się, że kurkumina ma silne działanie przeciwzapalne, na tyle silne, że przyćmiewa niektóre z leków przeciwzapalnych. Bloki kurkuminy NF-kB, które są molekułami przemieszczającymi się do jądra komórki, włączają geny związane z procesem zapalnym. NF-kB odgrywa ważną rolę w wielu chorobach przewlekłych. Bez wchodzenia w szczegóły, kurkumina jest substancją bioaktywną, która zwalcza zapalenie już na poziomie molekularnym.
3. Kurkuma znacznie zwiększa zdolności antyoksydacyjne organizmu.
Uszkodzenia oksydacyjne uważa się za jedne z mechanizmów starzenia się organizmu i nabywania wielu chorób. Są one związane z wolnymi rodnikami i wysoko reaktywnymi molekułami z niesparowanymi elektronami. Wolne rodniki reagują z ważnymi substancjami, takimi jak kwasy tłuszczowe, białka i DNA. Głównym powodem stosowania antyoksydantów są ich silne właściwości, które chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami. Kurkumina jest silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki oraz zwiększa aktywność enzymów, które pomagają w przeciwutlenianiu. W ten sposób kurkumina zapewnia podwójną ochronę- bezpośrednio blokuje wolne rodniki, a następnie stymuluje mechanizmy antyoksydacyjne organizmu.
4. Kurkumina poprawia funkcjonowanie mózgu i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób mózgu.
Kiedyś wierzono, że neurony nie są w stanie dzielić się i mnożyć po okresie wczesnego dzieciństwa. Jednak obecnie odrzucono tę teorię. Neurony są zdolne do tworzenia nowych połączeń, jednak tylko w pewnych obszarach mózgu. Mogą również mnożyć się i zwiększać swoją liczbę. Jedną z głównych przyczyn tego procesu jest zawarty w mózgu czynnik neurotropowy (BDNF), który jest hormonem wzrostu działającym w mózgu.
Wiele zaburzeń mózgu, które wiążą się z obniżeniem poziomu tego hormonu, obejmuje depresję i choroby alzheimera. Kurkumina pozwala na zwiększenie poziomu tego hormonu. W ten sposób możemy skutecznie opóźnić lub nawet odwrócić wiele chorób mózgowych związanych ze starzeniem się organizmu. Kurkumina przyczynia się również do poprawy pamięci i zdolności poznawczych.
5. Kurkumina obniża ryzyko chorób serca.
Choroby serca są największym zabójcą na świecie. Kurkumina pozwala odwrócić postępującą chorobę serca. Poprawia funkcjonowanie komórek śródbłonka, która jest okładziną naczyń krwionośnych. Uszkodzenia śródbłonka są główną przyczyną chorób serca. Jego dysfunkcja prowadzi do zaburzenia w regulacji ciśnienia i krzepnięcia krwi oraz wielu różnych czynników.
6. Kurkumina pomaga zapobiegać (a może nawet leczyć) raka.
Rak jest chorobą charakteryzującą się niekontrolowanym wzrostem komórek. Istnieje wiele różnych form raka, ale wszystkie mają kilka cech wspólnych, na które pozytywnie wpływa suplementacja kurkuminą. Badania wykazały, że kurkumina może zmniejszyć angiogenezę, przerzuty i przyczynić się do śmierci komórek nowotworowych. W warunkach laboratoryjnych wykazano, że kurkumina hamuje wzrost komórek nowotworowych, a w warunkach doświadczalnych wykazano, że hamuje wzrost guzów u zwierząt. Podsumowując- kurkumina prowadzi do wielu zmian na poziomie molekularnym, które mogą pomóc w leczeniu raka.Komentarze

 1. Dałabym wszystko za dobrze przyswajalną kurkumine,
  wypróbowałam już wiele produktów ale żaden z nich nie był zadawalający,
  fakt pokusiłam się na niską cene i może to mnie zgubiło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem ci z własnego doświadczenia, że nawet te droższe nie są wcale dobre. Weźmy na przykład bcm95 produkt kenaya duże opakowanie kosztuje około 300 zł , a patrząc na jakość dałbym może maksymalnie 10 zł za to

   Usuń

Prześlij komentarz